Nordic Business Forum piezīmes
Pagājušā nedēļā nu jau kārtējo reizi izdevās apmeklēt šo izcilo biznesa ideju iedvesmas pasākumu. Pasākums nelika vilties - kas šogad iekrita acīs un ausīs?
Patrick Lencioni - komandas darbs
Patriks piedāvāja noteikt, kuri divi no sešiem cilvēku tipiem ir attiecīgās (jūsu) komandas darbinieki. Šie tipi ir šūpulī ielikti - tos nevar iemācīties. Šie seši tipi ir atbilstoši foto redzamajiem nosaukumiem. Tad būtu jādod attiecīgajam tipam vairāk atbilstošu darbu, jo tādējādi paaugstinātos produktivitāte un šī darbinieka motivācija. Piemēram, īsu brīdi strādājot savam tipam neatbilstošu darbu cilvēks var nogurt/izdegt salīdzinoši ātri, bet darot atbilstošu (sev patīkamu) darbu, šis pats cilvēks jutīsies iedvesmots un labi motivēts. Tādējādi arī jāpalīdz kolēģiem nejusties vainīgiem par to, ka viņi ātri nogurst no sev neatbilstoša darba.
Sīkāka informācija par to visu - attiecīgajā grāmatā. Online pieejams arī (maksas, USD 25) rīks, kas palīdz noteikt atbilstošākos cilvēku tipus. Tālāk iespējams sastādīt komandas karti - kurš kurā kategorijā atrodas, lai visā komandā būtu efektīvāka darbu sadale. Starp citu, šis tests varētu noderēt arī katram personiski, ja nu kādā brīdī sanāk diskusija ar otro pusīti, lemjot par to, kurus darbus darīt mājās pašiem, bet kurus tomēr būtu vērts nolīgt kā ārpakalpojumu.
Jos de Blok - nekādu priekšnieku nav
Līderiem jāuzticas savām darbinieku komandām, jāiedrošina viņus un jāieklausās viņos. Jau dzirdētas patiesības. Tomēr šajā izpildījumā tās nāca kopā ar papildus brīvībām - ļaut viņiem arī lemt, ko un kā darīt, veidojot tam nelielas komandas. Vienīgi visiem jāievēro daži pamata principi, tādi kā ‘kas ir labākais pacientam’ un ‘ieņēmumiem jābūt vairāk, kā izdevumiem’. Tādā veidā Jos bizness Nīderlandē nokļuvis līdz nepilnam 1/2 miljardam ieņēmumu.
Rebecca Henderson - ESG
Šī bija prezentācija par globālās sasilšanas draudiem, ja nesekos visas sabiedrības vienota un steidzama rīcība. Viena uz nodokļiem attiecināma rīcība būtu iebraukšanas pilsētā maksas ieviešana, lai samazinātu sastrēgumus un izmešu daudzumu. Starp citu, biju pārsteigts, ka Floridā un vēl 6 ASV štatos nav IIN. Par to visu sīkāk iespējams izlasīt šīs Hārvardas Universitātes ekonomikas profesores grāmatā Reimagining Capitalism in a World on Fire.
Rebecca uzskata, ka tie laiki, kad uzņēmuma mērķim bija jābūt peļņas gūšanai, ir pagājuši. Tagad mērķim būtu jābūt saistītam ar sabiedrības labklājību. Tādēļ uzņēmumos ieviešami ne vairs peļņas rādītāju mērķi, bet izmērāmi ESG rādītāju mērķi. Savukārt, cilvēka dzīves jēgai vajadzētu būt - panākt pārmaiņas, kā arī baudīt dzīvi un attiecības.
Mo Gawdat - AI
Šis grāmatu un garīgās veselības jautājumiem veltīta podkāsta autors ir bijušais Google sistēmas viens no vadības cilvēkiem. Viņš apgalvo, ka mākslīgā intelekta draudi ir pat būtiskāki par klimata pārmaiņām. Prezentācijā viņš iezīmē virzienus, kur AI varētu doties - tā attīstību katrs no mums varēja sajust ar ChatGPT parādīšanos pagājušā gada nogalē, bet tie ir tik pumpuriņi, jo AI attīstība augs straujā progresijā. Te, starp citu, atrodama arī viņa NBF prezentācija, kam pamatā ir viņa grāmata Scary Smart: The Future of Artificial Intelligence and How You Can Save Our World.
Taču ir arī labas ziņas, ko mācēja nokomentēt mūsu juristi - ES jau diezgan lielā gatavības stadijā ir noteikumi, kas ierobežos un regulēs AI attīstību. Interesanti, ka paralēli viņš ir pētījis arī jautājumus par cilvēku laimi. Taču man pašam vairāk interesēja viņa izteikumi par iespēju cilvēkiem un uzņēmumiem gūt globāli caurspīdīgus ienākumus un tiem piemērot attiecīgu globālu nodokļu politiku. Uzaicināju arī Mo uz Tax Stories podkāstu - redzēs, kas no tā sanāks.
Scott Galloway - AI
Šī NYU marketinga profesora prezentācija bija super-jaudīga. Ieskatam, te ir viņa prezentācija par līdz šim populārāko no viņa grāmatām - The Algebra of Happiness. Pat šī prezentācija nepagāja garām kādam apgalvojumam par nodokļiem - augsts nodoklis dividendēm veicina investīcijas, bet zems - peļņas izmaksāšanu. ChatGPT drīz būšot vērtīgāks par ārsta padomiem. Līdzīgi varētu būt ar juristu padomiem. Visu iepriekš minēto draudu vidū viņš minēja arī vientulību. Noteikti jāpieseko arī viņa podkāstam.
Nicolai Tangen - pārmaiņas
Podkāstu un grāmatu autoru parāde turpinājās ar šo Norvēģijas riska ieguldījumu fondu pārvaldnieku, kam, starp citu, pieder pasaulē lielākā modernisma Ziemeļvalstu mākslas privātkolekcija. Viņam ir arī In Good Company podkāsts, kurā viņš intervējis daudzu pasaulē lielāko uzņēmumu vadītājus. Cita starpā, piemēram, viņš stāstīja par Bill Gates interesanto praksi - uzaicināt dažādus interesantus viesus pie sevis vakariņās, kurās viņš pārsvarā klausās un pieraksta dažādas idejas.
Timothy Ferriss - 4h darba nedēļa
Šī laikam bija NBF lielākā zvaigzne, protams, arī ar savu podkāstu, kura klausījumu skaits pārsniedzis miljardu. Tomēr visus interesēja atziņas no viņa grāmatas The 4-Hour Workweek. Tās galvenā ideja šķita - nevis, kā strādāt mazāk, bet kā strādāt produktīvāk, pēc iespējas daudz deleģējot apakšuzņēmējiem. Par šo (cilvēku mobilitātes un darbu deleģēšanas apakšuzņēmējiem) tendenci nedaudz ieklepojos arī žurnāla Klubs oktobra numurā. Grāmatu jau sāku lasīt un pamanīju, ka diezgan daudz tur ir arī par nodokļiem. Tātad, par šo turpinājums šajos blogos sekos.
Vēl NBF runāja par..
Amy Webb - kā mākslīgais intelekts bilances jau pārvērš ieteikumos par peļņas palielināšanas veidiem, palīdz radīt uzņēmumu vīziju un transformēšanos.
Mikko Hypponen - stāstīja, kā AI ļauj pārveidot realitāti komiksos un rada mūziku, t.sk. leģendāru izpildītāju balsī dziedot jebkuras dziesmas; kā AI jau palīdz ar pārdošanas funkciju, bet Claude.ai apkopo pdf dokumentu saturu īsā tā kopsavilkumā, jebkurā valodā.
Sheena Iyengar - ļāva ieskatīties kreativitātes jaunākajās tendencēs, parādot, ka inovācijas rodas, sadalot problēmu pirmreizinātājos un atrodot katram solim atsevišķu jaunu, vēlams - negaidītu risinājumu.