Simts vientulības gadi
Netflix parādījies jauns seriāls ar šādu nosaukumu pēc slavenās Gabriel García Márquez grāmatas motīviem. Noteikti iesaku jūsu Ziemassvētku brīvdienām. Kāds tam sakars ar nodokļiem?
Veloceliņš
Noteikti negribētos aizskart Márquez talanta cienītāju jūtas, bet joprojām atceros tos brīžus, kad stundām MyFitness deldēju skrejceliņa rullīti, klausoties šo šķietami bezgalīgo audio-grāmatu, un tā līdz galam arī nesapratu, kādēļ es to daru. Lielākās problēmas bija atcerēties un nesajaukt dažādu mainīgo tēlu vārdus. Kas piedzima, kas nomira, kas kuru mīlēja, ar ko gulēja. Un tā visus 100 vientulības gadus.
Podkāsts
Grāmatu, man, starp citu, ieteica Tax Stories podkāsta viesis Leopoldo Parada no Čīles, kurš minēja, ka tas būtiski iespaidojis viņa dzīvi - nebaidīties attīstīt savu rakstīšanas stilu, radīt emocijas, būt vienkāršam un nebaidīties izklaidēt. Grāmata viņam atvēra acis uz dzīves kreatīvo pusi. Ok, mani nesen palaboja, ka pareizāk ir lietot vārdu - radošo, bet nu būsiet jau pamanījuši, ka blogos ne pārāk uztraucos par super-pareizu valodu.
Dagnija
Pirms dažām dienām soctīklos pamanīju vienmēr aktīvās un iedvesmojošās Dagnijas Lejiņas sajūsmas saucienu par Márquez un jauno Simts vientulības gadu seriālu Netflix platformā. Platfoma paziņoja, ka šī grāmata ekranizēta pirmo reizi - godinot 40 gadu jubileju, kopš dižgars saņēma Nobela prēmiju literatūrā par šo darbu.
Viss salikās pa plauktiņiem
Jāatzīstas, seriāla visas 8 sērijas noskatījos vienā elpas vilcienā un mans priekšstats par šo darbu pilnībā mainījās. Vizuāli daudz kas sakrita ar iedomām. Tas ir izcils, saliekot pa plauktiņiem grāmatā starp bezgalīgiem personāžiem sajukušo un radot kaudzi daudz-slāņainu pārdomu. Sekojot tam, kā izveidots Macondo ciems arvien jaunu zinātnes un pasaules būtības atklājumu mērcē Buendía ģimenes koka 7 paaudzēs, var sekot kā un kādēļ veidojas attiecības un sabiedrība. Līdz pat brīdim, kad ciemā ienāk Kolumbijas valsts pārvalde, likumi, īpašuma tiesības, cīņa par varu, krāpšana ar vēlēšanu rezultātiem, pilsoņu karš.. bizness un nodokļi.
Par nodokļiem
Pat nodokļu tēma parādās, kas ir runa par .. nepieciešamību finansēt karu. Tad ciema pārvaldnieks kādā bārā paziņo, ka tagad visiem jāmaksā 15% par katru bārā izdzerto dzērienu, 20% no samaksas par gulēšanu ar prieka meitu, kā arī 8% no vietējā biznesa peļņas. Sekoja vienas no prieka meitām sašutuma pilns jautājums - kādēļ šāda diskriminācija mīlas priekiem? Interesanti, ka kādā brīdī iekasētājs nosaka, ka kasē tā arī nekas prātīgs nav saņemts.
Tas nav tikai par Buendía ģimenes koka stāstu
Uz stāstā uzdotajiem jautājumiem vismaz pagaidām ne pie mums, ne pasaulē vispār neviens nav spējis loģiski atbildēt, t.sk.:
kādēļ dažādas likmes dažādiem ienākumu veidiem?
kādēļ tieši tādas?
kādēļ tieši tādi nodokļi?
vai tie jēdzīgi un taupīgi tiks izlietoti?
kādēļ vispār karu būtu jāfinansē?
jeb, citiem vārdiem - vai dzīvība vērtīgāka par ideoloģiju, brīvību?
“Labāk būtu strādājis, nevis spēlējis kariņu” zīmīgi noteica vecākais no Buendía brāļiem.
vai cilvēki finansētu karu vai labāk ko citu, ja viņiem būtu izvēles iespēja? utt.
Starp citu, seriālam būšot 2.sezona ar vēl 8 jaunām sērijām..