Vai par iebraukšanu Kombuļos būs nodeva?
Satversmes tiesa 2023.g. nogalē lēma, ka Jūrmalas EUR 3 iebraukšanas maksa visu gadu ir samērīga. Ko vēl lēma ST un vai katra pašvaldība tagad var ieviest šādu nodevu?
Ko vēl nosprieda ST?
ST lēma, ka pašvaldība bija tiesīga noteikt īpaša režīma zonu ar mērķi aizsargāt labvēlīgu vidi. Nodrošinājums, ko pašvaldība sniedz personai, kura samaksā nodevu par iebraukšanu īpaša režīma zonā Jūrmalā, ir iespēja tieši ar transportlīdzekli, kas rada kaitējumu apkārtējai videi, iebraukt teritorijā, kurai nolūkā aizsargāt vidi ir noteikts īpašs statuss.
Kas ir iebrukšanas Jūrmalā maksa?
Kas to nosaka?
Likums Par nodokļiem un nodevām neskaidri, bet dod nodokļu un nodevu definīcijas. Piemēram, lai beigtos diskusijas par zemesgrāmatas nodevas apmēra neatbilstību reģistrācijas izmaksām, likumā ielikta piebilde, ka valsts nodevas apmērs nav tiešā veidā saistīts ar institūcijas veiktās darbības izmaksu segšanu.
Nodoklis, valsts nodeva vai pašvaldības nodeva?
Tātad..
..gan nodoklis, gan valsts nodeva ir paredzēti valsts vai pašvaldību funkcijām. Tik nav skaidrs, kādēļ jālieto 2 dažādi termini. Pašvaldības nodevas mērķi vispār nav likumā noteikti. Valsts nodevas, kuras iekasē pašvaldības nodevu administrācija, iemaksājamas pašvaldību budžetos. Vēl jau, starp citu, pašvaldības un to iestādes drīkst sniegt pakalpojumus un saņemt par to samaksu.
Bardaks, putra, jūklis - kas nu kuram labāk patīk, var teikt par atšķirībām starp nodokli valsts nodevu un pašvaldību nodevu.
Pašvaldības nodevas
Likums uzskaita 15 nodokļus, kā arī sekojošas 11 pašvaldību nodevas:
1) pašvaldības domes izstrādāto oficiālo dokumentu un apliecinātu to kopiju saņemšanu;
2) izklaidējoša rakstura pasākumu sarīkošanu publiskās vietās;
3) atpūtnieku un tūristu uzņemšanu;
4) tirdzniecību publiskās vietās;
5) visu veidu dzīvnieku turēšanu;
6) transportlīdzekļu iebraukšanu īpaša režīma zonās;
7) reklāmas, afišu un sludinājumu izvietošanu publiskās vietās;
8) laivu, motorlaivu un jahtu turēšanu;
9) pašvaldību simbolikas izmantošanu;
10) būvatļaujas izdošanu vai būvniecības ieceres akceptu, izdarot atzīmi paskaidrojuma rakstā vai apliecinājuma kartē, būvniecību reglamentējošo normatīvo aktu noteiktajā kārtībā;
11) pašvaldības infrastruktūras uzturēšanu un attīstību.
Kas ir īpaša režīma zona?
Kā teikts likumā, valsts nodeva var būt arī darbību koriģējoša. Taču pašvaldības nodeva par iebraukšanu Jūrmalā nav valsts nodeva. Turklāt, pašvaldību nodevām nav likumā noteikta mērķa. Jūrmalas nodevai it kā esot mērķis - ierobežot auto satiksmi. Tiešām? Vai kādas mašīnas šoferis saprot, ka par iebraukšanu jāmaksā EUR 3, nolemj tā vietā braukt ar vilcienu? Ja nav bijuši kādi datos balstīti lēmumi, tad tas ir pašvaldības izdomāts veids, kā iekasēt papildus. Tātad, Kombuļiem tik jānoskaidro - kas ir īpaša režīma zona? Tātad, svarīgākais - sadzejot kādu mērķi no augstiem plauktiņiem un noteikt zonu.
Ceļa nodoklis Lietuvā
To, ka valstīm ir plašas tiesības izdomāt jebkādus nodokļus, apliecina 2009.gada ES tiesas nolēmums par to, ka Lietuvas ceļu uzturēšanas nodoklis nav pretrunā ES PVN direktīvai. Šis nodoklis bija 0,1-1% apmērā un to piemēroja ieņēmumiem no preču piegādēm un pakalpojumu sniegšanas, no finanšu instrumentiem un ienākumiem no līdzdalības kapitālā.
Nodeva iešanai pār tiltu Curasao
To, ka nodevu mērķis nereti paliek mērķis vien uz papīra, pierāda kāda vēstures grāmatās minēta nodeva Curasao - par iešanu pāri tiltam. Lai nepiemērotu to mazāk turīgajiem, vietējie nodevas autori izdomāja, ka nodevu nav jāpiemēro tiem, kas iet pāri basām kājām. Tomēr nereti nabagāki ļaudis bija pārāk lepni un tādēļ apāva kājas speciāli, lai šķērsotu tiltu. Savukārt turīgākie novilka apavus, lai izvairītos no nodevas.