ES direktīva par 15% UIN
Šoreiz papētīsim sīkāk - ko paredz šī (Pillar 2; 15% UIN) direktīva? Un kādēļ dažiem no lielo grupu Latvijas meitas uzņēmumiem vai filiālēm var nākties maksāt UIN jau par šo gadu?
Uz ko attiecas direktīva?
Direktīva attiecas uz uzņēmumiem, kuru grupas apgrozījums 2 no iepriekšējiem 4 gadiem pārsniedz EUR 750 milj. Noteikumi neattieksies uz pensiju fondiem. Tomēr ne vienmēr viss ir melns un balts - daudz nokrāsu vēl ir pa vidu, lai varētu precīzi noteikt, uz kuriem grupas uzņēmumiem tieši attiecas Pillar 2 direktīva. Piemēram, grupas sastāvā var būt māte, daļēji piederošs mātes uzņēmums, starpniecības mātes uzņēmums, mazākumam piederošs mātes uzņēmums, pastāvīgā pārstāvniecība, caurspīdīgs uzņēmums, kopuzņēmums, utt.
Piemērošana Latvijas UIN sistēmai
Latvijas UIN sistēmai ļauts atlikt UIN virsnodokļa piemērošanu uz 4 gadiem. Ja UIN nesamaksā 4 gadu laikā, tad 5.gadā tiks piemērots virsnodoklis.
Ja galvenais uzņēmums nepiemēro Pillar 2?
Tad grupas uzņēmumiem, kas ir Pillar 2 teritorijā, pašiem jāpiemēro virsnodokli (jāapliek starpību no efektīvās likmes līdz 15%). Efektīvo likmi aprēķina, grupas samaksāto UIN dalot ar grupas gūtajiem ienākumiem konkrētā jurisdikcijā par pārskata gadu.
Svarīgs jautājums
Vai ar direktīvas ieviešanas atlikšanu Latvija ļauj citām ES dalībvalstīm un ne-ES valstīm, kas ieviesušas Pillar 2, aplikt ar UIN Latvijas meitu un filiāļu peļņu, ja tās neizmaksā dividendes un tādējādi nemaksā UIN. Respektīvi, vai šādā veidā Latvija neuzdāvina citām valstīm savu UIN?
FM komentārs
Tas, ka Latvija atliek piemērošanu uz 6 gadiem, neaizliedz citām ES valstīm, kurās atrodas grupu galvenie mātes uzņēmumi, piemērot Pillar 2 noteikumus, šo grupu meitas uzņēmumiem Latvijā (un aplikt Latvijas meitu un filiāļu peļņu). Te, gan, ir iespēja piemērot īpašos noteikumus - 4 gadu periods, kurā var uzskatīt, ka nodoklis meitas līmenī ir samaksāts un tik 5.gadā ir jāmaksā virsnodokli.
Šīs bīstamās balkona durvis..
Tad man pagaidām sanāk tā, ka varētu būt uzņēmumi Latvijā, kam dēļ Pillar 2 ir UIN problēma jau šogad. Ja ES uzņēmumu meitām ir iespēja 4 gadus nemaksāt UIN, tad ne-ES uzņēmumu (valstīs, kuras ieviesušas Pillar 2) Latvijas meitām šādas iespējas nav, jo uz šīm valstīm neattiecas ES direktīva ar pārejas periodu. Tādēļ tādām meitām un filiālēm varētu būt svarīgi jau par šo gadu samaksāt UIN vismaz 15% efektīvo likmi.
Šīs bīstamās balkona durvis.. (2)
Vēl, starp citu, FM ir komentējusi, ka viņi pagaidām šo nodokli neredz kā dubulto aplikšanu, ja UIN samaksāts gan mātes, gan meitas līmenī. Respektīvi, tas, ka mātes uzņēmums ir samaksājis UIN par Latvijas meitas peļņu, vēl nenozīmējot, ka arī Latvijā nebūs par šo pašu peļņu jāmaksā UIN. Tas, protams, padara šo visu pasākumu vēl bīstamāku, ja piekrītam šai teorijai (man tā uzreiz grūti tam piekrist, ja ar attiecīgo valsti mums ir nodokļu konvencija).
Mūsu starptautiskais nodokļu konsultantu tīkls WTS te piedāvā detalizētāku informācija par šo tēmu, t.sk. par IT risinājumiem Pillar 2 ieviešanā. Te pieejami attiecīgie OECD skaidrojumi.