Populāras nodokļu ietaupīšanas stratēģijas
Tā kā ir Ziemassvētku laiks, padalīšos arī ar dāvanu no savas puses. Varbūt kādu tas iedvesmos paskatīties uz savu biznesu savādāk. Kā cilvēki un biznesi mēdz likumīgi samazināt nodokļu slogu?
Negūt peļņu
Cilvēki mēdz negūt peļņu, vien palielinās viņu aktīvu (parasti - akciju) vērtība. No kā tad dzīvot? Cilvēki aizņemas un ieķīlā savus aktīvus. Tas ir īpaši izdevīgi, kamēr ieķīlāto u.c. aktīvu vērtība aug straujāk par aizņēmuma procentiem.
Gūt peļņu, bet uzņēmumā
Līdzīga stratēģija - uzkrāt peļņu uzņēmumā, nevis pašam. Piemēram, drīkst neieguldīt uzņēmuma kapitālā, bet veidot holdingu, kas iegulda dažādos aktīvos. Tad peļņu gūs holdings, ne pats cilvēks. Latvijā, kā zināms, peļņa apliksies vien pie dividenžu izmaksāšanas. Cilvēks, piemēram, drīkst pirkt ieguldījumu zeltu vai kripto gan pats, gan ieguldīt SIA kapitālā un šis SIA var pirkt šos vai citus aktīvus. Svarīgi arī vai nopelnīto ir plāns reinvestēt biznesā vai tērēt ceļojumos. Te var sanākt laba kombinācija ar akciju/daļu opcijām vai darbinieku akcijām/daļām vismaz bonusu daļai.
Ieguldīt vai aizdot?
Jā, vēl atsevišķa tēma - ieguldīt vai aizdot naudu SIA? Tam arī virkne nodokļu aspektu, ko jāņem vērā. Aizdot parasti ir izdevīgāk, bet tas atkarīgs arī no pašu kapitāla apmēra (un kapitālu, starp citu, vērtē tik 1x gadā - gada 1.dienā). Tātad, pēdējais brīdis sakārtot kapitālu nākamajam gadam, ja pārskata gads ir kalendārais. Pārrobežu situācijas arī var piebērt šim jautājumam pipariņus.
Darba algas un dividenžu proporcija
Latvijā maz diskutēts jautājums ir - vai biznesmenis, kurš arī ikdienā strādā uzņēmumā, var no uzņēmuma saņemt tikai dividendes, bet attiecīgā SIA viņam nemaksā darba algu vai likuma dēļ maksā minimālo (no jaunā gada - EUR 700)? Manuprāt, viņam maksājama darba alga, kas atbilst viņa līmeņa cilvēkam tirgū, ja viņš strādā, kā citi uzņēmuma darbinieki. Ja viņš, savukārt, pieņem vien stratēģiskos lēmumus, tad nav pamata maksāt darba algu un var dzīvot vien no dividendēm. Varbūt izdevīgāk ir tikai lemt par stratēģiju? Tomēr, tā kā tēma neviennozīmīga, esam paprasījuši uzziņu. Ziņošu par rezultātiem.
Ieguldīt citur
Latvijas UIN un IIN sistēma veidota tā, ka no ārzemēm saņemtās dividendes Latvijā ar UIN un IIN vairs neapliekas, ja attiecīgā peļņa ārzemēs aplikta ar UIN. Tātad, ar efektīvo UIN likmi Īrijā 11% apmērā tīri no UIN viedokļa būs daudz izdevīgāk veikt biznesu tur. Pēc svaigiem OECD datiem par Latvijas efektīvo UIN likmi (19,3%) ES mazākas UIN likmes ir: SLO 18%, ITA un CRO 17%, EST, LIT un POL 16%, (Singapūrā 15%), ROM 14%, UK 13%, (HK, CHI 13%), IRL, HUN un CYP 11%, BUL 10%. Redzams, ka kopumā ar UIN maksāšanas atlikšanas mehānismu Latvijā ir viens no izdevīgākajiem UIN režīmiem pasaulē. Tomēr nevienam neinteresē vidējā temperatūra slimnīcā. Lietuvā, piemēram, ir 5% UIN peļņai, ja uzņēmuma apgrozījums nepārsniedz EUR 300k.
Nekustamā paradīze
Sāksim ar to, ka izīrēšanai ir zemākā Latvijā pieejamā nodokļa likme - 10%. Nevienam citam biznesam tādas nav. Pat mikro-uzņēmumiem likme ir 25%! Tā kā Latvijā nevienam neinteresē ofšoru PLG, tad arī daļu īpašnieka maiņa ofšorā, kuram pieder villa Jūrmalā, arī nevienam neinteresē. Pagaidām. Peļņa no primārās dzīvesvietas pārdošanas ir parasti atbrīvota no nodokļiem, tāpat kā nekustamā īpašuma pārdošanas peļņa, atkārtoti ieguldot to citā īpašumā.