PVN revolūcijiņa e-komercijā - ar 1.1.24.
Stājušies spēkā grozījumi ES un Latvijas PVN regulējumā. Turpmāk PayPal, ApplePay, Revolut u.c. būs jāziņo VID par pārdevējiem e-komercijā, kas saņem vairāk nekā 25 pārrobežu maksājumus ceturksnī.
Grozījumu mērķis..
..ir izķert tos pārrobežu e-komercijas tirgus pārdevējus, kas nepiemēro vai nekorekti piemēro PVN pārrobežu darījumiem. Tā ir sarežģīta PVN joma ar daudz dažādiem izņēmumiem, tāpēc PVN izkrāpēju izķeršanas tīklos iespējams nokļūt neapzināti. Lai tā nenotiktu, iesaku noklausīties kolēģes Kristīnes Ereles stāstījumu par šo jomu - attiecīgajā (2h) seminārā eksportētāju asociācijas Red Jackets biedriem 1.daļā stāstīju par pastāvīgās pārstāvniecības riskiem ārzemēs, bet 2.daļā (no 32.min.) Kristīne - par to, kad ES u.c. var rasties pienākums reģistrēties kā PVN maksātājam.
CESOP PVN likuma grozījumi
Ar 2024.gada 1.janvāri spēkā stājās 2 dažādi likumi par grozījumiem PVN likumā. Vieni no grozījumiem paredz Centrālās elektroniskās maksājumu informācijas sistēmas (CESOP) ieviešanu. Tie izstrādāti, lai noteiktu pienākumu maksājumu pakalpojumu sniedzējiem (MPS) veikt uzskaiti, saglabāt un, pie noteiktu kritēriju izpildes, sniegt informāciju VID par pārrobežu maksājumiem, ar mērķi apkarot pārrobežu krāpšanu PVN jomā e-komercijā. Minētās informācijas apmaiņa ar citām dalībvalstīm ļaus analizēt datus par pārrobežu darījumiem, kā arī atklāt un kontrolēt krāpnieciskus uzņēmumus.
Tātad, ieviesti jauni pienākumi MPS, bet patiesībā noteikumi vērsti pret pārdevējiem e-komercijā, kas nav reģistrējušies kā PVN maksātāji vai savādāk pārkāpj PVN prasības šajā industrijā.
Ko tieši paredz CESOP?
Eiropas Padome jau 2020. gadā pieņēma tiesību aktu paketi, saskaņā ar kuru MPS ir jāiesniedz informācija par pārrobežu maksājumiem, ko veic ES dalībvalsts pircējs. MPS jāziņo par šo pārrobežu maksājumu saņēmējiem, kuri saņem vairāk nekā 25 pārrobežu maksājumus ceturksnī (ar kopējo vērtību virs EUR 10 000 gadā). Šo informāciju ir paredzēts centralizēt Eiropas datubāzē CESOP, kur tā tiks glabāta, apkopota un salīdzināta ar citām Eiropas datubāzēm. Pēc tam visa CESOP informācija tiks darīta pieejama dalībvalstu krāpšanas apkarošanas ekspertiem, izmantojot tīklu Eurofisc. Vienīgā informācija, kas jānosūta nodokļu iestādēm, ir informācija par maksājumiem, kas saistīti ar pārdevēju saimniecisko darbību. Informācija par patērētājiem un maksājuma iemesls netiks sniegti.
Jāskatās arī ES normatīvus
Spēkā stājušies arī attiecīgie grozījumi gan ES PVN direktīvā, gan arī PVN regulā (904/2010) par administratīvās sadarbības stiprināšanu ar mērķi novērst prettiesisku izvairīšanos no PVN samaksas. Regulas grozījumi koncentrējas uz pašas CESOP datu bāzes darbību. Kā zināms, regulas tiesību normas nav jāpārņem nacionālajā likumā, tāpēc tās tekstam ir ne mazāk svarīga nozīme, kā likumam. Regulā maksājumu pakalpojumu sniedzējiem ir sniegta būtiska informācija par to, kā saskaņotā formātā deklarēt ES maksājumu datus.
EK vadlīnijas
Šajā dokumentā apkopoti galvenie jautājumi un atbildes par jauno regulējumu maksājumu pakalpojumu sniedzējiem. EK norāda uz grūtībām izķert PVN nemaksātājus, jo tie vairumā gadījumu nav klātesoši patēriņa valstīs un administrācijas ir atkarīgas no pārdevēju godaprāta. Administrācijai pat bija grūti identificēt attiecīgos pārdevējus. Tagad viss būtiski mainīsies.
Par šo problēmu jau kolēģi Igaunijā pirms pāris gadiem ziņoja, ka valsts ik gadu šādā veidā zaudē vismaz EUR 145 miljonus!