Vai komunālie ir apliekami ar IIN?
Platformā X ienācās loģisks jautājums - kādēļ izīrētājiem ar 10% IIN sistēmu komunālie ir apliekami, ja tos īrnieks maksā izīrētājam, bet nav apliekami, ja īrnieks tos maksā pa taisno?
Loģiskuma sakne
Šāda bija X platformā publicētā VID atbilde. Tikai, vai tiešām naudas plūsma var ietekmēt IIN piemērošanas kārtību? Komunālie jau nemaina būtību atkarībā no tā, kurš tos maksā - īrnieks pa taisno vai caur izīrētāju. VID ik pa laikam atjauno attiecīgo metodiku un tur VID apstiprina šādu pieeju.
Cik šāda VID pozīcija ir pamatota? Vai nav tā, ka VID šādi patvaļīgi interpretējis likumu? Loģiskāk, šķiet, būtu uzskatīt, ka komunālie nav ienākums, par kuru maksājams IIN.
Par ko šajā situācijā nav runas?
Te nav runa par saimnieciskās darbības izdevumu atskaitīšanu - tie 10% režīmam nav atļauti, izņemot NĪN. Nerunāsim šoreiz arī par Orvelu un 10% vienlīdzību, salīdzinot ar cita veida ienākumiem, jo, atšķirībā no Igaunijas, Latvijā vienmēr kāds būs vienlīdzīgāks. Arī VID mājas lapā teiktais, ka tikai noteiktiem NACE kodiem piemērojams šis 10% IIN režīms, ir patvaļīga, likumam neatbilstoša interpretācija.
Ko saka likums?
Atmetot visu šai situācijai nevajadzīgo tekstu, sanāk sekojoša definīcija.
Maksātājs, gūstot ienākumu no īpašuma [iznomājot vai izīrējot nekustamo īpašumu], var nereģistrēties VID kā saimnieciskās darbības veicējs.
Tātad - kas ir ienākums?
Te nevajadzētu jaukt ienākumus ar ieņēmumiem. Ieņēmumi ir viss apgrozījums, neatkarīgi no tā, kādi ir atskaitāmie izdevumi. Ja likumdevējs būtu vēlējies 10% IIN režīmam noteikt šādu IIN piemērošanas kārtību, tas definētu apliekamo ienākumu tāpat, kā mikrouzņēmumiem: ar nodokli apliek mikrouzņēmuma ieņēmumus. Arī Mikrouzņēmuma nodokļa likumā pie definīcijām noteikts: apgrozījums — mikrouzņēmuma saimnieciskās darbības ieņēmumi. Ja te nav domāta atšķirība, varbūt turpmāk varam saukt VID par valsts ienākumu dienestu, bet IIN un UIN - par ieņēmumu nodokļiem?
IIN komunāliem nevar būt atkarīgs no naudas plūsmas
Otrkārt, komunālie nav ienākums no īpašuma. Tie ir īpašuma apsaimniekošanas pakalpojumi. Un kā var komunālo aplikšana ar IIN būt atkarīga no naudas plūsmas? Vai nu tas ir objekts vai nē. Vai atkal vienus padarām vienlīdzīgākus par citiem? Galu galā, neejot uz taisnīguma un samērīguma plauktiņiem, vispārīgo principu Nodokļu un nodevu likumā arī neviens nav atcēlis:
“Nodokļu administrācija nosaka nodokļa maksājuma apmēru, ņemot vērā nodokļu maksātāja atsevišķa darījuma vai darījumu kopuma ekonomisko saturu un būtību, nevis tikai juridisko formu.”
Nevajag baidīties, ja VID domā citādi
Atcerēsimies, ka šī 10% režīma sakarā VID 2018.g. zaudēja tiesu lietu. Tur VID uzskatīja, ka 5 dienu reģistrācijas termiņa kavējums liedz tiesības piemērot 10% IIN režīmu. Tiesa nosprieda pretēji tam. Tas tikai kārtējo reizi apliecina, ka VID viedoklis vēl nav gala instance. Tas tikai nozīmē, ka diez vai izdosies VID līmenī šo atrisināt. Lai mēģinātu izvairīties no dārgiem advokātu rēķiniem, iesaku uzrakstīt Tiesībsarga birojam. Dažkārt tur atrodas dzirdīgas ausis risināt jautājumus, kas skar plašu cilvēku loku.