Abramoviča nodokļu nedienas tur un te
BBC ziņo, ka Abramovičs varētu būt UK parādā ap GBP 1bn nodokļos. Interesanti, ka dažas dienas pirms šī BBC raksta bija 'Tax Stories' blogs par līdzīgu problemātiku mūsu platuma grādos.
Paldies draugiem u.c. lasītājiem
Pirms dažām dienām man Whatsapp ieripoja attiecīgais BBC raksts, ko piespēlēja čoms, kurš, starp citu, nesen ļoti interesanti ‘Kā uz Delnas’ podkāstā stāstīja saistībā ar Rail Baltica par to, ka vien 0,5% no lielajiem infrastruktūras objektiem pasaulē iekļaujas sākotnēji plānotajā budžetā.
Kas notika?
Sankcionētais oligarhs esot nogrēkojies, investējot hedž-fondā (atšķirībā no parastajiem ieguldījumu fondiem, hedž-fondi izmanto agresīvākas stratēģijas). Investīcijas veiktas caur uzņēmumu BVI, bet pārvaldītas no Londonas - viņa biznesa partneris tur pieņēmis stratēģiskos lēmumus par investīcijām. Tas nekas, ka pa vidu vēl bija arī uzņēmums Ņujorkā. Tam drīkst skatīties cauri, it sevišķi, ja tās vienīgais klients esot bijis Abramoviča kungs, bet tas pats investīciju pārvaldnieks (Švidlera kungs) nemainīgi g.k. atradās Londonā. Tas esot negaidīti uzpeldējis no kādas tiesu lietas ASV. Gandrīz 20 gadu laikā ap USD 6bn ieguldījums ģenerēja tā īpašniekam nepilnus USD 4bn peļņu.
Double Irish
Šis galīgi nav jauns princips - uz tā, piemēram, ilgu laiku balstījās Īrijas (Double Irish) struktūras, kur Īrijas uzņēmumam ar menedžmentu ārzonā nodokļu rezidence skaitījās ārzonā. Rezultātā UIN uzņēmums nemaksāja ne Īrijā, ne, protams, ārzonā. Īrijā šo caurumu aizvēra, bet vispār problēma nekur nepazuda.
Te vienmēr centrālais jautājums - kā katrā atsevišķā uzņēmumā pierādīt efektīvo vadības vietu, kur pieņemti būtiskie stratēģiskie un vadības, kontroles lēmumi. Ofšoros jau pilnīgi noteikti nekādi vadības lēmumi netiek pieņemti. Gandrīz nekad. Formālie - jā, efektīvie - nē.
Tas pats notiek Latvijā
Fascinē dažādi mediju raksti par kārtējiem Ventspils u.tml. strīdiem par pilnvarām un direktoriem uzņēmumos Šveicē, Jaunzēlandē vai kādā citā pasaules nostūrī, kur visi centrālie personāži meklējami Latvijā. VIDs tikmēr uz to pusi nemaz neskatās un uzbrūk bērnudārzam par EUR 37k par strīdu vai tā skolotāju uztamborētās lellītes ir autortiesību objekts.
ES, rokas nost no Latvijas budžeta!
Jā, par t.s. place of effective management jau rakstīju, ka vairāku ES valstu nodokļu administrācijas atvēzējušās uz dažu Latvijas uzņēmumu UIN. Jo tos vada menedžments no ārzemēm. Paredzams, gan, ka citu valstu administrācijas diez panāks iecerēto, jo tās diez vai ir piefiksējušas, ka no nodokļu konvencijām Latvijas FM apzināti ņēma ārā šo (vadības atrašanās vietas) uzņēmumu rezidences kritēriju. Tas darīts apzinoties, ka Latvijā investīcijas g.k. plūst iekšā un Latvijas uzņēmumos tādēļ bieži liek ārzemju valdi.
Jautājums arī, kad VID sāks skatīties uz uzņēmumiem BVI (vai Igaunijā, Lietuvā, Kiprā, Nīderlandē, Šveicē, Delaverā, u.tt.) ārzemēs - vai tos reāli nepārvalda no Latvijas un vai tādēļ Latvijā nav par tiem maksājams UIN?
Rita de la Feria komentārs BBC
Cienījamā profesore minētajā BBC rakstā komentēja šo situāciju tā, ka pierādījumi, ka UK rezidents, piemēram, Švidlera kungs, pieņēma “stratēģiski svarīgus lēmumus” par riska ieguldījumu fonda investīcijām, bija skaidra norāde, ka par šo peļņu būtu jāmaksā nodokļus UK.
Kā ar noilgumu?
BBC minēto apaļīgo nodokļu ciparu sarēķinājis par periodu kopš 1999.gada. Kā zināms, pie mums un citur noilgums parasti ir 3-5 gadi. Taču ne gadījumā, ja ierosināts kriminālprocess - tad UK izmeklēšana var skatīties līdz pat 20 gadus vecus notikumus. Pēc BBC aprēķiniem tādējādi nesamaksātais nodoklis varētu būt ap 0,5bn, bet kopā ar sankcijām - no 700k līdz pat >1bn.
Turpinājums sekos
Vispār sankcionētajam oligarham nepatikšanas ar nodokļiem varētu būt daudz plašākā mērogā, kā par kārtējo datu noplūdi, šoreiz no viņu pārstāvošā biroja Kiprā, ziņo šie žurnālisti un plašāk par datu noplūdi Kiprā - arī šie. Vēlāk mēģināsim pašķetināt arī oligarha PVN ietaupīšanas jahtai shēmu - cik korekta tā šķiet. Tajā pat BBC rakstā minēts, ka slavenā Abramoviča jahta, kas redzēta arī Rīgā, nu piederot Švidleram. Te noteikti būs vairākas sērijas šim stāstam, sevišķi tādēļ, ka pats investīciju pārvaldnieks BBC komentējis, ka žurnālisti šo visu esot izrāvuši no konteksta, neredzot lielo bildi.