F1 pilota Luisa Hamiltona 'shēmas'
Fakti vienkārši - viens no bagātākajiem sportistiem 2013.g. iegādājās privāto lidmašīnu. Tomēr, kā nošķirt privātos izdevumus no biznesa? Kļuva interesanti pēc 2016.g. Paradīzes dokumentu noplūdes.
Pie tāda liela pirkuma diezgan loģiski, ka viņš aizgāja pakonsultēties ar EY, kā arī Appleby advokātu biroju. The Guardian ziņo, ka Luiss bija ļoti iecienījis ofšoru uzņēmumus:
līgumu ar Mercedess viņš noslēdza caur savu Gernsijas uzņēmumu;
bet līgumu par viņa imidža izmantošanu viņš slēdza caur uzņēmumu Maltā (kur sponsorēšanas līgumu ienākumiem piemēroja 5% UIN);
pats viņš jau kopš 2007.g. dzīvoja no sākuma Šveicē, bet pēc tam - Monako;
bet lidmašīnas iegādei parādījušies uzņēmumi dažādās salās - Menas salā, BVI un tai pašā Gernsijā;
uz Menas salas uzņēmumu iegādāta arī F1 vajadzībām nepieciešamā motormāja (ceļojoša māja, kur F1 piloti atpūšas, kamēr nenotiek sacensības vai tiekas uz biznesa sarunām).
Kā tas izskatās šodienas acīm?
Nodokļu rezidence
Ar tik mobilu dzīvesveidu, kā F1 pilotiem, varētu sakrist fakti, ka nodokļu rezidences vai nu nav vispār nekur vai tā ir viņa izvēlētā valstī ar zemu IIN slogu. Tomēr fakts, ka viņš pēc sacensībām lepni paceļ Lielbritānijas, nevis Monako karogu, ļauj Lielbritānijas nodokļu administrācijai ieskatīties viņa soc-tīklos (un pēc tam - dokumentos) un pavērtēt personiskās saites ar šo valsti. Piemēram, kur dzīvo viņa ģimene un kur atrodas viņa īpašumi, utt.
Ofšori
Motormājai, tāpat kā pārējiem izdevumiem, vienmēr būs galvenais jautājums - cik tie izmantoti personīgām un cik - biznesa vajadzībām. Tomēr, varbūt atbilde uz šo jautājumu nemaz nav tik svarīga, jo gan personīgā rezidence Monako, gan uzņēmuma rezidence Gernsijā nodrošina vienādu nodokļa likmi?
Biznesa vajadzībām uzņēmumu tāpat kaut kur jādibina. Es viņa vietā ar šodienas tiesu prakses acīm skatītos uz valsti, kur man tuvākās saites, piemēram, kur atrodas uzņēmuma menedžments. Imidža tiesības sportistiem parasti arī drīkst aizņemt vien nelielu ienākumu daļu, bet Luiss ir viens no populārākajiem sportistiem, tādēļ viņam šī sadaļa varētu būt ievērojama. Tomēr galvenais stāsts te nav par ienākuma nodokļiem.
PVN
Galvenais jautājums ir par dārgo aktīvu - lidmašīnas un motormājas PVN. Arī šim jautājumam soc-tīkli nepalīdzēja, jo Luiss nekautrējās demonstrēt sevi un draudzeni atpūtas izbraucienos gan lidmašīnā, gan uz tās fona. Kā zināms, PVN ir atskaitāms vien par biznesam nepieciešamu aktīvu iegādi.
Kā notika lidmašīnas iegāde?
Kanādā ražoto lidmašīnu iegādājās BVI reģistrēts Luisam piederošs uzņēmums.
Luisa Menas salas uzņēmums importēja lidmašīnu - importa PVN nav jāmaksā - to tikai uzskaita, jo.. pretī ir ar PVN apliekams bizness - noma. Šī Menas salas kompānija nomāja lidmašīnu no BVI uzņēmuma.
Turklāt, Menas salas uzņēmums, nu jau par augstāku nomas maksu, lidmašīnu iznomāja UK uzņēmumam, kas profesionāli nodarbojas ar lidmašīnu čarterēšanu (apgādi ar apkalpi, lidojumu plānošanu, saskaņošanu, apskatēm, utt).
UK uzņēmuma klients ir Luiss pats (1/3 laika) un viņa Gernsijas uzņēmums (2/3 laika). Līdz ar to par 1/3 no izmaksām PVN jābūt nomaksātam.
Tad kur ir problēma?
Žurnālisti klusē par to vai šis personīgo izdevumu 1/3 PVN bija nomaksāts. Kurš to kontrolēs, kad viss reģistrēts uz ofšoru uzņēmumiem?
Žurnālisti raksta, ka viss ir fikcija un ka Luiss nomāja pats sev, bet tā gluži nav patiesība. F1 ir bizness un diez vai kāds apstrīdēs, ka F1 pilotam nepieciešams šāds aktīvs biznesa veikšanai. Tādēļ ir tikai loģiski, ka to nodala atsevišķā uzņēmumā. Tomēr te nav 1 uzņēmums, bet 4, kas norāda uz shēmas iespējamo mākslīgumu. Tādēļ nodokļu administrācijām ir tiesības skatīties uz 4 uzņēmumiem kā uz 1. Tik kuras valsts administrācijai? Tai, kur kaut kas nav korekti samaksāts - Menas salas.
Domāju, ka shēma veidota g.k. dēļ importa PVN, kas mērāms virs EUR 3 milj. Menas sala ir daļa no ES PVN teritorijas, tādēļ importa PVN principi tur piemērojami līdzīgi, kā Latvijā. Vienīgais iemesls shēmai man izskatās naudas plūsma - 1/3 privātā lietojuma PVN šādi iespējams nomaksāt pamazām (nešķiet reāli, ka šāda līmeņa sportists brutāli nemaksāja šo PVN), nevis visu uzreiz importa brīdī. Ar šo viņš tikai pārcēla 1/3 PVN samaksas brīdi no importa brīža uz katras atsevišķas privātās lietošanas brīdi. Importa brīdī jau arī grūti prognozēt reālo privātā izlietojuma daļu turpmāko gadu gaitā.
Secinājumi?
PVN
Tāpēc šajā gadījumā izskatās Luiss būs nepamatoti izvazāts pa medijiem vien tādēļ, ka notikusi datu noplūde. Ja nu vienīgi paliek jautājumi saistībā ar importa PVN naudas plūsmu, jo PVN tā arī strādā - jāveic prognoze iegādes brīdī un pēc tam 5-10 gadus jāuzrauga tā izmantošana atbilstoši prognozei. Sīkāk par lidmašīnu nodokļiem jau rakstīju gan te, gan te.
Rezidence
Lielāka neskaidrība man ir - kad beidzot Luiss pacels Monako karogu pēc uzvarētām sacensībām un dziedās Monako himnu un cik daudz viņš ar saviem simtiem miljonu tiešām uzturas Monako? Cilvēks var būt jebkuras salas nodokļu rezidents. Taču, ja kādas citas valsts nodokļu likumi saka, ka viņš ir arī tās valsts nodokļu rezidents, tad salas beznodokļu režīms diez ko nepalīdzēs. Tātad, arī Latvijai būtu nopietni jāpārskata nodokļu rezidences kritērijus.
Vēl par privātiem vs. biznesa izdevumiem
P.s. Labs piemērs par privāto izdevumu nodalīšanu no biznesa bija grāmatā Taxtopia. Tur minēts kāds advokāts, kurš izdevumos centās norakstīt uzvalku izmaksas. Tiesa tam nepiekrita sakot, ka izdevumiem jābūt tikai un vienīgi tādiem, kas izmantojami biznesa vajadzībām, nevis siltumam vai pieklājībai. Tad kāds grāmatvedis izdomājis, ka viņa klientam šādi ierobežojumi ir ok apģērba izdevumu norakstīšanai biznesa vajadzībām, jo klienta apģērbs neesot bijis ne siltumam, ne pieklājībai. Grāmatveža klients bija.. striptīza dejotāja.