Singapūras satīns
Uzkrājušies pieraksti (gari) par WTS globālā tīkla ikgada konferences Singapūrā pagājušā nedēļā saturu, ar kuriem gribētu padalīties.
Foto: Ines Blanco, WTS Global.
Tas nu ir noticis!
Drīz klajā nāks Singapūrā ne vien ierakstīta, bet arī nofilmēta Tax Stories podkāsta intervija ar OECD nodokļu politikas ex šefu Pascal Saint-Amans. Euromoney ITR viņu atzinis par ietekmīgāko cilvēku starptautisko nodokļu pasaulē laikā, kad viņš vadīja OECD nodokļu nodaļu. Runājām gan par līdz šim OECD iespētajām nodokļu pārmaiņām pasaulē, gan ieskatījāmies nodokļu sistēmu nākotnē.
WTS globālā nodokļu tīkla sanāksmes pieraksti
Par Singapūru
Klimata pārmaiņu novēršanu arvien vairāk regulēs nodokļu sistēmas. Ja Zviedrija un Somija to veiksmīgi piemēro jau no ~1990.g., tad pie mums tik sagaidāms plašāku nodokļu likmju vilnis šajā jomā. Plāns esot nepieļaut CO2 emisijas vispār ap 2050.g. Singapūras CO2 nodokļu sistēma - viena no progresīvākajām.
Starp citu, vai zinājāt, ka kopš 1.10.23. ES ieviesta jauna sistēma, kas attieksies uz lielāku importa maksājumu piemērošanu 3.valstu (ārpus ES) ražotājiem? Karbona robežu pielāgošanas mehānisms (te ir sīkāks apraksts par CBAM sistēmu) ir politikas instruments. Tā mērķis ir pielāgot noteiktu preču cenas, kas nonāk ES tirgū, balstoties uz to oglekļa saturu. Būtībā tas vērsts uz vienlīdzīgu spēles laukuma nodrošināšanu ES ražotājiem, kuriem jāsedz augstākas izmaksas sakarā ar stingrām ES oglekļa emisiju normām, ieviešot maksu par importu no valstīm ar mazāk stingrām siltumnīcefekta gāzu emisiju politikām. Šis mehānisms ir izstrādāts, lai novērstu "oglekļa noplūdi", kur uzņēmumi varētu pārvietot ražošanu uz valstīm ar brīvākām vides regulām, un veicinātu zaļākas prakses visā pasaulē. Šis ir atsevišķa bloga vērts temats.
Singapūras administrācijas pārstāve konferencē minēja, ka 80 no 100 pasaulē labākajiem tehnoloģiju uzņēmumiem Singapūrā ierodas darbinieku talanta dēļ, ne tik daudz nodokļu atvieglojumu dēļ.
SGD 25bn Singapūrā rezervēti R&D un inovāciju centra izveidei.
30-35% Singapūras iedzīvotāju ir nerezidenti. Tomēr esmu no tur dzīvojošiem kolēģiem dzirdējis, ka migrācijas politika ir samērā strikta - vai nu tūrisms vai darbs. Nākamā nedēļā pēc darba līguma beigām Singapūrā strādājošs ārzemnieks saņemot paziņojumu, ka 2 nedēļu laikā jāpamet valsti.
Āzija ir joprojām strauji augošs reģions - pat pēc ekonomikas bremzēšanās tur prognozējamais ekonomikas pieaugums ir ap 5% gadā (ES - ap 1-2%).
Singapūras valdība ir aptaujājusi ap 200 tūkst. iedzīvotājus, lai skaidrotu vīziju nākamajiem 20 gadiem. Vienas valdošās partijas režīms nodrošina iespēju šādai ilgtermiņa vīzijai, kas biznesam ir svarīgi, atšķirībā no 4 gadu politiskā cikla.
Singapūra jau izveidojusies par cilvēku no visas pasaules aktīvu pārvaldīšanas centru, bet Singapūra vēlas šai ziņā arī drīzumā apsteigt Šveici. Mazā Singapūra ir G20 dalībvalsts!
Par globālo minimālo 15% UIN (Pillar 2) un digitālajiem nodokļiem (Pillar 1)
Pascal Saint-Amans savā runā minēja, ka Pillar 2 būs veiksmīgs, kaut arī ASV un Ķīna tajā nepiedalīsies, jo ES un G7 valstis veidos kritisko masu, un P2 attieksies uz viņu meitas uzņēmumiem, t.sk. ASV un Ķīnā, kas riskēs ar lielāku nodokļu slogu.
P2 galvenais mērķis ir valstu sacensības savā starpā izbeigšana, lai piemērotu arvien mazākus nodokļus. Tādēļ mazajām valstīm vairs nevajadzētu baidīties piemērot saprātīgu UIN likmi, lai piesaistītu investorus.
Pillar 2 slieksnis (EUR 750 milj. gada apgrozījums grupā) jau ir samazināts - to samazinājusi inflācija. Āfrikas valstis to vēlas vēl zemāku.
Ja ASV nepiekritīs Pillar 1 piedāvājumam ar vienotu sistēmu, kas novērš dubultu nodokļu piemērošanu (kas g.k. attiecas uz ASV uzņēmumiem ar apgrozījumu virs 20 miljardiem), tad uzņēmumi riskē cīnīties ar dažādām individuālām digitālo nodokļu sistēmām. Uzņēmumi prognozē, ka valstis nesaprot, ka digitālo nodokļu lielākie cietēji būs patērētāji, jo uzņēmumi to ierēķinās savās cenās. ASV viedoklis varētu būt zināms jau decembrī.
Par Pillar 1 sistēmu pēdējā 1/2 gada laikā OECD publicēti skaidrojumi u.c. dokumenti uz aptuveni 900 lpp.
Nākamais OECD globālais nodokļu projekts varētu attiekties uz IIN sistēmu harmonizēšanu.
Pascal prognozē, ka turpmākos 10 gados šie OECD projekti padarīs nodokļu konsultantus vēl aizņemtākus, neskatoties uz AI attīstību.
Par mākslīgo intelektu
WTS jau izstrādājusi kādam klientam TP dokumentācijas rīku. Prognozējams, ka klientiem atmaksāsies veidot savus TP dokumentācijas izveidošanas automatizēšanas rīkus, nevis katru gadu pirkt dokumentāciju pie konsultantiem. Big4 saka, ka tiem ir AI rīki TP jomā, bet realitāte esot savādāka.
Microsoft ir AI rīks, kas jau pats gatavo ppt prezentācijas, balstoties uz tam norādīto info, kam tajā jābūt ietvertam.
Par ESG
WTS Global ir izstrādājis rīku (Sustainability index), lai uzņēmumi pēc atbildēšanas uz 60 jautājumiem varētu noteikt savu atbilstību modernākajām ESG tendencēm pasaulē nodokļu jomā. Sistēma bez maksas uz nākamo dienu sagatavos atbilstības ziņojumu.
Vēl pie iepriekš stāstītā par Singapūru
Pārvalde
Ministru atalgojums tur ir ap USD 1-2 milj. gadā, bet ministru prezidenta atalgojums tiekot pielīdzināts, mērķējot uz Goldman Sachs vadības atalgojumu, lai valsts vadībai piesaistītu pašus labākos. Arī turienes nodokļu administrācijas vadītājas uzruna konferencē bija lietišķa, biznesam draudzīga un lieliskā angļu valodā. Tur dzīvojošie teica, ka tāda ir visa administrācija - domā visu iespējamo, kā tik varētu palīdzēt biznesam attīstīties. Principā VID tur konkurē ar privāto nodokļu konsultāciju biznesu - tik kvalitatīvs esot viņu pakalpojums. Viņi arī publicē savu gada pārskatu - VID ir pamatkapitāls un tas maksā FM dividendes! Tai ir meitas uzņēmums - nodokļu akadēmija.
Pareizie uzsvari
Singapūrā nekautrējas arī dot viennozīmīgus signālus par to, kā lietām jānotiek šajā valstī. Par cigarešu paciņu te nākas maksāt ap USD 20-25, bet par vīna pudeli vidēji varat šķirties no USD 100, par glāzi alus - ap USD 15. Pateicoties akcīzei. Lai iegādātos auto, nepieciešams iegādāties auto turēšanas īpašumā licenci uz 10 gadiem, kas maksājot ap USD 150 tūkst., tātad par auto iegādi kopumā tā īpašnieks var šķirties no USD 300 tūkst. Toties sabiedriskais transports ir ērts un nav dārgs. Norēķināties par metro biļeti var, nopīkstinot kredītkarti pirms iekāpšanas un pēc izkāpšanas punktiem. Attīstītākās industrijas - finanses, ražošana, tirdzniecība.
Nodokļi
Papildus iepriekšējā blogā minētajiem, kopumā ap USD 69 miljardi valsts budžeta nodokļu ieņēmumos 2022.gadā sadalījās šādi: 34% UIN, 23% IIN (83% no tā maksāja cilvēki ar gada ienākumiem virs USD 150 tūkst.), 21% PVN, 9% valsts nodevas, 7% NĪN. Ap 2000.gadu vairāk kā 1/2 no nodokļu ieņēmumiem veidoja UIN, ap 10% PVN. Latvijā UIN šobrīd veido ap 3% no nodokļu ieņēmumiem. Interesanti, ka pirms gadiem 20 Singapūra bija līdzīgā situācijā kā mēs - tātad, šāds mega-uzrāviens ir sasniedzams pat pāris gadu desmitos!
Likmes (info no IBFD datu bāzes)
UIN - 17%, kapitāla pieauguma nodokļu izņēmumi - akcijām un nekustamam īpašumam; ienākošās dividendes nav atbrīvotas; nav % atskaitīšanas ierobežojumu.
ieturējuma nodokļi - 15% procentiem, 10% autoratlīdzībām, 0% dividendēm un izmaksām filiālēm.
investīciju piesaistīšanas atlaides: finanšu pakalpojumiem, pionieru statusam, R&D, intelektuālā īpašuma attīstībai, paplašināšanās un attīstībai, individuāli noteiktās investīcijas, kuģniecība, lidmašīnu līzings.
Singapūras PVN (GST) standarta likme ir 8% (no nākamā gada - 9%), bet reģistrācijas slieksnis - ap EUR 700 tūkst./g.
IIN likmju sadalījums ir progresīvs, kur redzams, ka ienākumam līdz 20 tūkst. gadā IIN nav jāmaksā, bet līdz 120 tūkst. gadā (10k mēn.) likme ir neliela - 11,5%. SGD ir ap EUR 0,7. Kapitāla pieaugumu neapliek ar IIN. Nerezidentu algām piemērojams 15% IIN, bet nerezidentu direktoru algām un pārējiem ienākumiem - 24%. Nerezidentu pakalpojumiem piemēro 15% bruto summai vai 24% neto.
Sociālās apdrošināšanas sistēma ir atsevišķa bloga vērta. To piemēro algām, sākot ar SGD 500 mēnesī līdz pat 6 tūkst. mēnesī (8 tūkst. ar 2026.g.). Likmes minētas zemāk tabulā. Uzmanību jāpievērš vecumam, kurā jāmaksā sociālās apdrošināšanas iemaksas. Iespējamas papildus pensijas iemaksas, kas nav obligātas, bet ir atskaitāmas (līdz noteiktiem griestiem) nodokļu aprēķinu vajadzībām, ja tās maksā. Pašnodarbinātajiem obligātas ir tikai iemaksas medicīnas apdrošināšanai: 4-10,5%, līdz SGD 5,7k-7,5k mēnesī griestiem.
Tur nav mantošanas vai turīguma nodokļu.
NĪN likme ir 10% visa nekustamā īpašuma vērtībai, izņemot dzīvojamām ēkām. Dzīvojamām ēkām, kurās attiecīgi dzīvo (1.tabula zemāk) un nedzīvo (2.tabula) īpašnieks, NĪN likmes ir zemāk minētajās tabulās. Šokējoši augstās likmes un Singapūras debesskrāpji skaidrojami ar to, ka Singapūras teritorija ir gandrīz 10x mazāka par Latviju, kā arī ar NĪN bāzes aprēķina kārtību. NĪN bāze ir bruto gada nomas maksa, izņemot iekārtojumu un komunālos (ja īpašums iznomāts). Ja īpašums nav iznomāts, tad NĪN bāzi nosaka kā īres/nomas maksājumus salīdzināmos īpašumos, neatkarīgi no īpašuma izmantošanas veida.
Vēl Singapūrā piemēro valsts nodevas, muitas un azartspēļu nodokļus. Viss. Sistēma izskatās viegla un gaisīga, kā satīns..
Visbeidzot - te zemāk iekopēju teicienu, ko dzirdēju konferencē un kas kaut kā aizķērās atmiņā.