Darbinieku aizņēmumu shēma
Lielbritānijā iet plašumā skandāls par šo shēmu, kas salīdzinoši viegli ieviešama jebkur, arī Latvijā. Tāpēc interesanti pasekot tās attīstībai.
Ideja ir vienkārša
Darbiniekam apmaksu par darbu veic nevis darba devējs, bet gan it kā nesaistīta (darba devēja izveidota un kontrolēta) trešā persona (parasti ofšoru trasts) izsniedz aizdevumu šim darbiniekam. Aizdevumu, protams, nekad nav jāatmaksā. Esot pat papildus attīstība šai shēmai ar to, ka darbinieks noslēdz kādas derības ar aizdevēju. Aizdevējs, protams, tās zaudē un tādēļ aizdevumu nav jāatdod.
Skandāls UK pat nav par šo shēmu
Lielbritānijas nodokļu administrācija jau pasen ir šo piefiksējusi un 2019.gadā ieviestas papildus sankcijas šīs shēmas īstenotājiem - īpašu maksājumu no visiem šādiem aizdevumiem. Simtiem cilvēku kļuvuši par aizdomās turamiem, bet parlamentā izveidota komisija, kas vērtē attiecīgo sankciju piemērošanu, jo tas daudzus novedušas līdz pašnāvībai vai šie darbinieki ar visiem nodokļu parādiem kļuvuši par bezpajumtniekiem.
Jaunākais skandāla iemesls..
..ir advokāti, kas izdevuši atzinumus, ka šī shēma ir ok. To visu aprakstījuši gan lielākie UK mediji (The Times, Financial Times, u.c.), gan arī Tax Policy Associates. Tomēr jaunākā (vakardienas) TPA publikācija ir par to, ka viens no šādiem advokātiem gājis solīti tālāk - viņš kontrolēja uzņēmumu, kad bija advokāta klients. Šis uzņēmums guva peļņu no shēmas, kā izvairīties no 2019.g. sankcijām! Kādēļ nevar iesūdzēt šo advokātu tiesā par nekorektu padomu? Tādēļ, ka to var darīt tikai klients.. Nuts!