Par naivumu pozitīvā nozīmē
Enerģiskā Aiva Vīksna izveidojusi ekspertu grupu, kas ik pa laikam satiekas un apspriež mazā biznesa nodokļu aktualitātes. Vakar par šo tikāmies ar VID ģenerāldirektori. Kas bija apspriestie temati?
Labas priekšnojautas
Neskatoties uz visām negācijām attiecībās ar savu laulāto, es domāju, ka mums izdosies visu pārvarēt, kad mēs par to runājam un sadzirdam viens otru. Ne vienmēr izdodas, bet ir cerība. Šobrīd šāda sajūta ir arī dažādos augstāko amatpersonu līmeņos saistībā ar nodokļu problēmām - VID un FM vadībā, kā arī daudzu politiķu aprindās. Daudz kur tagad valsts vadībā ir cilvēki, kas iepriekš bija biznesā - notiek paaudžu maiņa. Man vakar patika, kā pateica Aiva Vīksna un Baiba Šmite-Roķe: mēs esam naivi pozitīvā šī vārda nozīmē - ar apziņu, ka lielākā daļa cilvēku vēlas spēlēt godīgu spēli.
PVN ES iegādātiem pakalpojumiem
Šī izskatās bumba ar laika degli, par ko daudzi nav iedomājušies. Likums un ES PVN direktīva paredz, ka tiem, kas no citas ES valsts PVN maksātāja iegādājas pakalpojumu sava biznesa vajadzībām, ir jāreģistrējas kā PVN maksātājam Latvijā. Ar jaunās DAC7 direktīvas ieviešanu (linkā - blogs par to) platformas ziņo VID par šādu pakalpojumu saņēmējiem. Šādu pakalpojumu saņēmēji sāk saņemt lūgumus no VID reģistrēties kā PVN maksātājiem un samaksāt PVN.
No šī rodas vesela virkne problēmu. Pirmkārt, PVN reģistrētām personām ar PVN jāapliek arī visus savus pārdošanas darījumus. Otrs, no ES saņemto pakalpojumu summas nereti ir niecīgas (pāris EUR). Praksē VID to vajadzētu ignorēt, gluži kā vecajā jokā par to, ka Bilam Geitsam neatmaksājas apstāties un pacelt uz ielas guļošo piecīti. Trešais, liels problēmu loks varētu būt saistīts ar no Booking saņemtajiem rēķiniem par komisijas maksām. FM it kā domājot par risinājumu, ka šo PVN varētu nomaksāt arī bez PVN reģistrācijas.
MUN SDI konts nestrādā
Saimnieciskās darbības ieņēmumu automātiskā konta risinājumam joprojām reģistrējušies vien virs 200 cilvēku (mikro-uzņēmuma nodokļa maksātāju), bet sistēma ir laba. Manuprāt, nepieciešamas 2 izmaiņas - reģistrācija sistēmai ar 1-2 klikšķiem un zemāka likme. Turklāt, ja būs atrisināts pirmais jautājums, sistēma var iedzīvoties arī bez likmes samazināšanas. Ja ir vēlēšanās, lai vēl vairāk izmanto šo sistēmu, likmes samazināšanas vietā ir jāsamazina bāzi. Proti, jāievieš Ēģiptes mazo biznesu nodokļa sistēma, kur ir noteikts procents no apgrozījuma (pieņemtas peļņas %, teiksim 40% no apgrozījuma), kas apliekas ar MUN. Tas noķertu 2 zaķus ar vienu šāvienu: palīdzētu, lai sistēmā nāktu arī tie, kam ir izdevumi un samazinātos arī likme. Likmes mazināšanas pretinieki saka, ka jau tā likme ir tuvu minimumam, jo sedz arī sociālās iemaksas. Tomēr jāsaprot, ka šobrīd likme ir vairumā gadījumu 25% no 0. Tāpēc 10% no EUR 40000 būs daudz vairāk. Šis varētu būt arī risinājums karstajam kartupelim - kā rīkoties autoratlīdzību saņēmējiem pēc pagarinātā termiņa izbeigšanās.
Ierosinājumiem
Par citām risināmām aktualitātēm droši sūtiet e-pastu šī bloga autoram. Labprāt palīdzēsim risināt pie politiķiem un ierēdņiem. Savukārt, ierēdņiem ieteiktu padomāt par Singapūrā redzēto sistēmu - aplikāciju iedzīvotāju ierosinājumiem. Tādu, kur uz katru ir atbilde, kas skaidro, kas ar jautājumu notiek tālāk un kurš par to ir atbildīgs, nevis vienkārši tādu, kas iekrīt jautājumu melnajā caurumā.
Uz pakalpojumu saņemšanu nevar attiecināt kādu slieksni? Mazie biznesi šobrīd drīkst “ atsperties” līdz 50 tūkstošiem un tad obligāti jāreģistrējas, un Latvija diemžēl nepiedāvā dažādus preču vai pakalpoujumu popularizēšanas vai auditorijas sasniegšanas instrumentus-tad sanāk, ja es kā SD izmantoju savām preču “bīdīšanas sabiedrībā” palīgrīkus, kā chatgpt vai fb vai insta-man jau pie pirmā centa ir jāreģistrējas PVN- tad nu gan.. atspēriens