Caurumi nodokļu sistēmās
Ik pa laikam ienākas ziņas par mazāk vai vairāk legāliem caurumiem nodokļos gan Latvijā, gan ārzemēs. Kamēr FM tos neaizlāpa, vērtējiet paši - kas ir riskanti un vai vēlaties uzņemties šādus riskus.
Kapitāla daļu pārdošanas IIN. Latvijas rezidenti mēdz izceļot uz ārzemēm un padzīvot tur vairāk kā 1/2 gadu jebkurā 12 mēnešu periodā. Tad, ja cilvēks vairs nav Latvijas nodokļu rezidents, Latvijas VID nevar pretendēt uz šī cilvēka nodokļiem. Ir virkne valstu, kur kapitāla pieaugumam IIN nepiemēro. Pat nav jāskatās uz eksotiskām Āzijas valstīm - ir virkne valstu Eiropā, t.sk. pašā Rietumeiropas sirdī.
Anonīma autora (grāmatveža) grāmatā Taxtopia (uz ko turpmāk vairākkārt atsaukšos, jo grāmata tieši vērsta uz vairāk vai mazāk legālu nodokļu shēmu publiskošanu), starp citu, viena no optimizēšanas idejām saistīta ar turīgu biznesmeņu pastāvīgu atrašanos jahtā, bez ilgākas uzturēšanās kādā no valstīm. Biznesmeņa privātajam asistentam esot bijis uzdevums perfekti pārzināt katras valsts prasības, kuras pārkāpjot cilvēks kļūst par attiecīgās valsts nodokļu rezidentu. Tātad, ideja ir nebūt par nodokļu rezidentu nekur vai būt par rezidentu valstīs, kur jāsamaksā fiksētu ikgada nodokļa summu (30k UK vai 45k Šveicē), lai pārējais neapliktos ar IIN.
Dividenžu izmaksāšana bez UIN. Papildus citiem variantiem, par ko rakstīju iepriekš, piemēram te - par kapitāla daļām, ko SIA pati atpērk no dalībniekiem, parādījies jauns variants. Darboņi no Eiropas izdomājuši, ka Latvijas SIA ar uzkrātu peļņu var pa šo naudu iegādāties ārzemju uzņēmuma kapitāla daļas. Ārzemju uzņēmumā, kā reiz, ir tikpat daudz uzkrātas (pēc-UIN) peļņas, cik SIA samaksāja ārzemju uzņēmuma akcionāram par kapitāla daļām. Kā zināms, no ārzemju uzņēmuma saņemtās dividendes Latvijā ar UIN un IIN vairs neapliek - tās var izmaksāt akcionāriem. Saviem klientiem, gan, šīs shēmas noteikti neieteiktu ieviest - pastāv virkne pret-izvairīšanās normu, zem kurām VID un tiesa šādas shēmas var uzskatīt par mākslīgām.
UK labi pazīstamais nodokļu advokāts Dan Neidle, kas beidzis savu darbu Clifford Chance advokātu birojā un nodibinājis NVO Tax Policy Associates, nācis klajā ar jaunu nodokļu shēmu, kas aktīvi reklamēta vietējā nekustamo īpašumu tirgū. Shēma ir sarežģīta, bet īsumā tā balstās uz nodokļu likmju atšķirību nekustamā īpašuma izīrēšanai. Proti, ja nekustamais pieder fiziskai personai, tad IIN likme īres ienākumiem ir 40-45%, bet uzņēmumam piemērojama 25% UIN likme. Tā bija tikai 1/2 no bēdas. Otra puse - UK mainījās likums, kas fiziskām personām - nekustamo īpašniekiem, vairs neļāva atskaitīt visus nekustamā īpašuma kredīta procentus, lai aprēķinātu no īres maksām apliekamo ienākumu, bet tikai 1/5 no šiem procentiem. Savukārt, nekustamā pārlikšana uz uzņēmumu ir no nodokļu viedokļa dārga, bet no saskaņošanas ar aizdevēju viedokļa - brīžiem pat neiespējama. Tādēļ attiecīgie darboņi bija izdomājuši vidusceļu - veidu, kā cilvēks formāli paliek īpašnieks, bet tiek izveidots trasts, kurā šī cilvēka uzņēmums ir beneficiārs, bet nekustamais - pārdots uzņēmumam, uz nenoteiktu laiku nepabeidzot darījumu. Dan sīki izskaidro, kur šādas shēmas dalībniekiem radīsies daudz lielākas ziepes, kā shēmas autori ir solījuši.
Šo garšīgo tēmu par shēmām noteikti paturpināšu - Taxtopia grāmatā to bija daudz.