Cik daudz ir kaudze?
Tikko noslēdzies The Masters golfa turnīrs, kurā uzvarētājs balvā saņēma USD 4,2 milj. Kā par to maksājami nodokļi? Vai tie ir daudz vai maz?
The Masters
Šeit un tagad sajūta
Svētdien ap pl.21 iekārtojos uz stundiņu paskatīties šo vienu no ievērojamākiem golfa turnīriem pasaulē (man dēls saka, ka tas viņa topā ir nr.1 turnīrs). Rezultātā beidzu skatīties vien ap pl.3 naktī, jo turnīrs izvērtās par vienu no aizraujošākajiem, kādu jebkad dzīvē gadījies redzēt. Starp citu, mobilos telefonus ienest golfa laukumā nebija atļauts - visi izbaudīja maģisko, jau daudziem piemirsto šeit un tagad.
Turnīra budžets
Turnīru klātienē četru dienu garumā skatījās arī ap 200k cilvēku. Viena biļete oficiāli maksāja ap nepilniem USD 2k par dienu, bet otrreizējā tirgū - ap USD 8-10k par dienu. Ok, bija arī loterijas biļešu ieguvēji, bet aptuvenā matemātika ir tāda, ka biļešu ieņēmumos varēja būt ap USD 400 milj. Uz šī fona USD 4.2 milj. uzvarētājam liekas ok. Lielākais vinnests golfa turnīrā 2024.g. bija USD 25 milj., ko saņēma Fedex Cup uzvarētājs. Iespējams, tas arī var pamudināt kādu ļaut saviem bērniem pamēģināt golfa treniņus.
Foto - Golf Digest.
Golferu nodokļi
IIN
Taču kā tad ar mūsu Ziemeļīrijas draugu Rory McIlroy nodokļiem par uzvarēto summu? Jāsāk ar to, ka ASV uz tik lielām summām iekasē līdz 37% federālajos nodokļos. Tāpat Georgia štats, kur notika turnīrs, ir tiesīgs iekasēt sava štata ienākuma nodokli 5,75%. Tas nozīmē, ka no minētajiem 4,2m ap 1,8m varētu palikt ASV. Ir štati, kur štata nodoklis ir lielāks (Kalifornijā). Par šīm ASV niansēm Tax Stories podkāstā stāstīja Kaspars Daugaviņš. Savukārt par globālajiem nodokļu piemērošanas sportistiem principiem TS podkāstā stāstīja Dick Molinaar.
Ieturējuma nodoklis pārrobežu maksājumam
Nākamais, ko jāskatās - kādi katrā valstī ir ieturējuma nodokļi naudas izmaksai no attiecīgās valsts uz citas valsts saņēmēju. Piemēram, Meksikā šādiem maksājumiem jāietur 7%, Kanādā 15%, Lielbritānijā 18-20%. Tā kā ieturējuma nodoklis ir naudas saņēmēja maksāts nodoklis, parasti saņēmējs par to var samazināt saņēmēja valstī maksājamo nodokli.
Izdevumi
Daudzās valstīs, sevišķi ASV, fiziskai personai ir atskaitāmi biznesa izdevumi bez jebkādas saimnieciskās darbības statusa reģistrācijas. Kādēļ Latvijā arī tā nevar - atskaitīt biznesa izdevumus bez kādas īpašas reģistrācijas? Tātad, arī golferiem pirms nodokļu nomaksas ASV attiecināmie izdevumi samazina ar nodokli apliekamo bāzi. Kādi izdevumi? Nu, piemēram, golferi saviem palīgiem (kedijiem) maksā ne vien ap 1-2,5k nedēļā, bet arī % no laimesta. Uzvarētājs maksā pat 10%. Vēl profesionālam golferim palīdz armija citu speciālistu - dažāda profila treneri, psihologi, masieri, utt. Ja paskatāmies lielisko Netflix seriālu par profesionālo golferu ikdienu Full Swing, tad ātri varam saprast, ka izdevumu kategorijā, iespējams, varētu kvalificēties arī personīgie šefpavāri, lidmašīnas, utt. Tas jau ir bizness, kuram, iespējams, vērts dibināt atsevišķu uzņēmumu. Tik tad šai puzlei klāt nāk vesela virkne papildus jautājumu - sākot ar kur un kā to veidot?
Rezidence
Tad, protams, nāk klāt lielais profesionālo sportistu u.c. pasaules ceļotāju jautājums - kur viņi ir nodokļu rezidenti un kā novērst dubulto aplikšanu ar nodokļiem (samazinot rezidences valstī maksājamo IIN par avota zemē samaksāto)? Vai Rorijs joprojām ir Ziemeļīrijas nodokļu rezidents? Ne-e. Mans minējums bija ASV, jo tur viņš pavada lielāko daļu savu spēļu. Tomēr.. mediji ziņo, ka viņš ir (bungu rīboņa..) no sākuma bijis Monako, bet pēc tam AAE (Dubajas) nodokļu rezidents, bet uzņēmums viņam ir Īrijā. Te ir daudz interesanta, ko tālāk šķetināt, bet to atstāsim dzeltenajai presei.
Par dzeltenās preses spēku
Pipariņiem pie šī ēdiena vien piebēršu klāt, ka kāds Itālijas nodokļu advokāts pie vakariņu galda reiz stāstīja: “Mēs jau cenšamies, lai Bekhems nekļūtu par Itālijas nodokļu rezidentu, bet kamēr mēs instruējam klientu, kā to darīt, tikmēr Viktorija gozējas dzeltenajā presē Itālijas naktsklubos..” Vispār, nodokļu administrācija mīl dzelteno presi un soc-tīklus - tur ir tik daudz viņiem lietderīga par nodokļu rezidences u.c. nodokļu jautājumu pierādīšanu. Taču tas ir jau cits stāsts. Tāpat kā par The Beatles, kas savām dziesmām dēļ nodokļiem izveidoja uzņēmumu un ar to pazaudēja kontroli un tiesības pār savām dziesmām. To stāstīja nodokļu guru Dan Neidle savā jaunajā BBC raidījumā Untaxing.
Laffera līkne
Un jā, vai šie nodokļi sportistiem ir daudz vai maz? BBC raidījumā Untaxing (silti iesaku noklausīties visas piecas 15 minūšu lieliskās epizodes par ievērojamiem ar nodokļiem saistītiem notikumiem vai principiem) 1.epizodē Dan Neidle stāsta par Laffera līkni un tās tapšanas apstākļiem. Par to ir arī viņa Tax Policy Associates raksts. Būtībā ideja ir, ka pie 0% nodokļiem būs 0 ieņēmumi attiecīgās valsts budžetā, bet arī tuvojoties 100% nodoklim būs tāds pats rezultāts budžetā, jo cilvēkiem nav motivācijas strādāt. Laffers apgalvoja, ka valstij jāatrod tas maģiskais punkts, kurā nekrītas budžeta ieņēmumi, paaugstinoties nodokļa likmei. Tas viss, protams, izklausās diezgan ezotēriski, tomēr kā principu to izmanto daudzi. Cik Rorijs samaksāja nodokļos - to mēs nekad neuzzināsim. Taču Rorija aizdomīgā nodokļu struktūra norāda, ka vismaz viņaprāt viņa nodokļu slogs nav Laffera līknes optimālajā punktā.
Nākošgad būs apmēram tā... https://www.facebook.com/share/r/1ALbr9HDUD/