Golfs ASV un nodokļi Latvijā
Kāds sakars pasaulē lielākajam golfa turnīram - The Masters ar Latvijas nodokļiem? Vai Latvijā ar IIN apliekama jau pirmā dzīvokļa izīrēšanas diena?
The Masters
Katru gadu cilvēki piedalās loterijā, lai vinnētu iespēju iegādāties biļeti par aptuveni USD 140, lai skatītos vienu no šī golfa turnīra 4 dienām. Klātienē ik dienu noskatās ap 40 tūkstošiem skatītāju, bet TV cilvēki aprēķinājuši, ka šogad pēdējo turnīra dienu skatījās virs 12 miljoniem visā pasaulē.
Nodokļu izņēmums
Bloomberg stāsta, ka ASV ir šī turnīra apmeklētājiem vēsturiski radies nodokļu izņēmums. Tā kā šī golfa laukuma apkārtnē hroniski trūkst viesnīcu, radies atbrīvojums tiem, kas izīrēja dzīvokļus līdz pat 14 dienām. Tagad uz digitālo platformu ēras fona ASV Nodokļu tiesā skatīts strīds par šī izņēmuma pamatotību tādā kontekstā, ka cilvēki bija gājuši soli tālāk - izīrēja telpas uzņēmumam. Rezultātā, telpu īpašniekam 2 nedēļu ieņēmumi neaplikās ar IIN, bet uzņēmums samazināja ar UIN apliekamo peļņu par šiem izdevumiem. Strīda gadījumā šī summa aizsniedzās gandrīz līdz USD 300 tūkst. 3 gadu laikā. Tas ir līdzīgi, kā Taxtopia grāmatā aprakstītā shēma, kur cilvēks aizņēmās naudu un atskaitīja aizņēmuma procentus, lai ieguldītu naudu valsts obligācijās, par kurām procenti neapliekas ar IIN. Dubults labums.
Kad Latvijā jāsāk maksāt par īri?
Fiziskās personas darbība kvalificējama kā saimnieciskā darbība, ja tā atbilst 1 no šādiem kritērijiem:
1) trīs un vairāk darījumi gadā vai pieci un vairāk darījumi trijos gados;
2) ieņēmumi no darījuma pārsniedz 14 229 un vairāk euro gadā, izņemot ienākumus no personīgā īpašuma atsavināšanas;
3) darbības ekonomiskā būtība vai personas īpašumā esošo lietu apjoms norāda uz sistemātisku darbību ar mērķi gūt atlīdzību.
Ja neatskaita izdevumus
Ieņēmumos, kas gūti no saimnieciskās darbības, tiek ieskaitīti ieņēmumi no īpašuma un telpu iznomāšanas vai izīrēšanas. Tomēr, fiziskās personas ienākuma gūšana no kapitāla (arī no dzīvokļu īres) nav kvalificējama par saimniecisko darbību, ja cilvēks piemēro 10% IIN režīmu - izdevumi, kas saistīti ar šā ienākuma gūšanu, nav atzīti par saimnieciskās darbības izdevumiem. Tad jāreģistrējas 10% IIN režīmam 5 dienu laikā no īres līguma noslēgšanas. Daudzi to apzināti vai neapzināti ir ignorējuši, taču plānots, ka pavasarī no digitālajām platformām VID sāks plūst informācija par izīrētājiem. Starp citu, bija Senāta spriedums par to, ka cilvēks nezaudē tiesības piemērot 10% IIN likmi, ja ir nokavējis šo 5 dienu reģistrācijas termiņu.
Fiziskā persona saimnieciskās darbības ieņēmumus var neuzskaitīt ieņēmumu uzskaites reģistrā, ja saimnieciskās darbības ieņēmumi ir gūti tikai bezskaidras naudas veidā.
Tomēr, ja atskaita izdevumus?
SAVUKĀRT, ja ir plāns reģistrēt saimniecisko darbību un atskaitīt saimnieciskās darbības izdevumus, tad ir piemērojami vispārīgie saimnieciskās darbības kritēriji - par vienu vai diviem darījumiem gadā un līdz EUR 14 229 gadā saimniecisko darbību nemaz nav jāreģistrē. Tādēļ ir korekti minēts šajā VID metodikā par IIN piemērošanu dzīvokļu īrei minētais, ka jāreģistrējas VID pirms saimnieciskās darbības uzsākšanas.
Taču jāatceras, ka ar vienu vai diviem darījumiem par kopējo summu zem EUR 14 229 gadā saimnieciskā darbība nemaz nav uzsākta. Tikai pārsniedzot šo kritēriju vairs nebūs iespējams reģistrēties 10% režīmam, bet būs jāreģistrē saimniecisko darbību.
Vai 10% vienmēr ir labāk par 20%?
Tomēr, vienmēr jāparēķina, vai tik, piemēram, 20% IIN ar izdevumu (arī pamatlīdzekļu nolietojuma (dzīvoklim 5% gadā un mēbelēm, uc kustamai mantai - 20%)) atskaitīšanu nav izdevīgāks par 10% bez izdevumiem. TIKAI nevajag aizmirst, ka pašnodarbinātajiem jāmaksā arī VSAOI. Turklāt, vēl ir jautājums - ja viens īres līgums nerada pienākumu reģistrēt saimniecisko darbību, vai tas neapliekas ar progresīvo IIN kā cita veida ar IIN apliekami ienākumi. No otras puses, kādēļ vispār pastāv izņēmumi, kad nav jāreģistrē saimniecisko darbību, ja tāpat arī nereģistrējami ieņēmumi būtu apliekami ar IIN? Tādēļ vairumā gadījumu 10% IIN režīms izīrētājiem būs izdevīgāks.. ja vien dzīvoklis nav SIA īpašumā. Tad klāt nāk vēl cits jautājumu loks..