Stājies spēkā globālais 15% UIN
Tas stājās spēkā visā ES ..tikai ne Baltijā, dēļ pārejas perioda līdz 2030.g. Kādēļ? Un vai Latvijas meitas uzņēmuma peļņu apliks ar UIN Lielbritānijā vai Norvēģijā, jo tur nepiemēro ES direktīvu?
Vai tas nozīmē, ka Latvijā šai ziņai nav nozīmes?
Jā, par Latvijas meitas uzņēmumu ar UIN neaplikto peļņu ārzemju galvenajiem uzņēmumiem, kas atrodas citās ES valstīs, pārejas periodā līdz 2030.gadam nodokli nebūs jāpiemaksā. Tomēr likums, kas ieviesa attiecīgās ES direktīvas prasības (par ko bija atsevišķs blogs), ir pieņemts.
Kādēļ Latvijā ir pārejas periods?
Pārejas periodu ES ieviesušas arī Malta un Slovākija. It kā neloģiski - Latvija varēja piemērot UIN jau tagad. Kādēļ atlikt? Šķiet, ka atbildi attiecīgajā FT rakstā sniedz kāds Pillar 2 speciālists - ir radīts “atbilstības briesmonis gan nodokļu administrācijām, gan starptautiskajiem uzņēmumiem”. Diplomātiskiem vārdiem, bet principā to pašu pateikusi arī mūsu FM kā iemeslu ieviešanas atlikšanai, jo direktīva šādu atkāpi atļauj, ja valstī nav vairāk par 12 galvenajiem grupas uzņēmumiem (HQ). Tomēr tas neatbrīvo šīs valstis no direktīvas ieviešanas līdz 31.12.23. pienākuma. Pagaidām, šķiet, mums ir tikai likumprojekts.
Kas, ja HQ nav ES, bet Pillar 2 ir ieviests?
Sistēmu ar 1.janvāri ieviesušas arī citas valstis - Lielbritānijā, Norvēģijā, Austrālijā, Dienvidkorejā, Japānā un Kanādā. Atgādināšu, ka ja meita neapliek ar vismaz 15% efektīvo likmi savu peļņu, starpību jāpiemaksā mātes uzņēmuma valstī. Tā kā nav izdevīgi palikt malā - tad meitas uzņēmumu valstis atdod savu UIN citām (HQ) valstīm. Tātad, ar nākamajiem pāris gadiem sistēmai pievienosies daudzas citas pasaules valstis, uz kurām ES direktīva ar visu pārejas periodu neattiecas. Tātad, varam skatīties pēc analoģijas arī sekojošu līdzīgu situāciju.
Kas, ja meita ir ārpus ES?
Kā skaidro EK savā pirms pāris nedēļām publicētajā Pillar 2 bieži uzdoto jautājumu sadaļā, ja minimālo UIN likmi nenosaka valsts ārpus ES, kurā atrodas grupas meitas uzņēmums, HQ ES dalībvalsts iekasēs papildu UIN par attiecīgo starpību. Papildinājuma nodokļa summu, ko HQ ES dalībvalsts iekasēs no grupas vienībām meitas teritorijā, nosaka, izmantojot formulu, kuras pamatā ir darbinieki un aktīvi.
Tātad, Pillar 2 sistēma attiecas uz HQ Lielbritānijā vai Norvēģijā un meitu Latvijā jau tagad.
Turklāt, grupām ar HQ Latvijā rūpīgi jāseko jau tagad noteikumiem valstīs, kurās Pillar 2 jau ir stājies spēkā.
Izņēmumi..
Tomēr, ja ieņēmumi un peļņa meitas jurisdikcijā ir zem noteiktas minimālās summas, tad no grupas peļņas, kas gūta šajā jurisdikcijā, netiks iekasēts papildu nodoklis, pat ja faktiskā nodokļa likme ir mazāka par 15%. To sauc par de minimis izņēmumu. Turklāt, uzņēmumi no papildus nodokļa varēs izslēgt ienākumus, kas ir vismaz 5% no materiālo aktīvu vērtības un 5% no algām (10 gadu pārejas periodā - attiecīgi 8% un 10%, ar katru gadu šim % samazinoties). Ar šo ir paredzēts atbalsts tiem uzņēmumiem, kas investē reālās biznesa funkcijās (t.sk. nekustamā īpašumā un darbiniekos). Savukārt, nemateriālie aktīvi biežāk tiek izmantoti nodokļu plānošanā. Arī starptautiskā kuģniecība neietilpst Pillar 2 aprēķinos.
Šai tēmai noteikti būs daudz turpinājumu..