Par jaunajām IIN deklarācijām un dāvanām
Cehs.lv un X ne pa jokam uzcepās par FM sagatavoto likumprojektu par obligāto IIN deklarēšanos un zemo atļauto dāvanu slieksni.. Par dāvanu slieksni piekrītu, par deklarēšanos - nē.
Par emocijām
Cehs, protams ir ļoti kolorīts savos tekstos par obligāto IIN deklarāciju jauno likumprojektu. Ja vēlaties viegli lasāmu materiālu, viņiem ir citēšanas vērti teikumi. Tomēr, cik tur ir emociju un cik - reālas problēmas? Esmu no kāda turīga biznesmeņa dzirdējis, ka Latvija pamatoti var lepoties ar 1) Air Baltic un tā plašo tiešo lidojumu tīklu, 2) ar ātro internetu un tā pārklājumu. Vai Cehs.lv būtu trešais? Labi, arī mūsu klienti izteikuši emocionālas piezīmes par šo projektu. Cik tās pamatotas?
Par dāvanām virs 100 eiro
Te ministrija, šķiet, pāršāvusi pār strīpu. Mūsdienās pa EUR 100 pat īsti nereti uz restorānu nevar aiziet, nemaz nerunājot par gredzena uzdāvināšanu mīļākajai vai Ukrainas bēgļu bezmaksas izmitināšanu savā dzīvoklī. Domāju, ka par dāvanām būtu pēdējais laiks arī iestrādāt likumā beidzot Latvijas tiesu praksi, kas dāvanu neaplikšanu ar IIN tiem, kas pastāvīgi dzīvo kopā pielīdzināja laulāto regulējumam.
Kā citur (EUR), ja dāvinātājs un saņēmējs nav radinieki?
Lietuva - 2500
Horvātija - 6640
Nīderlande - 2207
Vācija - 2000
Čehija - 608
Lielbritānijā - GBP 50.
Ja kādam interesē, mūsu datu bāzēs pieejama arī informācija par citām valstīm.
Perspektīvas maiņa
Ceru, ka nonāksim arī pie sabiedrības, kas ir gatava tikt vaļā no citām novecojušām parādībām - no skaidras naudas, piemēram. Neatbalstu pārregulēšanu - risinājumiem jābūt izdevīgākiem un to noteiks tirgus, kā Netflix mazināja paradumu skatīties pirātisko kino. Es neatbalstu arī vairumu nodokļu - valsts mierīgi varētu pastāvēt ar 3-4 nodokļiem. Šodien IFA kongresā Meksikā runājos ar čomu no Šveices - viņš teica: Šveicē tautai katrus 10 gadus jānobalso - vai tā ir ar mieru saglabāt federālo (ne kantonu) nodokļu sistēmu. Viņi varētu, piemēram, PVN pacelt līdz ES minimālajam 15% slieksnim, bet tad būtu problēma - kur valstij liku to visu iekasēto naudu? Tātad, jāiekasē tikai tik, cik nepieciešams. Tikai - cik nepieciešams efektīvai pārvaldei?
Pirms pirmā pasaules kara nebija ienākumu nodokļa - to ieviesa kara seku finansēšanai un tas nāca uz palikšanu. Pēc otrā pasaules kara izdomāja PVN un tas atnāca uz palikšanu. Kāda būtu nodokļu sistēma, ja nevajadzētu finansēt karus? Nodokļus būtu jāiekasē tikai tik, cik ir tiešām nepieciešams, nevis tik, cik valsts aparāts vēlas iztērēt. Vai tiem ierēdņiem, kas efektīvi apgūst sev atvēlēto naudu, nākamā gadā nesamazināsies piešķirtais budžets? Tam visam vajadzīgas perspektīvas maiņa. Arī tam, ka nepieciešams beigt tolerēt tos, kas pieraduši nemaksāt un konkurēt ar tiem, kas maksā. Pat kripro īpašnieki vēlas ne tikai ēst, bet arī iegādāties ko jauku. Tas ir ok, tik esi gatavs parādīt naudas legālu izcelsmi, par ko samaksāts tas, ko arī pārējie maksā.
Pēcgarša
Pagaidām nesaprotu, par ko ir cepiens, ja cilvēkam ienākumi ir legāli, par tiem visi nodokļi samaksāti un deklarāciju VID ģenerējis pietiekoši automātiski. Apbēdina, tik, ka ārstniecības un izglītības izdevumus tomēr deklarācijas sagatavē VID neiekļaus. GDPR u.tml., ziniet. Aizdomas, ka aiz tā slēpjas bailes, ka būs jāatmaksā daudz vairāk par šobrīd cilvēkiem atmaksāto.