Atbalsts izklaides industrijai
Jau iepriekš rakstīju par dažām no grāmatā Taxtopia vienkāršā valodā ar labu humora devu izklāstītām nodokļu shēmām. Paturpināšu ar šīs grāmatas spilgtākām epizodēm, šoreiz - izklaides industrijā.
Filmas
Viena no sulīgām tēmām grāmatā bija par Britu filmu industriju. Filmām, kas kvalificējās kā Britu, bija iespēja atgūt no valsts līdz pat 1/5 no tās veidošanas izdevumiem. Tikai jautājums bija - kas ir Britu filmas? Par tādām, piemēram, varēja uzskatīt Džeimsa Bonda filmas, kaut arī intelektuālā īpašuma tiesības uz tām piederēja Šveices uzņēmumam ar akcionāriem Delaverā. Interesanti, ka 007 filmu producentiem pat nav radusies UK ar nodokli apliekama peļņa, kā ziņojot pētnieki no TaxWatch. Neskatoties uz to, UK budžets kopš ieguldījies šīs filmas tapšanā ar 122 miljoniem GBP. Arī tam, ka filmu sākuma titros ir vesela strīpa dažādu nosaukumu, ne vairs tikai tradicionālie, pie vainas ir nodokļi.
Datorspēles
Līdzīgas subsīdijas esot saņēmusi arī spēle Grand Theft Auto V, kas ap 800 miljoniem USD ieņēmumu guvusi vien pirmajās tās izplatīšanas 24h 2013.g. Pēc tam šī spēle tās radītājiem esot nopelnījusi vismaz ap USD 6 miljardus! Salīdzinājumam - visas Star Wars sērijas kopā 45 gadu laikā nopelnījušas virs 10 miljardiem. Šo spēli tirgoja uzņēmums ASV, bet to izstrādāja Britu uzņēmumi, kas arī saņēma 1/5 daļu (virs 80 milj. GBP) ražošanas izdevumu subsīdiju, jo tā ir saistāma ar Britu kultūru. Arī šajā gadījumā ar UIN apliekamas peļņas UK nebija. Arī man ir šī spēle, bet ar Britu kultūru saistību gan tur nepamanīju, arī ar kultūru vispār - ne.
Kā ir Latvijā?
Atbalsts filmu industrijai Eiropā nav nekāds retums vai jaunums. Pirmā valsts Eiropā ar šādu atbalstu bija Ungārija. Tādēļ tur arī radās daudz lielo filmu studiju filmēšanas paviljonu. Sorainen ir apkopojis arī Baltijas valstu filmu atbalsta piedāvājumu un ir arī praktiski piemēri par nu jau diezgan daudz filmu studiju konsultēšanu nodokļu jautājumos, t.sk. Warner Brothers un HBO.
Arī Latvijā nesen ieviesta šāda programma, kur LIAA sadala valsts budžeta līdzfinansējumu ārvalstu filmu uzņemšanai Latvijā, kā to paredz attiecīgie 2022.g. MK noteikumi. Pieejamais līdzfinansējuma apmērs vienam projektam ir 20 % no līdzfinansējuma līgumā norādīto attiecināmo izdevumu kopsummas, savukārt attiecināmo atalgojuma izmaksu pozīcijām līdzfinansējuma apmērs ir 30 %. Līdzfinansējumu piešķir, ja projekta iesniegumā minētā filma vienlaikus atbildīs šādiem nosacījumiem:
filma pilnībā vai daļēji tiek uzņemta Latvijā;
filmas uzņemšanā tiek izmantoti tādu fizisko vai juridisko personu pakalpojumi, kuras ir reģistrētas Latvijā;
kopējās filmas projekta izmaksas spēlfilmām un animācijas filmām sasniedz vismaz 711 436 eiro, bet dokumentālajām filmām – vismaz 142 287 eiro;
projekta iesnieguma iesniegšanas dienā ārvalsts producentam pieejamais finansējums saskaņā ar finansēšanas plānu ir vismaz 50 % no kopējām filmas uzņemšanas izmaksām.