Neatbild, atbild, neatbild..
17.jūnijā Senāts teicis savu vārdu par to vai valde atbild par uzņēmuma nodokļu parādiem, ja uzņēmums ir likvidēts? Neatbild.
Kad valde atbild par uzņēmuma nodokļiem?
Uzņēmums palika parādā valstij ap EUR 100k un pēc tam ir izslēgts no komercreģistra. VID ir tiesības piedzīt uzņēmuma nodokļu parādus no valdes, ja izpildīti visi likumā uzskaitītie kritēriji. No tiem būtiskākais: uzņēmums nav izpildījis pienākumu iesniegt maksātnespējas procesa pieteikumu. Turklāt, likums valdei paredz drošības tīklu - par valdes iespējamo personīgo atbildību tai paziņos VID. Tad, lai neiestātos personīgā atbildība, valdei ir 15 dienas, lai iesniegtu uzņēmuma maksātnespējas pieteikumu vai 1 mēnesis, lai iesniegtu VID paskaidrojumus, kāpēc tā nav atbildīga (kāpēc kāds no kritērijiem nav piepildījies).
Ko pētīja Senāts?
Senāts vērtēja, vai likuma normas par valdes atbildību par uzņēmuma nodokļu parādiem ir piemērojamas apstākļos, kad uzņēmums ir izslēgts no komercreģistra un tā nodokļu parādi ir dzēsti?
Senāta atziņas
Ja sabiedrība izslēgta no komercreģistra, prezumējams, ka visas procedūras, kuras ir vērstas uz parādu piedziņu un kreditoru prasījumu apmierināšanu, ir īstenotas.
Ievērojot to, ka nodokļu parāda dzēšana likvidācijas brīdī noteic parāda izbeigšanos, tad nav arī iespējama tā atlīdzināšana no valdes. Pretējo tiesā apgalvoja VID un FM.
Uzņēmuma nodokļu parādu samaksas pienākuma noteikšana valdei primāri kalpo kā veicinošs līdzeklis maksātnespējas procesa pieteikuma iesniegšanai.
Ja juridiskā persona būs atzīta par maksātnespējīgu, tad VID vairs nevarēs izvērtēt valdes locekļa pienākumu atlīdzināt juridiskās personas nodokļu parādus. Pie šāda secinājuma ir nonākusi arī Satversmes tiesa.
Kādēļ šāds Senāta spriedums ir loģisks?
Ar šo spriedumus, šķiet, Senāts cenšas sakārtot komercdarbības vidi. Kad uzņēmumam ir nodokļu parādi, tad nedrīkst bezgalīgi dzīties pēc valdes atbildības par tiem. Līdz uzņēmuma maksātnespējai vai likvidācijai - lūdzu. Pēc tās vairs nē. Savādāk - kā ar komercdarbības riskiem - veicu biznesu, bet neizdevās? Ja neveiksmīga biznesa gadījumā vienmēr atbildēs valde personīgi, neviens negribēs Latvijā veikt biznesu vai būt valdē. Tas nav normāli, ka valde atbild pēc uzņēmuma likvidācijas. Ja valde ko pārkāpusi - tai jāatbild, taču uzņēmuma darbības laikā. Ja pieteikta uzņēmuma maksātnespēja, tad kontroli pār uzņēmumu nodod administratoram, kuram ir plašas tiesības atcelt darījumus, ziņot VID, policijai, utt. Senāts pasaka tagad - ja viss šis riņķa dancis ir iziets un uzņēmums likvidēts vai tas likvidēts bez maksātnespējas procesa, tad VID vairs nevarēs iet pēc valdes. Un tas ir pareizi, jo savādāk tiek čakarēta biznesa vide ar bezgalīgām nenokārtotām astēm.
Tagad biznesa vide būs pa kripatiņu sakārtotāka.
Kas tagad notiks ar kriminālprocesiem pret valdi?
Praksē VID iet pakaļ uzņēmuma nodokļu parādiem gan zem uzņēmuma pārejas karoga, gan ar kriminālprocesu pret uzņēmuma valdi, kad jau sen beidzies maksātnespējas process un uzņēmums likvidēts. Tas viss, neskatoties uz pantu Maksātnespējas likumā, ka maksātnespējīga uzņēmuma mantas izpārdošanu nevar uzskatīt par uzņēmuma pāreju.
Tātad, tagad šai sakarā paliek aktuāls jautājums - ja juridiskas personas maksātnespējas gadījumā nodokļu parādu piedziņa no valdes nav iespējama, uz kāda pamata VID Nodokļu policija turpina kriminālprocesus pret valdi par likvidētu uzņēmumu nodokļu parādiem?
Te lielā cīņa vēl priekšā, jo Senāta Krimināllietu departaments kādā 2020.g. spriedumā norādījis, ka krimināllietās par izvairīšanos no nodokļu nomaksas, kurās VID ir pieteicis kaitējuma kompensāciju, ir atzīts, ka faktam, ka komersants ir izslēgts no komercreģistra, nav nozīmes, lemjot jautājumu par valstij nodarīto zaudējumu piedziņu no apsūdzētā kā minētā komersanta atbildīgās amatpersonas.
Uz to Senāta Administratīvo lietu departaments šajā spriedumā atzīst, ka konkrētās lietas apstākļos nav pamata atsaukties uz minēto Senāta praksi, jo likumdevējs nav paredzējis šīs tiesību normas piemērot situācijā, kad juridiskā persona ir izslēgta no komercreģistra un nodokļu parādi ir dzēsti. Te nav skaidrs vai šis Senāta spriedums kalpos par pamatu apvērsumam minētajās krimināllietās vai Senāts te vienkārši pateicis, ka krimināllietas spriedums neattiecas uz šo lietu. Laiks rādīs.
Neatstājiet mantiniekiem nodokļu parādus
Starp citu, cilvēka nodokļu parādi viņa nāves gadījumā dzēšami tikai, ja nav iespējams no mantiniekiem piedzīt nodokļu parādus, kā arī ar tiem saistītās soda naudas un nokavējuma naudas.