Kāds būs mans reitings ar 1.1.2024.?
Jau kopš pagājušā gada bija zināms, ka ar 2024.gadu stāsies spēkā nodokļu maksātāju reitingu sistēma. Kādēļ tā nepieciešama un kādi ir tās darbības principi?
Distopija! Distopija?
Viena no spilgtākajām Netflix lieliskā seriāla Black Mirror sērijām Nosedive iedomājas nākotni, kurā katra cilvēka mijiedarbība novērtēta ar zvaigznītēm mobilajā lietotnē, un jūsu kopējais reitings nosaka, kur jūs varat strādāt un dzīvot. Cilvēki tur ir apsēsti ar to, kā uzlabot savu reitingu. Sērijas autori šajā sērijas reklāmā saka, ka principā mēs jau tagad dzīvojam šādā pasaulē.
Jautājumu vairāk, kā atbilžu
Vai VID ir iedomājies šādu nākotni arī Latvijā? VID ir publicējis ‘praktiskus padomus sava reitinga UZLABOŠANAI’. Kā noteiks manu reitingu, ko ar to darīs un kā to uzlabot? Pagaidām kritēriji brīžiem izskatās izplūduši. Vai ar vienu kavētu deklarāciju ir pietiekoši, lai pasliktinātu reitingu? Vai varēšu saņemt pamatojumu reitinga aprēķinam un iesūdzēt VID par nekorektu reitingu vai par zaudējumiem, ko tas nodarījis, ja reitinga dēļ darījuma partneris atsakās slēgt līgumu?
Teorija ir cēla
Reitingu varēs redzēt gan EDS, gan VID mājas lapā, tik atšķirsies pieejamās informācijas detalizācijas pakāpe (cik var noprast, publiski būs pieejams vien reitinga burts). VID saka, ka reitings ļaus uzņēmumiem redzēt, kā VID tos redz no nodokļu maksāšanas disciplīnas viedokļa. Cerams, ka tas palīdzēs arī, piemēram, neielaisties potenciāli krāpnieciskos darījumos un sakārtot nedaudz arī publiskos iepirkumus.
5 zvaigznes
Tāpat kā Bolt šoferiem, arī nodokļu maksātājiem tagad būs 5 kategorijas, bet to atšifrējums nozīmē, ka būtībā visi normāli strādāt gribošie būs vienā kategorijā:
A – uzņēmums ar labu nodokļu samaksas disciplīnu un bez būtiskiem riskiem;
B – uzņēmums, kam ir nodokļu saistību izpildes riski kādā no jomām;
C – uzņēmums, kurš pārkāpumu dēļ ir izslēgts no PVN reģistra vai kam apturēta saimnieciskā darbība;
N – neaktīvs nodokļu maksātājs;
J – pēdējo sešu mēnešu laikā reģistrēts uzņēmums.
Reitinga termiņš
Izskatās, ka slikts reitings nav uz mūžu - varēs meklēt uzņēmuma reitingu par izvēlētu periodu, kas nav mazāks par 6 mēnešiem. Vai kaut kādas tehnisku iemeslu dēļ laikus neiesniegtas deklarācijas varētu dārgi maksāt - būs jāgaida vismaz 1/2 gadu, lai attīrītos un vēsture tāpat būs sasmērēta?
VID piedāvātie praktiskie soļi
Pārliecinies EDS vai nav nodokļu parādu, sniedz deklarācijas termiņos. Ja ir problēmas, jāiet pie VID runāt. Hmm.. interesanti, kurš tam jau tāpat neseko?
Izvērtēt, vai deklarētā darba samaksa ir konkurētspējīga, salīdzinot ar darba samaksu gan nozarē un reģionā, gan valstī kopumā. Lai to pārbaudītu, esot jāskatās šajā SCP statistikā: Strādājošo mēneša vidējā bruto darba samaksa pa darbības veidiem reģionos (eiro) 2021Q1 - 2023Q3. Tur iespējams izvēlēties pārskata periodu, darbības veidu pēc NACE klasifikatora, un reģionu. Man sanāca, ka 2023.g. 3.cet. juridiskiem un grāmatvedības pakalpojumiem vidējā temperatūra slimnīcā, kurai vajadzētu pielīdzināt mana uzņēmuma temperatūru, ir ap EUR 2k.
Jāpārliecinās vai uzņēmuma daļu/akciju īpašnieki, amatpersonas vai pilnvarotās personas nav riska personu sarakstā, nav bijušas amatpersonas uzņēmumā ar apturētu saimniecisko darbību, vai viņu darbība nav bijusi kā savādāk ierobežota.
Pārliecināties par darījumu partneru uzticamību. Ko darīt ar šo (manuprāt, būtiskāko) kritēriju - VID savos praktiskajos padomos neskaidro.
Tuk, tuk, pie tavām durvīm ballīte klauvē..
Viens no vērtēšanas kritērijiem ir - no trešajām pusēm saņemtā informācija, kas liecina par iespējamiem neuzskaitītiem saimnieciskās darbības ieņēmumiem, izvairīšanos no netiešiem nodokļiem vai “aplokšņu algu” iespējamību uzņēmumā, kā arī citi indikatori, kas ļauj vispusīgi vērtēt uzņēmuma nodokļu saistību izpildi. Tātad, šis pēc būtības arī aicina ziņot VID, ja nu biznesā redzams, ka kāds spēlē negodīgu spēli. Ziņot droši vien var jebkurā formā - EDS vai uz VID vispārējo e-pastu <vid@vid.gov.lv>. Domāju, ka VID ar kādām PR aktivitātēm tad jārada pārliecību, ka šādi ziņojumi neiegulsies plauktiņā, bet tiks izmeklēti un ziņotājam paziņos par rezultātu - kaut vai, ka jūsu bažas bijušas pamatotas vai nē, viss tīri.
Domājams, ka šāda sistēma varētu arī strādāt labi, ja tās piemērošanā būs nodrošināta laba atpakaļsaite no sabiedrības. Respektīvi, ja operatīvi tiks reaģēts uz to, ko uzņēmēji rakstīs VID'am par sistēmas uzvedību dabā un tas reālajām sekām.
Bet, vismaz pagaidām, gaidīt šādu pieeju no VIDa, manuprāt, ir utopija, cerams, ka kļūdos.