WTS Global skats nākotnē
Šogad šīs Big4 alternatīvas nodokļu eksperti no visas pasaules pulcējās Parīzē, lai apspriestu tendences un savstarpējos jaunumus. Ko no tā visa būtu lietderīgi zināt biznesam Latvijā?
Par mākslīgo intelektu
Nicole Büttner, Merantix Momentum dibinātāja un CEO, Vācija
Cilvēki šobrīd ir liminality situācijā - pa vidu, kad vairs neatrodies uz iepriekšējā pakāpiena, bet vēl neesi uz nākamā.
Pētījumi pierāda, ka cilvēkiem interesē cilvēki, tāpēc nav paredzams, ka online bizness aizvietos cilvēku komunikāciju.
Nākotnē nodokļu prakšu vadītājiem (gan biznesā, gan konsultācijās) varētu būt izvēlēties atbilstošākos AI rīkus, visticamāk - strādājot ar virkni no tiem.
Jauna AI tendence - aģenti: avatari, kas sarunājas ar klientu, balstoties uz ar to sasaistīto datu bāzi. Bildē zemāk - šādu pakalpojumu ieviešanas platformas.
plAIground - WTS nodokļu AI rīks
Pirmās šī rīka lietošanas atsauksmes ir pozitīvas. Piemēram, kāds starptautiska mazumtirdzniecības veikalu tīkla nodokļu šefs Vācijā stāstīja par savu pieredzi ar 40 lpp. jauno iepakojuma nodokļa likumu Polijā. Viņš ielādēja plAIground šo likumu (poļu valodā) un tad uzdeva par to jautājumus savā (vācu) valodā. Atbildes viņš pārbaudei nosūtīja Polijas nodokļu advokātiem, kas apstiprināja, ka visas atbildes ir korektas.
Vēl plAIground var palīdzēt noskaidrot nodokļu piemērošanu jebkurā situācijā jebkurā pasaules valstī. Piemēram, piesaistot to mājas lapai vai konkrētiem dokumentiem. Pamatojoties uz OECD apkopotajiem materiāliem šis rīks nokomentēs arī, piemēram, transfertcenu prasības jebkurā pasaules valstī, vai algas nodokļu vai e-rēķinu prasības ES valstīs. Šajā plAIground sadaļā atrodams gan īss video par šo rīku, gan kontakti tālākai komunikācijai.
Sorainen Baltijā ir 24 šī AI rīka licences. Tādējādi jau šobrīd iespējams šajā datu bāzē uzzināt atbildes uz nodokļu jautājumiem par jebkuru valsti pasaulē. Tas, protams, neaizvieto profesionālu konsultāciju, bet, piemēram, var ļaut vērsties pie konsultantiem ar jau daudz precīzākiem jautājumiem vai vienkārši lūgt viedokļa apstiprināšanu. plAIground licences pieejamas arī mūsu klientiem.
WTS septembrī Euromoney ITR Awards ceremonijā Londonā ieguva Eiropas labākā nodokļu tehnoloģiju uzņēmuma apbalvojumu. Globālā Microsoft vadība uzaicināja WTS nodemonstrēt viņiem plAIground.
Šo AI rīku autori prognozēja, ka nākotnē uzņēmumi varētu labprātāk dalīties ar nodokļu administrācijām ar dokumentiem un informāciju, ja vien viņi caurspīdīgumam pretī saņem pārliecību, ka administrācija viņus neaiztiks ar informācijas pieprasījumiem un auditu, vai auditu gadījumā - būtiski samazinātu auditu laiku.
Hongkongas nodokļu administrācija ar 1.1.2025. ieviesīšot nodokļu maksātāju portālu, kas balstīts uz AI rīkiem.
Achim Pross, OECD Nodokļu politikas centrs
Kā daļa no jaunākajām tendencēm, Michelin grupa ir publicējusi savu pirmo nodokļu pārredzamības ziņojumu. Šajā ziņojumā ir izklāstīta grupas nodokļu politika un stratēģija, kā arī tās kvantitatīvā globālā nodokļu ietekme.
Plānots, ka ziņojumi par katru valsti (country-by-country reports) būs publiski nākamgad.
Uzņēmumiem jāsakopj savas struktūras, sevišķi, ja pēc M&A darījumiem parādījušies lieki starpposmi.
Pāreja uz zaļo ekonomiku ir sarežģīta, jo neviens nevēlas par to maksāt.
Francijas nodokļu administrācijas pārstāve
Lielākie izaicinājumi: AI, klimata pārmaiņas, sabiedrības novecošanās.
2023.g. - ap 5400 nodokļu normu grozījumu, šogad - vēl vairāk.
Ja redz nesakritības, tūdaļ informē nodokļu maksātājus.
Ar online e-rēķiniem plāno automātiski arī aizpildīt PVN deklarācijas.
Viņiem ir cilvēki, kas palīdz Francijas biznesiem ar iekļūšanu citu valstu tirgos un palīdz ārvalstu investoriem ienākt Francijā.
Nepiemēro sankcijas, ja uzdod jautājumus, kuru rezultātā jāmaksā nodokli.
Diskusijas komentāros:
Austrijā - daudz strīdu par ārvalstu pensiju un investīciju ienākumu aplikšanu.
Beļģijā administrācija baidās izsniegt uzziņas par Pillar 2 - pārāk sarežģīti.
Norvēģijā ievieš 25% nodokli uzkrājumiem.
Pascal Saint-Amans
Pēc 2.pasaules kara, līdz pat 1980.g. Dienvidslāvijā dzīvoja komunistu līderis Tito. Kad viņš nomira, viņu ilgi turēja ledusskapī, jo baidījās paziņot, ka viņš ir miris. Pascal domā, ka arī Pillar 1 projekts ir kā Tito - miris, bet neviens nevēlas to skaļi paziņot. Ungārija un daudzas citas valstis tā vietā ieviesušas digitālo pakalpojumu nodokli. Viņš prognozēja, ka valstis, kam svarīgi saglabāt ar ASV labas attiecības (dēļ NATO?), neuzdrošināsies ieviest šādu nodokli (DST). Transfertcenas nenodrošina pietiekošu peļņas attiecināšanu uz patēriņa valstīm.
Ap Pillar 2 projektu joprojām valda sarežģītība un nenoteiktība. Administrācijas ir tikpat sabijušās no tā, kā nodokļu maksātāji.
OECD nepieciešams konsensus lēmumu pieņemšanai, bet ANO - nē. Tādēļ ANO turpmāk varētu būt agresīvāks nodokļu politikas veidošanas jomā.
ES pēdējos 15 gadus ir sekojis OECD nodokļu politikas jomā. Tagad - krustcelēs, jo 1.reizi veidojas parāds dēļ covid. CBAM u.c. CO2 nodokļu aktivitātes varētu būt viens no būtiskākajiem ES turpmākās nodokļu politikas stūrakmeņiem.
Apple lieta arī parāda tendenci - juridiskie (transfertcenu) argumenti zaudē ekonomiskai būtībai, taisnīguma principiem.