Stāsta bijušais OECD šefs
Šodien bija brīnišķīga iespēja piedalīties Tokyo Universitātes seminārā par nodokļu starptautiskās sistēmas aktualitātēm. Lektori - profesors Michael Keen un bijušais OECD šefs Pascal Saint-Amans.
Pirmais no viņiem jau bijis Tax Stories podkāsta viesis, bet otru novembrī satikšu Singapūrā un mēģināšu pierunāt piedalīties. Pascal minēja, ka šobrīd esam vēsturiskā brīdī - piedzīvojam nodokļu principu revolūciju.
Informācijas par banku kontiem apmaiņa
Pascal izstāstīja vēsturi, kā OECD un valstis nonākuši pie informācijas apmaiņas starp valstīm, lai administrācijas apietu banku noslēpuma problēmu. Šobrīd jau vairāk kā 175 valstis pievienojušās CRS sistēmai, kurā valstis apmainās ar banku kontu informāciju automātiski, nevis pēc pieprasījuma, kā agrāk.
BEPS
1/4 no Indijas investīcijām nāca no Maurīciju salas. Tas vien demonstrē, ka brieda pārmaiņas, ko OECD centās panākt ar BEPS (peļņas mākslīgas pārnešanas uz zemu nodokļu valstīm novēršanas) projektu 2012.gadā. Country-by-coutry ziņojums ieviesa globālu skatu uz uzņēmumiem. Tikko, starp citu, Latvijā stājies spēkā likums, ka šo ziņojumu jāpublisko.
Pīlārs 1
Sākotnēji bija doma piemērot Pīlāru 1 tikai digitālam biznesam, bet rezultātā to nolēma piemērot visiem lielajiem (virs 20 miljardiem apgrozījuma un 10% peļņas) piemēros nodokli 25% peļņai, kas pārsniedz šos 10% atbilstoši uzņēmumu klientiem, jo ar tiem nav iespējams manipulēt - klientus nevar mākslīgi pārcelt uz citu valsti. Šī konvencija jau ir pieejama parakstīšanai.
Tuvākā nākotne
CO2 piemērotie nodokļi drīz ieņems arvien stabilāku vietu nodokļu sistēmās. Vēl viena prognozēta attīstība varētu būt nodokļu piemērošana atkarībā no naudas plūsmas. Tomēr šī ideja vēl ir pārāk zaļa. Ukrainas kara dēļ G20 šobrīd ir krīze un tādēļ starptautiskajos nodokļos grūti panākt straujas kustības.
“Nodokļi ir un būs sarežģīti. Ja tie nav sarežģīti, tad tie nav godīgi.” Pascal Saint-Amans.
Kā panākt pārmaiņas?
UK 2012.gadā valdība sāka rīkoties, kad cilvēki izgāja ielās un sāka protestēt pret starptautisko kompāniju, kas daudz nopelna šajā tirgū, samaksātajām UIN summām UK. Nesenā pieredze ar IIN deklarācijām rāda, ka vismaz dažreiz Latvijā pietiek ar plašāku neapmierinātību sociālos medijos, lai valdība un FM ieklausītos. Par IIN deklarāciju likumprojektu - kādā no nākamajiem blogiem.
IFA Mexico
Par pārējām starptautiskām vēsmām ziņošu no nākamās nedēļas IFA kongresa Meksikā ar ļoti interesantu zinātnisko programmu. Jau tagad no sarunām tur ar kolēģi no Austrijas jūtu arī citur neapmierinātību ar pēdējā laika starptautiskās nodokļu piemērošanas pārmaiņām, jo biznesa izdevumi neatsver valstu ieguvumus.