Kā izlīgumam ar VID būtu jābūt?
Kā parasti, nekas pašiem nav jāizdomā, tik jānokopē sistēmu, kas jau vairāk kā 20 gadus strādā tepat kaimiņos - Lietuvā. Tādējādi iespējams ļaut biznesam nodarboties ar naudas pelnīšanu, ne strīdiem.
Vienošanās
Ja nodokļu maksātājs nepiekrīt VID (sauksim ērtības labad tā arī Lietuvas nodokļu administrāciju) uzrēķinam, to Lietuvā ir iespējams apstrīdēt nodokļu strīdu komisijai. Par to jau rakstīju iepriekš.
Tomēr visa strīda laikā tur pastāv arī cita procedūra - izlīgums. Izlīgums Lietuvā nebūt nav tas pats, kas vienošanās Latvijas likumā Par nodokļiem un nodevām. Latvijas likumā paredzētais mehānisms ir vien izlīguma imitācija, jo Latvijas gadījumā ir jāpiekrīt VID uzrēķinam, lai slēgtu vienošanos. Tas ir izdevīgi vien retos gadījumos, kad VID ir taisnība vai mīļā miera, izmaksu vai citu iemeslu dēļ nav vērts strīdēties. Tad Latvijas VID samazina uzrēķinam piemērotās sankcijas.
Izlīgums
Lietuvas gadījumā ir savādāk - iespējama reāla vienošanās par uzrēķināto nodokli, ja katrai no pusēm trūkst pietiekošu pierādījumu summas aprēķinam. Tas var pamatot pušu satikšanos kaut kur pa vidu par nodokļu uzrēķina summu.
Izlīgums Lietuvā iespējams jebkurā strīda stadijā, to ierosināt var katra no pusēm. Par to, vai uzsākt izlīgumu, lemj speciāla izlīgumu komisija, kas sastāv no 7 VID augsta ranga darbiniekiem. Arī mūsu biroja Lietuvas nodokļu partnere bija šīs komisijas sastāvā, kad viņa vēl pirms vairāk kā 10 gadiem bija turienes VID Lielo nodokļu maksātāju pārvaldes vadības komandā.
Kā tad ar korupcijas riskiem?
Korupcijas risku mazināšanai visas sanāksmes protokolē, lēmumus - argumentē un pieņem ar balsu vairākumu. Digitālajā laikmetā nevajadzētu būt problēmām visas sarunas automātiski dokumentēt. VID darba grupas sastāvs periodiski mainās.
Par ko parasti izlīgst?
Fiziskās personas
Pārrunas ar privātpersonām parasti tiek veiktas, kad nodokļu maksātāji nevar pamatot izdevumu segšanai saņemtos ienākumu avotus, t.i. aizdevumus saviem uzņēmumiem vai mājas būvniecībai nepieciešamos līdzekļus. Šādos gadījumos tiek izvērtēti nodokļu maksātāja un viņa ģimenes kopējie ienākumi un izdevumi ne tikai par apskatāmo periodu, bet arī par iepriekšējiem gadiem, lai noteiktu, kādi uzkrājumi viņam varētu būt bijuši un cik liela daļa no nodokļu maksātāja ienākumiem varētu būt gūti ar nodokli neapliekamā ienākuma veidā.
Nereti fiziskās personas, kas iesaistās nekustamā īpašuma attīstīšanas, būvēšanas vai remonta darījumos, nepiemērojot pārdošanai PVN, kur to bija jāpiemēro.
Strīdi rodas, kad, pēc VID ieskata, iedzīvotājs fiktīvi deklarē dzīvesvietu, lai izmantotu IIN atvieglojumu un nemaksātu nodokļus no ienākumiem, kas gūti par nekustamā īpašuma pārdošanu. Iedzīvotāji, kuri uz neilgu laiku deklarē savu dzīvesvietu mājā/dzīvoklī, šo atvieglojumu cenšas izmantot tieši pirms šī nekustamā īpašuma pārdošanas. Nodokļu administrators kritiski vērtē sistemātiskas izmaiņas dzīvesvietas deklarācijā saistībā ar attiecīgā dzīvokļa/mājas pārdošanu, taču neizslēdz iespēju, ka šādas izmaiņas var nebūt saistītas tikai ar vēlmi gūt labumu no IIN, tāpēc strīds tiek risināts sarunu ceļā.
Juridiskās personas
Biežākie izlīgumi ar juridiskajām personām ir saistīti ar PVN, kur nodokļu maksātāji strīdas par PVN atskaitīšanas pamatotību vai PVN 0 likmes piemērošanu, ja nodokļu administrācija ir konstatējusi, ka nodokļu maksātājs zināja vai tam vajadzēja zināt par darījumu partneru negodprātīgu rīcību.
Sarunas notiek arī gadījumos, kad nodokļu administrācija piemēro ekonomiskās būtības pārsvara pār juridisko formu principu vai nosaka nodokļus pēc paša vērtējuma, bet tai nav neapgāžamu pierādījumu par tās aprēķināto nodokļa summu.
Ja kontroles laikā konstatēts, ka darījumi starp saistītajām personām tiek veikti, neievērojot nesaistītu pušu darījuma principu, pēc sarunām ar nodokļu maksātāju VID vienojas par atbilstošas cenu noteikšanas metodes izvēli. Sarunu laikā tiek pārrunāts, vai visi izvēlētie salīdzinošie darījumi ir atbilstoši konkrētajā situācijā. Tādējādi tiek meklēts kompromiss un panākta vienošanās par papildus maksājamo UIN apmēru.
Piemērojot ekonomiskās būtības pārsvara pār juridisko formu principu, VID uzrēķina papildus nodokļus, kad Sabiedrība darba līgumu vietā slēdz pakalpojumu līgumus. Sarunu laikā tiek izvērtēti un apspriesti visi faktiskie apstākļi, t.i. kā tika noslēgts līgums par pakalpojumu sniegšanu, vai pakalpojumu sniedzējs sniedz šādus pakalpojumus tikai vienai juridiskai personai, kādas bija padotības attiecības, kā tika izrakstīti rēķini par veiktajiem uzdevumiem, kā tika apmaksāti pakalpojumi, utt. Sarunu gaitā VID meklē kompromisu un vienojas ne tikai par izmaksājamo summu, bet arī par to, kā nodokļu maksātājam būtu jāuzvedas šādās situācijās nākotnē.
Par PVN atskaitīšanas pamatotību VID Lietuvā, iespējams, visvairāk strīdas ar juridiskām personām. Šādi strīdi ietver preču patēriņu privātām vajadzībām, PVN atskaitīšanu par iegādātajām precēm un pakalpojumiem, kas nav saistīti ar ar PVN apliekamām darbībām, PVN atskaitīšanas izmantošanu, pamatojoties uz rēķiniem, kas formalizēja faktiski nenotikušus saimnieciskos darījumus. Atsevišķos gadījumos kontroles darbību laikā savāktie pierādījumi tiesā var tikt neviennozīmīgi izvērtēti pēc pastāvošās nodokļu strīdu prakses, tāpēc VID piekrīt nodokļu strīdu izbeigt sarunu ceļā.
Statistika
Statistikas dati par Lietuvas VID 2023. gadā noslēgtajiem izlīgumiem:
Konteksts ar lielajiem nodokļu maksātājiem
Te ir vēl viena interesanta OECD statistika no svaigākā (2023.g.) ziņojuma par nodokļu administrācijām: varbūt tieši pro-aktīvākas sarunu procedūras Latvijā lielo nodokļu maksātāju auditu uzrēķini veido ap 60% no visiem uzrēķiniem, bet Lietuvā - tikai ap 10%? Kolēģe Lietuvā minēja, ka tā ir ierasta prakse, ka lielie nodokļu maksātāji iet ciemos pie VID Lielo nodokļu maksātāju pārvaldes vadības, lai aprunātos kā iet, kas traucē un ko varētu uzlabot. Vienkārši tāpat, bez iemesla.