Likumsakarība vai izņēmums?
Pēdējā laikā no dažādiem avotiem sakritušas vairākas interesantas (at)ziņas par mākslas galeriju tēmu. Kā parasti, arī šajā gadījumā neiztikt bez saskares ar nodokļiem.
Darījumi skaidrā?
Īsi pirms Ziemassvētkiem galerijas Kim? rīkotā un mūsu atbalstītā izsolē iegādājos šo brīnišķīgo mākslinieces Kristas Dzidzulo darbu, kas veidots ar ogli. Kad par šo notikumu padalījos ar kādu draugu, viņš tik pavīpsnāja un teica, ka jābūt uzmanīgam, jo šajā industrijā nav laba slava, jo par darbiem mēdz maksāt skaidrā naudā. Tādējādi starp darījuma pusēm pat mēdzot būt pat miljonos mērāmi konflikti. Nolēmu iedziļināties - par ko tur stāsts. Rakstā minēts, ka pirkti pat ap 2000 dažādi mākslas darbi.. t.sk. skaidrā, it kā miljonos. (Skaidrucis - it kā iegūts dividendēs?) OMG!
Ja pārkāpts skaidras naudas ierobežojums
Mūsdienu AML uzraudzības un skaidrās naudas aprites ierobežojumu apstākļos šādi darījumi šķiet šobrīd teju neiespējami. Kādas ir sankcijas par ierobežojuma neievērošanu? Likumā paredzēti 15% no darījuma summas. Pats skaidruča cienītājs Re:Baltica stāstījis, ka saprot, ka togad pārkāpis likumu, un, “kā jau norādīju arī tiesvedības laikā, esmu gatavs par to uzņemties atbildību.” Tikai atbildību neviens no viņa līdz šim neesot prasījis. Tātad, it kā aizliegts, bet pie mums tā var? Re:Baltica rakstā minēts, ka diez vai - VID šo informāciju pievienoja jau kādai esošai lietai, kurā joprojām izmeklē cita mākslas kolekcionāra darījumus. “VID "Re:Baltica" informējis, ka kopš 2017.gada par skaidras naudas darījumiem virs 7200 eiro sodītas 72 privātpersonas, kas sodos samaksājušas vidēji 5000 eiro.”
Darījuma sekas
Mediju materiālos parādās arī vēl viena acīmredzama problēma - kā darījumos bez papīriem un skaidrā pierādīt īpašuma tiesības, darījuma cenu, utt? Attiecīgajā 2021.g. De Facto sižetā redzams, ka strīda tiesā būtība ir ‘mākslas priekšmetu atdošana’.
Re:Baltica raksta beigās jaušama nolemtība
“VID izmeklēšana, visticamāk, beigsies bez rezultāta, jo vienīgais pierādījums ir vārds pret vārdu. Mākslas darbi nav nekur jāreģistrē, tādēļ šos darījumus ir grūtāk izkontrolēt, nekā, piemēram, mājas vai auto pirkšanu, kas parādās valsts reģistros. Līdzīgi ar skaidru naudu: grūtāk izsekot tās izcelsmi, sevišķi, ja darījumiem nav pierādījuma – līguma.” Vēsture arī klusē, vai VID šajā (ne)gadījumā ir arī painteresējies par pārdevēja kapitāla pieauguma nodokli. Gan jau, ka VID interesē ne tikai dzīvokļu un auto pārdevēju kontu nesakritības..
Ziedojumi
Savukārt, 2019.g. skandālā iesaistītā mākslas cienītāja bizness esot ziedojis palielu summu cita mākslas cienītāja vadītai biedrībai. Ziedojumi parasti ļauj saņemt nodokļu atlaides un veidot pozitīvu uzņēmuma tēlu.
48 varas likumi
Robert Greene bestsellerī 48 Laws Of Power viens no 48 varas likumiem ir: Slēp savus nodomus. Grāmata, starp citu, ir izcila - tā izceļ saulītē dažādus interesantus vēstures notikumus. To arī rekomendēja Eco Baltia šefs Māris Simanovičs Tax Stories podkāsta sarunā.
Viss reiz jau bijis..
Attiecīgajā grāmatas sadaļā minēts kāds mākslas tirgotājs Joseph Duveen saskārās ar problēmu (divām), ka miljonāriem vairs nebija kur likt iegādātās gleznas, kā arī mantošanas nodoklis kļuva arvien augstāks. Tas negatīvi ietekmēja viņa biznesu. Rezultātā viņš 1937.gadā palīdzēja izveidot Vašingtonas Nacionālās Mākslas galeriju. Viens no miljonāriem tai ziedoja savu kolekciju. Tādējādi viņa klients ar vienu šāvienu nošāva pat vismaz 4 zaķus:
atbrīvoja vietu (sienas) jauniem pirkumiem,
samazināja tirgū pieejamo gleznu skaitu, palielinot spiedienu uz cenām,
tām nepiemēroja mantošanas nodokli,
miljonāri uzlaboja savu reputāciju kā mecenāti.
Ar 1.1.2025. grozījumi PVN likumā
Par visiem jaunajiem PVN likuma grozījumiem jau ziņojām septembrī. Tie, starp citu, attiecas arī uz īpašo PVN piemērošanas kārtību mākslas darbiem. Precizēts viens no kritērijiem, lai persona tiktu uzskatīta par lietotu mantu, mākslas darbu utt. pārdevēju.
Resume
Prognozēju, ka arī pie mums jau pavisam drīz beigsies Mežonīgie Rietumi mākslas darbu jomā maksājot ar skaidru naudu, jeb ievērojot likumu. Normalizējoties darījumu kārtībai ar tajos iesaistītām galerijām (un tās izglītojot), par darījumiem arvien biežāk puses slēgs rakstveida līgumus, izrakstīs rēķinus un maksās kapitāla pieauguma nodokli un PVN. Savukārt ziedojumi, kā redzams, ir jau sena normāla prakse.