Itālija pāriet uzbrukumā
Nu jau veidojas zināma tendence - Itālijas policija pēc paviesošanās pie Facebook paviesojusies arī pie Airbnb. Pēdējais tikko piekritis samaksāt 1/2 miljardu nodokli. Facebook vēl gaida risinājumu.
Aizsardzība → uzbrukums
Itālija vienmēr ir bijusi slavena ar savu aizsardzības futbolu. Liekas, nu tā pārgājusi uzbrukumā. Abu digitālo milžu stāsti, gan, ir samērā atšķirīgi. Uzmanību arī piesaistīja metodes, ar kādām tiek risināti nodokļu strīdi - no spēka pozīcijām. Facebook gadījumā policija paviesojās viņu birojā un izņēma serverus, bet Airbnb gadījumā prokuratūra apķīlāja līdzekļus (gandrīz EUR 800 milj.). Arī citi tehnoloģiju uzņēmumi pēdējos gados ir noslēguši nodokļu darījumus ar Itālijas iestādēm, tostarp Booking.com, Amazon un Meta.
Latvijā
Nereti redzams, ka tieši šādi rīkojas arī Nodokļu policija Latvijā, bet lietas arvien biežāk pāriet no administratīvā uz kriminālprocesu. Ne velti Nodokļu policijā ir ap 10% no VID darbinieku skaita. Šis ir labs piemērs Latvijas VID tādā ziņā, ka parāda biznesa pieeju nodokļu jautājumiem - uzņēmums neatzīst savu vainu, bet vēlas izlīgt. Puses ātri vienojas par summu, kas ir mazāka, ko vēlas administrācija, bet pietiekoši liela, lai turpmāk uzņēmums rūpīgāk pievērstos saviem nodokļu pienākumiem. Mūsu pagājušā gada jaunie grozījumi likumā par izlīgumiem ir brāķis, kas praksē nedarbosies, jo tad uzņēmumam jāatzīst savu vainu.
Airbnb
Te it kā viss vienkārši. Itālijas prokurori paziņoja, ka Airbnb nav ievērojis 2017. gada likumu, kas uzliek par pienākumu īstermiņa nomas platformām nodokļu iestāžu vārdā iekasēt 21% nodokli (IIN) no namīpašnieku īres ienākumiem. Jautājums tik, kā tik liela un prestiža kompānija palaida garām tik būtisku pienākumu? Izrādās, par šo jautājumu bijusi juridiska cīņa līdz pat ES tiesai, kas lēma par labu Itālijas administrācijai. Financial Times ziņo, ka atsevišķa lieta ierosināta pret trīs šī uzņēmuma vadītājiem. Itālija, starp citu, plāno 24.g. palielināt ieturamo nodokli uz 26%.
Latvijā
Starp citu, draugi teica, ka Liepājā jau ilgtermiņa īri ir grūti pielīgt, jo vasarā ar īstermiņa viesiem varot nopelnīt vairāk. Jau rakstīju par PVN atšķirībām - pie kādiem nosacījumiem Latvijā izīrēšanai piemērojama samazinātā 12% PVN likme. Domāju, ka viesnīcas varētu būt neapmierinātas arī ar ienākuma nodokļa atšķirībām (10% IIN pret 20% UIN, citādākai bāzei, gan). Izīrētājiem nevajadzētu arī aizmirst par tūristu nodevu Rīgā - Sorainen nodokļu vēstīs ziņojām, ka ar 1.11.23. nodevas likme par katru atpūtnieka vai tūrista pavadīto nakti tūristu mītnē ir 0,89 eiro, bet ne vairāk kā 8,90 eiro. Tā kā turpmāk VID no platformām nāks informācija par īres darījumiem (dēļ DAC 7 ES direktīvas prasībām), kādēļ gan nenovienādot spēles nosacījumus gan viesnīcām, gan īres dzīvokļiem, kas būtībā konkurē savā starpā vienotā tirgū?
Facebook/Meta
Šis ir pavisam savādāks stāsts, uz ko ar aizturētu elpu skatās visa Eiropa, kā tas atrisināsies. Jautājums skar PVN piemērošanu Facebook pakalpojumiem. Itālijas administrācija nākusi klajā ar inovatīvu traktējumu, ka Facebook nemaz nesniedz tā lietotājiem savus pakalpojumus bez maksas. Tas pretī samaksas vietā (barters) saņem datus. Tātad, Facebook bija jāapliek attiecīgo samaksu ar PVN. Loģika - uzņēmums bez šiem lietotāju datiem nebūtu tik vērtīgs, cik ar šiem datiem. Tā arī rēķināma ar PVN apliekamā bāze. Te bez ES tiesas, šķiet, neiztikt.