Ofšoru nodokli steidzami jāsaremontē
Krieviju ielika Melnajā sarakstā un tādēļ visiem maksājumiem no Latvijas uz turieni jāpiemēro 20%. Izņēmumi - precēm un ja VID dod atļauju nemaksāt.. uz subjektīvu kritēriju pamata!
Liekulības tirgus turpinās..
Par pankūkām
Tie, kas brīvdienu rītos bērniem paši cep pankūkas, piekritīs, ka rezultāts atkarīgs no tā, kā izdodas apkopot dažādas komponentes. Lai gan komponentes vienmēr ir tās pašas, vienmēr dažas nianses ir mainīgas - cik daudz eļļas izlīst uz pannas, cik ātri pannas uzsilst, kad bērns palūdz sarullēt pankūku ar zapti un sakniebt to gabaliņos un tikmēr pankūkas mazliet piedeg.. Tāpat ir ar nodokļu sistēmu - vienmēr ir tik daudz mainīgo sastāvdaļu, ka vienmēr ir iespēja kaut kam piedegt.
Maksājumiem uz Krieviju u.c. ofšoriem - 20%
Jau pirms kāda laika vairākkārt rakstīju, ka Krievija tagad ir tagad ir Melnajā sarakstā un tādēļ visiem maksājumiem uz Krieviju piemērojams 20% ieturējuma nodoklis, neatkarīgi no tā, kur Krievijas uzņēmumam ir bankas konti. Pat uz trešo personu bankas kontos iemaksātām summām priekš Krievijas uzņēmumiem piemērojams šis 20% nodoklis.
Ieturējuma nodokļa daba
Atgādināšu, ka ieturējuma nodoklis ir ienākuma saņēmēja (Krievijā), nevis izmaksātāja (Latvijā) nodoklis. Tādēļ ir liela iespējamība, ka šo nodokli Krievijas uzņēmums nemaz nejutīs (jo tas, iespējams, varēs kreditēt Latvijā samaksāto pat bez nodokļu konvencijas un rezidences sertifikāta). Tādā veidā Latvija eleganti pasmeltos no Krievijas budžeta naudu, nenodarot pat pāri Krievijas uzņēmumam.
Izņēmums (caurums) Nr.1
Minētais 20% ofšoru nodoklis nav piemērojams, ja maksājumus veikts par preču piegādēm un iegādātajiem ES vai EEZ publiskās apgrozības vērtspapīriem, ja šīs preces un vērtspapīri tiek iegādāti par tirgus cenām (vērtību). Manuprāt, vismaz uz kara laiku šo izņēmumu būtu jāatļauj tikai ar VID piekrišanu, kā tas ir citiem maksājumiem. Praksē VID nedrīkstētu atbrīvot no nodokļa maksājumus Krievijas uzņēmumiem.
Palielināt ofšoru nodokli 20% uz 50-90%?
Stāstīju arī TV3 Latvijas Gāzes 110 milj. dividenžu izmaksas uz Gazprom sakarā, ka FM un valdībai iespējams tagad palielināt ofšoru nodokli no 20% uz daudz lielāku summu, lai mūsu uzņēmēji izbeigtu maksāt uz Krieviju, jo daļēji šī nauda nonāk kara finansēšanas budžetā. Maksājumiem uz Krieviju ar 90% nodokli vairs nebūtu jēga, bet uz citiem ofšoriem VID varētu atļaut neieturēt, ja uzņēmums pierāda biznesa jēgu. Nemaz nerunājot par nesaprotamo virspeļņas tēmas novirzīšanu no ES regulas tēmēto enerģētikas nozari uz bankām.
Ko darīt ar apkārt-ceļu meklētājiem?
Ministrs nokomentēja, ka palielinājums varētu būt, bet tam jābūt saprātīgam, savādāk uzņēmumi meklēs apkārtceļus. Īsti nevaru piekrist šādai liberālai nostājai, jo karā nekā saprātīga nav un VID nevajadzētu demonstrēt mīkstčaulību nespējai izsekot apkārtceļiem un tos sodīt.
Kur ir pankūkas (likuma) otrs (galvenais) caurums?
Pagājušā nedēļā lasīju lekciju kādam zvērinātu revidentu birojam un mani nošokēja kādā mirklī pārrunātais, ka kopš Krieviju ielika Melnajā sarakstā, uz VID straumēm plūstot lūgumi VID atļaut neieturēt 20% ofšoru nodokli. Jā, VID ir tiesības atļaut nemaksāt, bet..
..uz kāda pamata VID var atļaut nemaksāt?
VID ir tiesības atļaut neieturēt nodokli no maksājumiem uz ofšoriem, ja to izmaksātājs pamatoti pierāda, ka minētie maksājumi netiek izdarīti, lai samazinātu maksātāja apliekamo ienākumu un nemaksātu vai samazinātu Latvijā maksājamos nodokļus.
Lasu šo vairākas reizes un pat līdz galam nesaprotu, ko šis teikums nozīmē. Dividendes, piemēram, nesamazina apliekamo ienākumu un nesamazina Latvijā maksājamos nodokļus. Tātad, visas dividendes jau defoltā jāatļauj maksāt bez ofšoru nodokļa? Tātad, VID būtībā jebkuram maksājumam var atļaut un var neatļaut, kā vien ienāk prātā. Te ir sliktākajā scenārijā augsne korupcijai, labākajā - (a)morālie aspekti. Karš Ukrainā ir svarīgākais no šādiem aspektiem.
VID ir tiesības. Tātad, nav pienākuma!
Uzreiz uzrakstīju par šo šķietami neredzamo problemātiku uz FM - redzēs, vai un kāda būs reakcija. Izskatījās, ka VID un FM par šo vēl nebija aizdomājušies kā par problēmu. Taču izklausījās, ka ir vēlme šo sakārtot, jo par ofšoru nodokli šī ir paveca norma - citiem laikiem rakstīta.
Liekulības tirgus
Mani satracināja tēma, ka joprojām daudz naudas iet uz Krieviju no LV uzņēmumiem. Jo darījumi taču neskar sankcijas! Nopietni? Bailes iedomāties, kādas summas iet no Latvijas vien uz Krieviju. Nemaz nerunājot par visu ES. Liekulības spēles turpinās - ar vienu roku dodam ukraiņiem (caur Uzņēmēji Mieram u.c. labām iniciatīvām), ar otru - Krievijai. Atbalstām Ukrainu tik daudz, cik tas neskar manas naudas intereses. Vai arī - kamēr vieni atbalsta ukraiņus, citi - naudu. Vai tiešām nauda nesmird?
Ko vēl varētu darīt?
Kaut kā jāsāk kārt pie lielā zvana tos, kas joprojām tirgojas ar Krievijas uzņēmumiem. Bija jau publiskoti saraksti, bet ātri paslaucīja zem paklāja. Varbūt vajag kaut kā turēt šādu sarakstu un summas Uzņēmēji Mieram mājas lapā blakus ziedojumu summām? Varbūt no iestādēm iespējama regulāra šādu uzņēmumu publiskošana? Te žurnālistiem būtu laba augsne pētījumiem - kurš tieši un kādēļ vēl turpina tirdzniecību ar Krievijas uzņēmumiem. Dažus šādi popularizēs, pārējie vairs negribēs riskēt. Arī nodokļu teorijā ir labs princips - nodokļus maksā tad, kad nemaksāt paliek pārāk riskanti.
Ir citas idejas, ko darīt? Droši rakstiet komentāros.
Viens ir, cik daudzi pārdod pa tiešo uz RU, otrs, cik daudzi pārdod uz Kazahstānu, Uzbekistānu, Gruziju un citām RU kaimiņvalstīm, kur tās preces tāpat nonāk pēc tam RU. Šādi var arī sankcijām pakļautas preces uz RU dabūt. Uz RU noteikti no ES pārdodam zāles un medicīniskās ierīces, kuras nav sankciju sarakstā. No vienas puses, var saprast zāļu ražotājus, ne tikai peļņas dēļ - bez noteiktām zālēm un medicīniskajām ierīcēm RU var mirt parastie cilvēki, arī bērni, jo RU pati tās nevar aizstāt. Principā nepārdot, lai mirst nost tie rašisti? Tas laikam nebūs gluži kristīgi, lai es neesmu kristietis....