Nordic Business Forum
Nu jau daudzus gadus šis iedvesmas pasākums ierakstīts sarkaniem burtiem manā kalendārā. Arī šogad tas nelika vilties. Pašķirstīsim pierakstus - varbūt kaut kas no tā radīs jaunas idejas arī jums.
Arī šogad zāle, kurā ietilpst 6500 cilvēku, bija klausītāju pilna. 49 valstu pārstāvji klātienē un vēl tūkstošiem no 35 valstīm - online. Protams, nav izstāstāms divās NBF dienās piedzīvotais, bet nu vismaz.. Šī gada tēma bija drosmīga līderība.
Adam Grant: attīstot potenciālu
Pēc jaunākās grāmatas Apslēptais Potenciāls izdošanas tieši par cilvēku un organizāciju neizmantoto iespēju atklāšanu Adam arī stāstīja.
Grāmatā, starp citu, atsaucas uz pētījumu, kura rezultātā pierādīts, ka dzīvē veiksmīgāki ir tie, kam bērnudārzā vai skolas pirmajās klasēs mācību uzsvars bija uz sabiedriskām, nevis akadēmiskām prasmēm - uzņemties iniciatīvu un uzdot jautājumus, darbu komandā ar vienaudžiem, rast risinājumus problēmām, koncentrēties.
Grāmatā, starp citu, viņš arī analizēja Somijas ilgstošu atrašanos izglītības rangu augšpusē (pec tam arī Igaunijas). Viens no secinājumiem - Somi pievēršas visu bērnu attīstīšanai, nevis g.k. labāko, kā tas mēdz būt ASV.
Piemēram, ka sapulcēs HIPPO (highest paid person opinion) jāizsakās pēdējam, lai neietekmētu pārējo viedokļus.
Sapulces var būt produktīvākas, ja tās vada katru reizi kāds cits.
Komandās var būt drošāks un atklātāks mikroklimats un godīgāka attieksme, ja līderis atzīst savas vājības; komanda tās tāpat jau zin.
Liz Wiseman: ģēnijs vai ģēnija veidotājs?
Patika Liz stāsts par NBA basketbola leģendu Magic Johnson - kā viņš transformējās no punktu mašīnas (skolas laikā mēdza būt, ka gūst 50 no komandas 54 punktiem) par spēlētāju, kas palīdz citiem kļūt par labākiem spēlētājiem. Tieši tas viņu padarīja par leģendu.
Vai mēs savās biznesa komandās vēlamies būt punktu mašīnas vai piespēļu dalītāji, kas palīdz uzplaukt citiem?
Vai mēs katrs esam tie, kas palīdz citiem realizēt savu potenciālu vai ar savu ego neveicinām komandas biedru uzplaukšanu?
Mikro-menedžments, norādes par to, kas darāms, nevis uzticēšanās, ir egocentriski.
Kad cilvēkam identificēta kāda stiprā puse, jāpalīdz to attīstīt vēl vairāk.
Ja agrāk līderi rādīja komandai ceļu, tad tagad visai komandai savstarpēji jāuzticas un jāmācās, lai kopīgi saprastu virzienu, kur doties.
Protams, arī par šo tēmu autorei ir savs bestsellers.
Sanna Suvanto-Harsaae: izbaudiet
Pasmiešanās par sevi un kļūdām ir vērtīga, lai radītu uzticēšanās mikroklimatu komandā.
Uzticēšanās, prieks, izbaudīšana rada augstāku motivāciju komandā un tāpēc - lielākas izredzes sasniegt izvirzītos mērķus un pat lielāku iespēju būt pelnošākiem.
Izmetiet miskastē darba aprakstu - to vietā veidojiet atbildības aprakstu.
Morten Hansen: jāprot teikt ‘nē’
Morten pamatoja savas atziņas ar stāstu par divām komandām, kas 1911.g. centās sasniegt Dienvidpolu - Amundsen komandai tas izdevās, bet Scott komanda palika Antarktikā uz visiem laikiem. Kāda bija atšķirība starp šīm komandām?
Scott komanda izvēlējās dalīt riskus un paņēma pa katram no dažādiem pārvietošanās veidiem, bet Amundsen pēc to analīzes fokusējās tikai uz vienu (suņiem).
Amundsen komanda izrēķināja, cik tai katru dienu jānoiet un ar dzelžainu disciplīnu turējās pie plāna.
Transformējot šo atziņu uz biznesu, Morten apgalvoja, ka pat augošā tirgū jāprot pateikt nē un soļot ieplānotajā tempā. Tie, kas tirgus pacēlumā strauji audzē kapacitāti - ko viņi ar to papildus kapacitāti darīs, kad tirgus nokritīsies?
Kreativitāti jātur grožos - ja tās ir par maz, rodas birokrātija bez risku uzņemšanās un bez idejām; ja par daudz - rodas bardaks.
Jāatbrīvojas no individuālistiem, kas bojā komandas garu, kaut arī viņi ir zvaigznes.
Arī Morten atziņas apkopotas viņa populārajās grāmatās.
Steven Van Bellegham: klientiem svarīgi justies labi
Biznesam jābūt kā šiem putniņiem (vardeļi) uz degunradža, kas viņu brīdina par cilvēku (briesmu) tuvošanos - vienmēr jābūt klāt pie sava klienta, netraucējot tam, un īstajā brīdī jādod pievienoto vērtību.
Patika doma, ka ziņu portāli dzīvo no negatīvām ziņām, taču 95% cilvēkiem, arī klientiem patīk lietas, kas liek justies labi. Tāpēc arī Top Gun filma, piemēram, bija viena no veiksmīgākajām pēdējā laikā - tā liek justies labi.
Atlantis viesnīcā Dubajā menedžments sāk rītu, 15 min. pārrunājot iepriekšējā dienā no klientiem saņemtos jautājumus. Ja tie atkārtojas, tiek attiecīgi pielāgoti procesi.
Will Guidara: nesaprātīga pieredze
Šis negaidīti, šķiet, bija visas konferences svarīgākais stāsts - kā iet to ekstra jūdzi, kas nošķir labu pakalpojumu no izcila. Will gadījumā tas bija labs restorāns Ņujorkā, ko viņš pārvērta par pasaules Top50, bet pēc tam - par Nr.1 restorānu pasaulē. Kā?
Will teica, ka jā, ēdiens restorānā ir izcils, bet cilvēki pēc laika neatceras, ko viņi tur ir baudījuši. Viņi atceras sajūtas, emocijas. Tās rada it kā sīkumi, negaidīti pārsteigumi.
Will biznesā svarīgs moments bija, kad kopā ar visiem darbiniekiem apkopoja pieskāriena punktus, kad klients saskarās ar viņa servisu. Viņi identificēja ap 120 tādus un tad sprieda, kā katru no tiem iespējams uzlabot.
Visi pārdod preces vai pakalpojumus, taču visi var būt arī viesmīlības biznesā, kas nāk tam papildus kā klienta pieredze.
Tādā veidā viņi investē attiecībās. To var darīt ne tikai ar klientiem, bet arī ar kolēģiem, ģimeni un draugiem.
Sīkāk par šo stāstu - viņa grāmatā Unreasonable Hospitality.
Björn Wahlroos: par ES stagnāciju
Pārliekā birokrātija un pārregulēšana Eiropā norāda uz līderības vakuumu. ES vadošajās pozīcijās nepieciešami vizionāri.
Viņš uzskata, ka pēc Eiropas parlamenta vēlēšanām par ievēlētajiem deputātiem vairs neko nedzird, jo ievēlē tos, ko vietējie politiķi mājās vairs nevēlas redzēt.
Mario Draghi: ES attīstības vīzija
Teorijā 450 milj. cilvēku tirgus ES ir liels, bet tas joprojām ir fragmentēts. Ja ES ir piešķirts atbalsts kādu inovāciju izpētei, to piešķir 27 valstīm, nevis vienai organizācijai, kas apvienotu 27 valstu labākos pētniekus. Tāpēc ir nereāli ES konkurēt ar ASV vai Ķīnu.
ES ir pārāk maz investīciju R&D, salīdzinot ar ASV. Tāpēc ES jānodrošina grantus un nodokļu atlaides tieši šai jomai, sevišķi saistībā ar mikročipu ražošanu.
ASV, Ķīnā vai Indijā labu inovāciju ir viegli mērogot (scale) - paplašināties uz visu attiecīgās valsts tirgu. ES tam nepieciešams pārvarēt 27 dažādus regulējumus, t.sk. izpildīt nodokļu prasības (tax compliance). Tādēļ uzņēmumiem jābūt iespējai strādāt ES bez nepieciešamības reģistrēties katrā no 27 dalībvalstīm.
Grūti konkurēt ar ASV, kad ES elektrības cenas ir 2-3x augstākas, bet gāzes - pat 4-5x. Viens no iemesliem - enerģētikai piemērotie nodokļi. ASV nepiemēro federālos nodokļus ne elektrības, ne gāzes patēriņam. Tādēļ Draghi rekomendē noteikt visā ES maksimālos piemērojamos nodokļus šim sektoram.
Pārmetumi izteikti arī kapitāla tirgu attīstības virzienā. Lai gan ieturējuma nodokļu jomā panākts progress (te domāta FASTER direktīva), nodokļu un maksātnespējas režīmi visā ES paliek nesaskaņoti un kavē šo attīstību. Kā būtiska iespēja mājsaimniecību uzkrājumu produktīvākai ieguldīšanai varētu veiksmīgāk izmantot pensiju 2.līmeņa līdzekļus.
ES ap 80% pirkumu militārām vajadzībām nāk no ASV. ES jāmēģina pašiem ražot.
Uzrunā principā viņš g.k. pieskārās atziņām no sava 9.septembra ziņojuma ES parlamentam par izpētes rezultātiem par ES konkurētspējas attīstības vīziju. Ja ES plānos šo stratēģiju ieviest, šīs varētu būt labas vadlīnijas arī jebkuru nodokļu pārmaiņu sakarā.
Bozoma Saint John: brands var izglābt biznesu
Kolorīta personība marketinga jomā. Viņa atļāvās pasmieties par rebranding stratēģijām - ieteica bārdainam vīrietim noskūt bārdu un tad paskatīties vai pārējie viņu uztvers kā to pašu vīrieti.
Ja cilvēks konferencē staigā pa zāli un vienam saka, ka viņš ir no Zviedrijas, bet citam - no Turcijas, galu galā viņš zaudēs uzticēšanos. Tāpat arī ziņām par uzņēmumu (specifiskām vērtībām) jābūt konsekventām, lai cilvēki uzticētos.
Brands (reputācija) uzņēmumu var izglābt, ja kas biznesā noiet greizi.
Chris Voss: nes pārmaiņas cilvēkos
Bestsellera Never Split the Difference autors kādreiz FBI vārdā veda pārrunas ar teroristiem, kas bija sagrābuši ķīlniekus. Viņš stāstīja par kādu ķīlnieku krīzi, kur izdevās ķīlnieku atbrīvot ar iejūtīgumu, empātiju.
Šī stratēģija piemērojama jebkurās pārrunās. No sākuma jāpajautā otrai sarunu pusei, ko viņi jūt, mīl, kas viņiem patīk par.. Tas nereti noved pie tā, ka sarunu biedrs vairāk atklājas par sevi, savu pasaules redzējumu, vērtībām un emocijām. Tad var atkārtot galveno no sarunu partnera dzirdēto, līdz viņš/viņa piekrīt un var justies saprasts/-a.
Pārliecināšanas spējas vien nepadara cilvēku par labu sarunu partneri. Īstermiņā šķietams ar pārliecināšanu panākts ieguvums tādējādi var ilgtermiņā dot pretēju efektu, jo sarunu biedrs pēc tam var pārdomāt un tādējādi mazinās savstarpējā uzticēšanās.
Brené Brown: palīgs saprast emocijas
Mīlestībā, tāpat kā biznesā mēs esam ievainojami un tāpēc drosmīgi, jo nav paredzams rezultāts. Tas tomēr neattur teikt ‘es tevi mīlu’ pirmajam, neatkarīgi no reakcijas.
Cilvēki joprojām nav emocionāli atkopušies kopš Covid krīzes. Lai pārciestu šo un pārējās nenoteiktības, papildus jāmācās par emocionālo veselību.
Sanāksmēs Brene iesaka katram sākt īsi, ar 2-3 vārdiem par savām sajūtām tajā brīdī. Ja ‘izlec’ kas negaidīts, viņa pēc sapulces 1:1 aprunājas.
Viņa ir arī populāru podkāstu un grāmatu autore, kas visi atrodami te.