Cilvēku nodokļu rezidences halucinācijas
Iepriekš rakstīju par VID neizpratni par nodokļu rezidences jautājumiem. Taču ne mazāk skarbi varētu dažreiz apzīmēt arī cilvēku 'kreativitāti'. Tādēļ vēlos kliedēt dažus maldīgus priekšstatus.
Rudens pavasara golfs Spānijā
Digitalizācija un Covid paātrināja, ka latviešiem, kā gājputniem, nav problēmu rudenī iesēsties lidmašīnā un turpināt golfa sezonu Emirātos vai Spānijā. Ārpus golfa brīvajā laikā var no turienes arī pastrādāt. Ilgstoši. Tā, ka bērnus var iekārtot vietējā dārziņā vai paņemt līdzi ukraiņu aukli.
Latviešu bizness pārtop par starptautisku
Tie, kas nespēlē šo aizraujošo spēli, mēdz iesaistīties arvien starptautiskākos IT biznesos, kam arvien mazāk sasaistes ar Latviju. Kompānija Delaverā, bet IT stafs paliek arvien starptautiskāks. Kara dēļ ukraiņu IT armija strādā kur nu kurais. Ar VPN vispār grūti pat tam izsekot. Kripto tēmā nemaz nelīdīsim, pagaidām.
Ar vienu kāju kaimiņos
Situācijas var būt daudz un dažādas - nemaz nav jāskatās uz tālām zemēm. Daudzi mēdz flirtēt ar Igaunijas un Lietuvas nodokļu rezidences statusiem, izliekoties uz papīra par nodokļu rezidentiem kaimiņos. Turklāt, nereti - ne ļaunprātīgi, jo Baltijas uzņēmumam ir nepieciešams, ka cilvēks pavada līdzīgu laiku katrā no Baltijas valstīm.
Dažādie prombūtnes termini
Šai ziņā lietoti dažādi termini - strādāšana no mājām, workation, nomadi, attālināts darbs. Tiem katram var būt dažādas darbaspēka nodokļu un UIN sekas. Tomēr primāri jāsāk ar nodokļu rezidenci, jo nodokļu rezidences statuss dod valstij tiesības uz visas pasaules ienākumu aplikšanu, ja nav nekādu izņēmumu. Tāpēc paturpināšu iepriekšējo blogu ar mazliet sarežģītākiem mītiem šajā sakarā.
Tipiska fabula
Ok, man nav deklarētās dzīvesvietas Latvijā, turklāt 183 dienas ES teritorijā (arī Latvijā) neviens neuzskaita, jo ES ietvaros nav iekšējo robežu. Esmu saņēmis Maltas nodokļu rezidences apliecību. Bankas kontu man Latvijā nav, bet ārzemēs esošajiem man deklarēta Maltas rezidence. Tāpēc man Latvijā nav nekādu nodokļu saistību, vai ne?
Problēma ar ES robežām
Ne vienmēr. Tas, ka 183 dienas Latvijā neviens neuzskaita, nenozīmē, ka to drīkst ignorēt. Ja VID sāks rakt, būs jāceļ augšā dažādi netiešie pierādījumi par dienu skaitu. Lidmašīnas biļetes te diez vai derēs, tāpat kā tramvaja biļetes neko nepierāda. Var nākties celt augšā pierādījumus par izdevumiem - kredītkaršu darījumu izrakstus, komunālo maksājumu rēķinus, utt.
Man taču ir ārzemēs izsniegta rezidences apliecība
Maltas rezidences apliecība vēl nav nekāds drošības garants. Ja VID pierādīs 183 dienas jebkurā 12 mēnešu periodā Latvijā, tad, neskatoties uz apliecību, nāksies iet attiecīgajā nodokļu konvencijā uzskaitītajiem kritērijiem, kā minēju iepriekšējā blogā. Tādēļ ieteiktu nespēlēties ar uguni - nebalansēt uz kritēriju robežas. Pat, ja cīņu ar administrāciju uzvarēsiet, tā var būt ilgstoša un padārga cīņa.
Man bankā deklarēta Maltas rezidence, tāpēc VID neko neredzēs
Līdz Latvijas nodokļu rezidences pierādīšanas brīdim. Tad var nākties VID atklāt banku un maksājumu pakalpojumu sniedzēju kontus, aktīvus, t.sk. kripto, utt. Kad bankas u.c. uzzinās par Latvijas rezidenci, viņiem būs pienākums katru gadu ziņot VID par kontu stāvokli uz gada beigām, kontos saņemtajiem pasīvajiem ienākumiem (%, dividendes), utt. Vēl arī jārēķinās, ka bankas nebūs mierā, ka iepriekš tās maldinātas nodokļu rezidences jautājumā. Savukārt, no VID puses jau vairs nav nekāds retums, ka par nesamaksātiem nodokļiem virs EUR 35k tiek ierosināts kriminālprocess.
Ja tomēr jādzīvo ar vienu kāju tur, otru te..
Tādēļ jau iepriekšējā blogā ieteicu ielādēt kādu no aplikācijām, kas pēc GPS datiem uzskaita dienas automātiski. Ja tomēr dzīve spiež dzīvot uz naža asmens, par šīm lietām jāsāk laikus piedomāt un iekārtot kādu aizsardzības dokumentu mapīti. Ja VID galu galā pierādīs Latvijas nodokļu rezidenci pēc konvencijas kritērijiem, tad Maltas sertifikāts Latvijā neko vairs nepalīdz, bet tikai var radīt dubultās aplikšanas ar nodokļiem riskus.
Starp citu..
Dzīvē vēl arī nav nācies redzēt nevienu personu, kas nekvalificējas kā nodokļu rezidents nevienā no pasaules valstīm. Par deklarēto dzīvesvietu arī varētu būt neviennozīmīga diskusija - vai cilvēkam tās vienmēr ir tiesības to deklarēt un nekad nav pienākuma?