Epilogs topošajam krimināl-romānam..
Stāsts ir autora fantāzijas auglis, bet tomēr balstīts uz praksē redzētiem patiesiem notikumiem. Tik atliek vien atšķirt – kas ir īstenība un kas fantāzija?
Stāsts
Nodokļu jurists Reno Grants palīdz uzņēmējam Fēliksam Blūmam, kurš saskāries ar korumpētiem ierēdņiem un nolemj ar viņiem cīnīties. Pamazām abi apzinās, ka korupcija ir daudz dziļāka, nekā viņi domāja – ierēdņi ir tikai marionetes. Lai meklētu taisnību, Reno un Fēlikss dzenas pēc ārzonas tīmekļa, jo uz spēles ir likts viss, kas Fēliksam dārgs. Tikai kurš skries ātrāk, un kurš ir kaķis un kurš - pele?
Vainīgi šajā stāstā ir..
.. ne vien noziedznieki, bet arī pastāvošā nodokļu sistēma, kas pieļauj nodokļu izkrāpšanu. Nodokļu sistēma ir kā caurs maiss, kurā mēs beram, bet no kura liela daļa izbirst pa caurumiem. Arī par maisā palikušās naudas efektīvu izlietojumu šaubās sabiedrība.
Problēmas
Tomēr jebkura valsts atsevišķi nevar sakārtot nodokļu sistēmu. Lielākie caurumi rodas no savstarpēji nesaskaņotām nodokļu sistēmām. Arī Eiropas Savienība netiek galā ar PVN izkrāpējiem, kas ik gadu izkrāpj virs 50 miljardiem eiro. Par to maksājam mēs visi. Nodokļu sistēma bieži ir arī amorāla savā dabā.
Izkrāpšanas shēmas ir arī teroristu finansēšanas avots, kas pēc tam pavēršas pret pašiem iedzīvotājiem. Daudz dzirdēts par Tuvajiem Austrumiem. Taču, piemēram, diez vai Krievijai būtu pietiekoši naudas karadarbībai Ukrainā, ja katrs tās rezidents varētu izvēlēties – vai viņu samaksātie nodokļi izmantojami karam vai labāk - pensijām, skolotāju, mediķu vai policistu algām.
Turklāt, nodokļu administrācijas ir ieinteresētas iet pēc strādājošiem uzņēmumiem, kas iesaistīti izkrāpšanā, nevis pēc shēmu organizētājiem. No šādiem uzņēmumiem ir, ko paņemt, lai kompensētu izkrāpēju radīto valsts budžeta iztrūkumu. Tā tas notiek daudz-kur pasaulē.
Intervija
“Statistika liecina, ka no aptuveni 500 kriminālprocesiem tikai 20 gadījumos piemēroti reāli cietumsodi,” 2016.gadā kādā intervijā atzinis Nodokļu policijas vadītājs.
Jautāts par policijas uzdevumiem, viņš pat atsevišķi izdalīja divas kategorijas – cīņa ar noziegumiem saistībā ar nodokļiem, gan arī saistībā ar VID darbinieku rīcību.
“Konstatēts arī pavisam nepatīkams gadījums, kurā mūsu amatpersona visbrutālākajā veidā nodeva savus kolēģus, izpaužot organizētam noziedzīgajam grupējumam ļoti būtisku, jūtīgu informāciju.”
Kā vajadzētu būt?
Publiskajam sektoram nepieciešamo naudu mazāk varētu izsaimniekot, ja mēs domātu par kardinālām nodokļu sistēmas pārmaiņām. Jāievieš globālas nodokļu sistēmas Netflix (kas izskauda nelegālo filmu industriju) ar 3-4 vienkāršiem, automātiski maksājamiem nodokļiem, kā arī caurspīdīgu un efektīvu iekasēto nodokļu izlietošanu.
Kad būs stāsts?
Idejas un pirmie vājie uzmetumi stāsta daļām datorā mētājas jau pasen. Varbūt kas nopietnāks dienas gaismu ieraudzīs šogad, varbūt pēc gadiem 10, varbūt nekad. Taču, ja ieraudzīs, Jūs par to uzzināsiet pirmie. Tik piebildīšu, ka esmu tikko parakstījis līgumu ar grāmatu izdošanas profesionāļiem ārpus Latvijas, tā kā varbūt tiešām kaut kas no šīs avantūras varētu sanākt.
Btw, iedvesmai var pārlasīt kaut ko no Artūra Heilija. Viņa darbos foršais ir tas, ka var paralēli dinamiskajam sižetam iepazīt arī to kā funkcionē konkrētā industrija. https://en.wikipedia.org/wiki/The_Moneychangers u.c. viņi darbi.
Labi nodomi, Jāni! Lai motivācija, tad noteikti izdosies :)