Kā info par kripto ar 26.g. nonāks VID?
Tuvojas t.s. DAC8 ES direktīva par ziņošanu VID. OECD arī nesnauž. Tikmēr Lielbritānija izziņojusi kripto turētājiem iespēju samaksāt nodokli brīvprātīgi, jo 10 gadu nemaksāšanas laiks ir beidzies.
Pirms sodīt, ļauj brīvprātīgi samaksāt
Financial Times vakar ziņo, ka pēc valdības aplēsēm aptuveni 55-95% kripto-aktīvu īpašnieku pēdējos 10 gados diez vai maksājuši jebkādus nodokļus. Apvienotās Karalistes nodokļu iestāde HMRC pirms pāris dienām publicējusi vadlīnijas par kripto-aktīvu īpašnieku ienākuma nodokļa brīvprātīgas samaksāšanas programmu. Ja cilvēks ievēroja saprātīgu piesardzību, atbildība ierobežota līdz 4 gadiem. Ja nodokļu maksātājs ir bijis neuzmanīgs, nedeklarējot nodokļu saistības, tad ir jāatklāj iepriekšējie 6 gadi. Ja HMRC tika apzināti maldināts, tad ir jāatklāj nedeklarētie ienākumi vai peļņa pēdējos 20 gados. No attieksmes pret savām saistībām atkarīgas arī sankcijas. HMRC pat piedāvā sankciju kalkulatoru.
Nodokļu piemērošana kripto aktīviem Latvijā
Latvijā šai ziņā diez vai ir būtiskas atšķirības ar pārējo pasauli - kripto aktīvu īpašniekiem nodokļu tēma līdz šim likās mazsvarīga, diplomātiski izsakoties. Par nodokļu piemērošanu kripto aktīviem jau daudz esam stāstījuši attiecīgajā kopā ar Binance rīkotajā vebinārā. Par to neatkārtošos - linkā ir gan rakstveida, gan video informācija. Kādēļ par nodokļiem tomēr vajadzētu sākt domāt?
OECD plāno automātisku info apmaiņu
Gluži kā ar CRS (automātisku info apmaiņu starp nodokļu administrācijām par nodokļu rezidentu banku kontiem), OECD plāno ieviest Kripto-aktīvu ziņošanas sistēmu (CARF) un grozījumus automātiskās info apmaiņas AEOI standartā. Kamēr šis projekts vēl iegūst savu rāmi..
DAC8 ES direktīva
ES Padome 2023. gada 17. oktobrī vienprātīgi pieņēma direktīvu par administratīvo sadarbību nodokļu jomā (DAC8). ES dalībvalstīm ir jāievieš DAC8 noteikumi ne vēlāk kā 2025. gada 31. decembrī.
Ko praktiski nozīmē DAC8 direktīva?
DAC8 direktīva ietver to aktīvu un ienākumu posteņu darbības jomas paplašināšanu, uz kurām attiecas obligātā automātiskā informācijas apmaiņa, jo īpaši, iekļaujot kriptoaktīvus, kas jānodrošina kriptoaktīvu pakalpojumu sniedzējiem. DAC8 nosaka pienākumu kriptoaktīvu pakalpojumu sniedzējiem iegūt datus no saviem lietotājiem. DAC8:
pieprasa visiem kriptovalūtu pakalpojumu sniedzējiem neatkarīgi no to lieluma vai atrašanās vietas ziņot par ES rezidentu klientu darījumiem. Dažos gadījumos ziņošanas pienākumi attieksies arī uz neatvietojamiem tokeniem (NFT);
pieprasa finanšu iestādēm ziņot par e-naudu un centrālo banku digitālajām valūtām;
paplašina iepriekšēju pārrobežu nolēmumu automātiskās apmaiņas darbības jomu attiecībā uz personām ar lielu neto vērtību, kurām ir vismaz EUR 1 miljons finanšu vai ieguldāmie vai pārvaldībā esošie aktīvi (izņemot personas galveno privāto dzīvesvietu); un
nosaka vienotu minimālo sodu līmeni nopietnas neatbilstības situācijās.
DAC8 nav vienīgais regulējums ES
Otrs, paralēli ES pieņemti arī jauni noteikumi par kriptoaktīvu tirgiem (MiCA), apvienojot kriptoaktīvus, kriptoaktīvu emitentus un kriptoaktīvu pakalpojumu sniedzējus vienotā, saskaņotā regulējumā. Treškārt, būs noteikumi par informāciju, lai novērstu nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas noteikumu apiešanu, izmantojot kriptovalūtas, jo īpaši pieprasot, lai kriptoaktīvu nodrošinātāji apkopo un dara pieejamu informāciju par kriptovalūtu pārvedumu sūtītāju un saņēmēju, tādējādi nodrošinot to izsekojamību.