NVO UIN ir aisberga redzamā daļa
Augustā likumprojekts par UIN piemērošanu NVO gūtai peļņai nodots sabiedriskai apspriešanai. No NVO sabira pretenziju jūra. Vai FM iet sakārtošanas vai pārregulēšanas virzienā?
Ideja īsumā
Pats likumprojekts ir īss, bet tēma ir daudz par lielu vienam blogam. Projekta galvenās idejas:
aplikt ar UIN NVO saimnieciskās darbības ienākumus;
ja NVO ir SLO (1. un 2.pakāpes) statuss, UIN nepiemēro;
UIN atvieglojumus piemēros ziedotājiem, kas ziedo tikai 2.pakāpes SLO (t.i., ar vismaz 2 gadu pieredzi un ik-gada Komisijas un VID uzraudzību - sk. zemāk sadaļu par SLO likuma grozījumiem).
Kādas problēmas FM mēģina risināt?
Godīgu konkurenci
Pieņemsim, ka viens otram blakus ir divi biznesi (SIA un biedrība), kas, piemēram, piedāvā golfa spēlēšanas pakalpojumus. SIA maksā UIN, bet biedrība blakus laukumā - nē. Tad SIA var pamatoti iebilst, ka biedrībai ir priekšrocības - biedrības laukums var piesaistīt vairāk spēlētājus, palaižot zemāk cenas. No otras puses, ar UIN grozījumiem var notikt tieši pretējais - biedrībai UIN jāmaksā, bet SIA nē, jo SIA peļņu neizmaksā dividendēs. Biedrība arī neizmaksā, bet par nopelnīto UIN būs jāmaksā. Tomēr nemānīsim sevi - SIA mērķis ir peļņas gūšana. Pat, ja peļņa ir reinvestēta, tas darīts ar mērķi gūt lielāku peļņu vēlāk. Vienīgi sanāk, ka biedrība maksās UIN jau peļņas gūšanas gadā, bet SIA - vēlāk. Tā kā nauda maksā naudu, arī šāda situācija noliks biedrības neizdevīgā situācijā. Ja vien tās nav SLO.
Slēptu komercdarbību
Kas, ja NVO veic tikai komercdarbību? Kas tur slikts, ja gūtā peļņa novirzīta tās definētajiem sabiedriskā labuma mērķiem? Anotācijā minēts, ka šādi NVO var mēģināt slēpti novirzīt peļņu citiem mērķiem. Vai tādēļ nepieciešama visa plašā NVO sektora pārregulēšana? Vai ar to VID saka, ka viņi nespēj izpildīt savu darbu un izķert blēžus? UIN likums jau tagad paredz piemērot UIN biedrībām un nodibinājumiem, ja to dibināšanas atklāts vai slēpts mērķis ir peļņas vai kapitāla pieauguma gūšana to biedriem.
Papilddarbība
Anotācijā minēts - ja par biedrības vai nodibinājuma pamatdarbību ir kļuvusi saimnieciskā darbība, kam ir peļņas gūšanas raksturs, tad šāda biedrība vai nodibinājums tiek likvidēta ar tiesas nolēmumu. Šī ir pelēkā zona, kam VID piesienas visvairāk un par ko bijuši daudzi strīdi tiesā. Vai paredzēts risinājums? Tas nav tieši pateikts, bet izskatās, ka šos strīdus beidzot varētu izbeigt fakts, ka NVO ieguvis SLO statusu un tādēļ tas nav UIN maksātājs, ja izmanto peļņu SLO mērķiem.
Kaimiņos neapliek
Aprunājos ar kolēģiem Lietuvā un Igaunijā. Tur - viss tipiski šīm valstīm. Igaunijā vairāk pieturās pie veselā saprāta, bet Lietuva iet Latvijas pārregulēšanas ceļu. Igaunijā nav būtisku ierobežojumu un UIN piemēro, ja NVO dara ko pretēji saprātīgiem mērķiem. Lietuvā gūto peļņu jāizmanto 3 gadu laikā NVO mērķiem, lai tā nebūtu apliekama ar UIN.
SLO sistēmas reforma
Savukārt, minētie UIN grozījumi ir vien neliela daļiņa no pārmaiņām, kas sagaida NVO. Jau 2023.g. aprīlī sabiedriskai apspriešanai nonāca samērā plašs grozījumu SLO likumā projekts, kas, cita starpā, paredz:
divu pakāpju SLO ieviešanu (2.pakāpes SLO - ar vismaz 2 gadu pieredzi);
par 2.pakāpes statusa piešķiršanu lemšot komisija, kas VID par to sniegs atzinumu,
gan komisija, gan VID piešķirs attiecīgi zaļu, dzeltenu vai oranžu SLO caurskatāmības koeficientu, izvērtējot SLO gada pārskata Vadības ziņojumā sniegto informāciju, pārskata iesniegšanu termiņā un tā labojumu daudzumu;
VID var pieņemt no komisijas sniegtā izvērtējuma atšķirīgu lēmumu;
par ziedojumu būs uzskatāms arī sniegts pakalpojums, bet ne bezķermeniskas lietas.
Palasot gudras grāmatas
Piemēram, International Taxation of Philanthropy (by Ineke Alien Koele, IBFD, 2007), teikts tieši tas, ko šobrīd jau manuprāt (pretēji VID viedoklim), paredz likums - NVO nav nekādu problēmu nodarboties ar jebkādu komercdarbību vienalga, kādā apmērā, ja vien peļņu novirza cēlam mērķim, kura dēļ tapis NVO.
NVO būs jāpierāda, ne vairs VID
Gan šajā grāmatā, gan citur palasot par citu valstu praksi, rodas iespaids, ka Latvija varētu kļūt vienīgā ES valsts, kas automātiski apliek ar UIN daļu NVO sektora. Sanāk tāda kā spēlēšanās ar legālo un nevainīguma prezumpciju - parasti administrācija pierāda krāpšanos, bet pie mums visus, kas nav SLO, a-priori uzskatīs par blēžiem, ja vien komisijai un VID nepierādi ik gadu pretējo. Vienīgi, aizmirstas tās NVO, kam SLO statuss nemaz nav nepieciešams un kas nav blēži. Aizmirsti arī tie, kam dažādu tehnisku pārkāpumu dēļ atņemts SLO statuss. Jo NVO cilvēki daudz dara no pamata darba brīvajā laikā un tāpēc rodas kļūdas, nepilnības vai pārkāpumi.
UIN ir tik pus-bēda
Šis viss izskatās pēc slēptas visa NVO sektora pār-attestācijas. Ik gadu! Turklāt, neaizmirsīsim, ka NVO sektors lielā mērā strādā bez atlīdzības un brīvprātīgi, kāda cēla mērķa vadīts. Tādēļ viņiem parasti konstanti trūkst naudas. Taču jaunais regulējums prasīs ne vien piesaistīt juristus, lai izburtos visiem šiem jaunajiem mīlestības pinekļiem, bet arī grāmatvežus, lai ik mēnesi (!) sniegtu UIN deklarācijas un ik gadu rūpētos par pār-attestācijas birokrātijas krāsu caurskatāmības koeficientam.
Kad šis viss stāsies spēkā?
Paredzēts, ka viss minētais stāsies spēkā ar 1.1.25. Taču kontekstā ar NVO sektora reakciju uz UIN grozījumiem un SLO likuma grozījumu putru, izskatās, ka tik ātri nekas spēkā tomēr nestāsies.