Nodokļu struktūru skaidrojošā vārdnīca
Kādas ir agrāk populāras nodokļu struktūras? Finanšu uzņēmums Bahamās, Islandē vai Luksemburgā? IP licencēšana Nīderlandē? Skotijas vai UK LLP? Ofšori ar trastiem? Sāksim ar Džersijas maisītājiem.
Diezgan bieži “sarežģītās” nodokļu struktūras nozīmē vien daži ārzonu uzņēmumi un trasts vai divi, nodrošinot papildu konfidencialitātes līmeni galīgajiem īpašniekiem.
Maisītāji Džersijā
Šos maisītājus (mixers) izmanto nevis Muppet Show Swedish Chef receptēs, bet gan lai izveidotu Džersijā holdingu, kurā apvieno dažāda veida ienākumus. Kā tas strādā?
Holdingam ir meitas, no kurām maksā dividendes, ieturot dažādu likmju UIN.
Džersijai ir samērā labs nodokļu konvenciju tīkls, kas samazina šos UIN.
Pašā Džersijā šīs dividendes vairumā gadījumu neapliek ar UIN.
Tad šīs dividendes izmaksā uz augstu nodokļu valsti akcionāriem (piemēram - Lielbritānijā).
Tādējādi dažāda avota dividendes ir samaisītas vienā holdingā, kopumā visām dividendēm radot mazāku slogu, nekā tad, ja tās būtu maksātas pa taisno akcionāram (Lielbritānijā).
Starp citu, no 2000. līdz 2021.g. Latvijā bija spēkā līgums ar Džersiju, Menas salu un Gērnsiju par ieguldījumu veicināšanu un aizsardzību! Latvija, gan, parasti bija avota valsts. Savukārt, nodokļu samazināšanas stratēģijas parasti notika akcionāra (augstu nodokļu) valstī, piemēram, Lielbritānijā vai Francijā.
Tālu no realitātes? Piemēram, šajā dokumentā redzams, ka Džersijā reģistrētais "Overseas Fishing & Trading Company Limited" ar advokātu un Latvijā izveidotas (un joprojām esošas, bet ar akcionāriem un beneficiāriem no Šveices) meitas palīdzību piedalījies VAS "Rīgas zvejniecība" privatizācijas procesā. Protams, par šī investora atrašanās šajā salā iemesliem (privātums?) vēsture pagaidām klusē, bet šī gadījuma materiāli toreiz esot nosūtīti prokuratūrai.
Latvijā, kā zināms, kopš 2018.g. nav ieturējuma nodokļa (no Latvijas izmaksātajām) dividendēm un te arī neapliek vairumu ārvalstu avota (Latvijā saņemto) dividenžu.
Starp citu, šo visu uzņēmēji paši parasti nav spējīgi izkalkulēt. Parasti arī grāmatveži nē. Vairumā gadījumu to dara nodokļu konsultanti, kuriem ir pieeja gan speciālām datu bāzēm, gan plašam ekspertu tīklam, kas to visu var pārbaudīt katrā no iesaistītajām valstīm. Latvijas fiskālajai telpai ir paveicies, ka šādu speciālistu te nav daudz, atšķirībā no UK, Nīderlandes, utt.
Tikai šādi izplānotai struktūrai pēc tam nāk nākamais posms - ieviešana, kur jau izpaužas korporatīvie juristi.
Parasti akcionāru (augstu nodokļu) valstīs ir pret-izvairīšanās normas (CFC, GAAR, DAC), kas šādu struktūru padara prettiesisku. Tagad ar Pillar 2 (15% globālais UIN) u.c. mehānismiem virtuvē gaisma lielā mērā ir ieslēgta..
Turpmāk pašķirstīsim vārdnīcas nākamos terminus.