Recepte, kā kļūt bagātam
Anotācijā rakstīts, ka šī esot viena no pārdotākajām grāmatām par cilvēka personīgajām finansēm. Piedāvāju ielūkoties pierakstos, ko veicu, apgūstot šīs grāmatas piedāvātās atziņas.
Par ko ir grāmata?
Grāmata rada iedvesmu - lai arī cik mēs katrs ikdienā pelnām, kaut nedaudz no tā jāiegulda tā, ka tas nes naudu kabatā, nevis ņem no tās ārā. Galvenais, lai kļūtu bagāts, ir pēc iespējas ātrāk pārvērst nopelnītos ienākumus par investīcijām. Grāmatā diezgan daudz atziņu bija arī saistītas ar nodokļiem un ekonomiku kopumā. Visā pasaulē, ne vien pie mums, ar lielākajiem nodokļiem apliek darbaspēka ienākumus. Tādēļ, lai sasniegtu finansiālu neatkarību un strādātu vien sava prieka pēc, autors aicina pēc iespējas pievērsties savam biznesam, it sevišķi tādam, kas nes pasīvos ienākumus (nomas un īres maksas, procentus un dividendes). Tiem arī parasti piemēro mazākos nodokļus. Arī Latvijā mazākā nodokļu likme (10%) ir īres un nomas maksām.
Nabagais tētis
Atziņas veiksmīgi iepītas stāstos, g.k. par nabago tēti, kurš pēc dažādu labu skolu beigšanas iestrēga vāveres ritenī. Strādā, lai nopelnītu naudu, tad ļaujies emocijām un nopērc vairāk, kā arī bailēm, ka varētu nepietikt un tad sāc strādāt vairāk. Autors par šo dzīves modeli iesmēja ar saīsinājumu, ka nabagam tētim ir JOB - just over broke - strādā algotu darbu un knapi spēj samaksāt rēķinus. Interesants bija salīdzinājums, ka algots darbs faktiski nozīmē, ka cilvēks no janvāra līdz maijam katru gadu strādā priekš valsts (jo attiecīgā proporcijā maksā nodokļus) un vien pārējo - sev. Patiesībā, vispirms jūs strādājat darba devējam, tad valdībai un tad bankai.
Bagātais tētis
Pretstatam, bagātais (drauga) tētis simbolizē biznesu, pretstatā darbaspēka ienākumiem. Viņam nav augstskolu ar skaļiem vārdiem diploma, bet viņš ir apsviedīgs, nebaidās uzņemties saprātīgus riskus un pieļaut kļūdas, kā arī ātri pieņemt lēmumus, izmantojot izdevības.
Kā pāriet no nabagā tēta modeļa uz bagāto?
Nav svarīgi, cik daudz naudas jūs nopelnāt. Svarīgi, cik daudz jūs paturiet sev un regulāri ieguldiet aktīvos, kas nes kabatā naudu, nevis no tās izņem.
Sāciet ar maziem līdzekļiem un palieliniet savu portfeli, nopelnītos pasīvos ienākumus (nomas un īres maksas, procentus un dividendes) pēc to saņemšanas ieguldot atpakaļ investīciju pamatsummā (pirms nodokļu nomaksas par tiem), no kuras vēlāk nāks atpakaļ arvien lielāki pasīvie ienākumi. Mūsu ieguldījuma konta IIN un UIN mehānismi ir kā radīti šādām vajadzībām.
Naudas un investēšanas pratību jāmāca jau saviem bērniem skolas laikā. Skolas māca, kā kļūt par labu darbinieku, nevis par labu biznesmeni.
Jūsu bizness ir saistīts vien ar jūsu aktīvu aili, nevis ar jūsu ienākumiem.
Hamburgeru pārdošana un automašīnu mazgāšana patiesībā ir nekustamā īpašuma bizness.
Lietderīgie aktīvi iedalās sekojošās kategorijās:
uzņēmumi,
akcijas
obligācijas
nekustamais īpašums
parādzīmes
autoratlīdzības no intelektuālā īpašuma
jebkurš cits īpašums, kas nes ienākumus
Bagāti cilvēki pērk luksuss preces pēdējās, bet nabadzīgie cilvēki tās pērk pirmās.
90% pērk gadžetus un veic tml. maznozīmīgus tēriņus, bet tikai 10% - biznesa grāmatas.
Vajadzīgs vienkārši rīkoties - eji un runā ar cilvēkiem.
Valdība pret biznesu
Valdībai ir atšķirīgi mērķi, nekā uzņēmumiem.
Valdība, jo vairāk tērē, jo lielāku budžetu tā saņems nākamā gadā, jo vairāk darbinieku viņi var algot, jo lielāka un respektablāka organizācija tā kļūst. Valdības ierēdņi domā, ka vairums uzņēmēju ir krāpnieki.
Biznesam tas ir gluži pretēji - jo mazāk viņi lieki tērē, jo respektablāka organizācija tā kļūst investoru acīs. Bizness savukārt domā, ka valdības ierēdņi ir slinki.
Par nodokļiem
Sākotnēji nodokļu jomā pastāvēja Robina Huda teorija - jāatņemt naudu bagātajiem un jāatdot nabadzīgajiem, bet galu galā sanāca otrādi. Tad autors uzskaitīja piemērus, kā zem biznesa izdevumu šiltes iespējams tērēties arī personīgām vajadzībām - braukt ceļojumos kā komandējumos, u.tml. Tā ir ļoti vienkāršota un agresīva pieeja. Iespējams, ASV uz to skatās liberālāk, bet te tas izklausās naivi un neprofesionāli.
10 soļi līdz finanšu neatkarībai
Svarīgi atrast lielo mērķi, kas ir ambiciozs un izaicinošs, brīžiem pat var likties nereāls.
Ikdienas izvēles - pirms ieguldīt nekustamajā īpašumā un akcijās, investējiet sevī, mācībās - semināros, audiogrāmatās un podkāstos.
Prātīgi izvēlies draugus (ar pozitīvu attieksmi pret dzīvi un no kuriem ir daudz, ko vari mācīties) - uzklausi, ko viņi stāsta par to, kā viņi kļuva bagāti.
Apgūsti kādu jaunu formulu (iemācies ko jaunu un izmēģini to dzīvē) un tad apgūsti atkal ko jaunu. Atrod kādu biznesa grāmatu un rīkojieties tā, kā tajā teikts.
Vispirms samaksā sev. Ja kā prioritāti liec savas vajadzības (nopirkt semināru, nevis samaksāt bankai), tad arī šādas situācijas liks kustēties - atrast veidu, kā samaksāt arī pārējiem.
Vispirms samaksā savam brokerim - laba padoma spēks. Izmantot investīciju brokerus var šķist dārgi, bet profesionāls padoms parasti atmaksājas ar uzviju. Cerams, ka tas pats attiecas arī uz nodokļu padomiem. :)
Esi indiāņu devējs (kāds, kas iedod dāvanu, bet pēc tam to paņem atpakaļ, jo sagaida, ka dāvanas būs abpusējas) - te domāts cilvēks, kas ātri atgūsti sākotnējo ieguldījumu, lai turpmākie ienākumi būtu bezmaksas nauda. Vērtspapīrus un ieguldījumus jaunuzņēmumos jātur apmēram gadu un nekustamo īpašumu - apmēram 7 gadus.
Izmanto tikai pasīvos ienākumus no aktīviem, lai iegādātos luksusa preces - koncentrēšanās spēks neļauties mirkļa emocijām un kontrolēt tēriņus.
Izvēlies varoņus - seko labajiem piemēriem, kas iedvesmo.
Māciet, ziedojiet un jūs saņemsiet daudz vairāk pretī - dāvināšanas spēks.
Kāda ir Jūsu pieredze?
Ja esat saskārušies ar šo grāmatu vai tajā minēto stratēģiju efektivitāti, droši padalieties ar pārējiem lasītājiem komentāru sadaļā.