Par nevienlīdzību
Nesen Delfi bija raksts par Gini koeficientu, ka esam ES sliktajā galā. Vakar par šo tēmu bija interesanta profesores Rita de la Feria lekcija par jaunu grāmatu "Nodokļi un nevienlīdzība".
Ko nozīmē Gini koeficients?
Te ir Delfi raksts, kas iezīmē problēmu - Latvijā ir augsta (3.sliktākā ES) nevienlīdzība (Gini koeficients - 34%). Ko tie 34% nozīmē? Gini koeficients 0 nozīmē, ka visiem ir vienlīdzīgi ienākumi un labklājība, bet 100% - ka visi ienākumi un aktīvi (manta) koncentrējušies vienas personas rokās.
Par divām valstīm ar vienādu Gini
Vakardienas lekcijā man iekrita acīs (un ausīs) interesants piemērs. Iedomāsimies valsti, kur 99% iedzīvotāju ir ar vienlīdzīgiem ienākumiem un 1% dzīvo būtiski sliktāk, bet otrā valstī arī 99% iedzīvotāju ir ar vienlīdzīgiem ienākumiem, bet 1% dzīvo būtiski labāk par pārējiem. Gini koeficients abos gadījumos būtu vienāds, taču risināmās problēmas abās valstīs būtu krasi atšķirīgas. Šķiet, ka attiecīgais profesors ar to gribēja teikt, ka uz Gini koeficientu vien skatīties nevajadzētu.
Vai pie vainas nodokļi?
Pēc tam Delfi rakstā apspriež, ka pie vainas varētu būt mūsu nodokļu sistēma. Paskatīsimies uz tabulu, kā pēc Gini koeficienta sarindotas ES valstis. Man iekrita acīs Slovākija (21,6%) un Igaunija (31,8%) - abas ir Pasaules Bankas Gini saraksta pretpolos. Tomēr abām ir t.s. plakanā ienākumu nodokļu sistēma - atšķirība uz koeficienta mērīšanas laiku 2023.g. bija tikai 1%: Slovākijā IIN un UIN bija 19% likme, bet Igaunijā - 20%. Tad jau diez vai Gini koeficientam ir tiešs sakars ar nodokļiem.
Nodokļu vietā pabalsti
Vēl vakardienas lekcijā manīju, ka profesore pie tendencēm minēja, ka arvien vairāk valstu ievieš t.s. plakanās IIN sistēmas progresīvo vietā. Viņa arī piebilda, ka tādos gadījumos nevienlīdzību novērš ar mērķētiem pabalstiem. Atbalsta pasākumus nodokļu progresivitātes vietā ievieš, ja to izmaksu sistēma ir pietiekoši efektīva. Tomēr no grāmatas apkopojuma izskatās, ka progresīvā IIN sistēma pastāv gandrīz visās apskatītajās valstīs.
Mantošanas nodokļi
Interesanta tēze izskanēja arī par šo nodokli, ka cilvēki tīri psiholoģiski pretojas šādam nodoklim. Viņi labāk dzīves laikā samaksātu lielāku IIN likmi saviem ienākumiem, nekā uzliktu nodokļu slogu savai ģimenei, kas saņems mantojumu.
Viss sākas ar konstitūciju
Nevienlīdzības sakarā izcelti divi pamatprincipi (vienlīdzība un nediskriminācija), kā arī divi nodokļu principi (pienākumam maksāt jābūt tikai uz likumu balstītam un tam jābūt atbilstošam spējām samaksāt).
Grāmata
Nu jau atkārtoti uz nodokļu pētniecības skatuves kāpis Satversmes tiesas tiesnesis Jānis Neimanis. Šoreiz - ar Latvijas pienesumu sākumā minētajai grāmatai par nodokļiem un nevienlīdzību. Uz šo nacionālo ziņojumu bāzes drīz IBFD publicēs attiecīgo grāmatu. Taču profesores de la Feria apkopojums par galvenajiem secinājumiem publiskots jau tagad. Kopumā, izskrienot abiem dokumentiem vien pa diagonāli, kritiskas novirzes Latvijas sadaļā no civilizētās pasaules neiekrita acīs. Par šo tēmu noteikti parakšos dziļāk. Daudz vairāk par šo visu februāra beigās izstāstīs pati profesore, kad nu jau atkārtoti piedalīsies Tax Stories podkāstā. Tikmēr te iespējams noklausīties mūsu iepriekšējo sarunu ar profesori, kas ierakstīta pirms pāris gadiem.