Kādēļ ASV un UK reklamē Igaunijas nodokļus?
Igauņi nesen uzrīkoja starptautisku nodokļu konferenci, kurā par vienu no runātājiem bija kāda NVO vadītājs no ASV. Tagad šis NVO izreklamējis Igauniju, bet sistēmas pārņemšanu apspriež UK valdība.
Lielbritānijā par Igauniju
The Telegraph tikko publicējis rakstu, kur slavēta Igaunijas nodokļu vienkāršība, jeb t.s. flat tax. Turklāt, to ne vien slavē, bet apspriež Lielbritānijas valdība kā tur pārņemamu modeli. Kādi tam iemesli?
Un te nav runa vien par Igaunijas UIN sistēmu.
Vairāk pat izcelts fakts, ka IIN nav progresivitātes - visam ir 20%.
Turklāt 20% ir jebkura veida ienākumiem un tas atgrūž jebkuru vēlmi mākslīgi pārveidot kādu ienākumu veidu par citu.
Vēl vienkāršāk paliek, jo vienāda likme ir visam - UIN, IIN un PVN.
Pie rakstā nepateiktām pozitīvām lietām par Igaunijas sistēmu gribētu piebilst sociālo iemaksu sadalījumu, kur no darbinieka bruto algas atvelk vien 20% IIN un 1,6-3,6% sociālās apdrošināšanas iemaksas.
Kā jau rakstīju par Igaunijas reformām, valdošā partija solījusi arī neapliekamo minimumu (kas ir visiem vienāds) pacelt uz EUR 700.
Savukārt, nekustamā īpašuma nodoklis piemērojams vien zemei.
Komplektā nāk sarkanais paklājs investoriem, kur labā angļu valodā viņu VID izskaidro, kas ārzemniekam Igaunijā sagaidāms.
ASV par Igauniju
Savukārt, ASV NVO Tax Foundation 6 ekonomisti vasarā publicēja pētījumu “Analīze par nodokļu reformas plānu izaugsmei un iespējām”. Tax Foundation ir tā pati organizācija, kas izveidojusi nodokļu sistēmu konkurētspējas indeksu, kurā par 2022.gadu starp OECD valstīm:
Igaunija ir 1.vietā (2.v. - UIN, 1.v. - IIN, 14.v. - patēriņa nodokļi, 1.v. - īpašuma nodokļi, 14.v. - pārrobežu nodokļi),
Latvija - 2.v. (1.v. - UIN, 4.v. - IIN, 26.v. - patēriņa nodokļi, 5.v. - īpašuma nodokļi, 9.v. - pārrobežu nodokļi),
Lietuva - 8.v. (3.v. - UIN, 11.v. - IIN, 31.v. - patēriņa nodokļi, 7.v. - īpašuma nodokļi, 24.v. - pārrobežu nodokļi).
Zemāk izvilku dažas interesantākās šī pētījuma tēzes.
Citas valstis, piemēram, Igaunija, ir pierādījušas, ka pietiekamus nodokļu ieņēmumus var iekasēt mazāk apgrūtinošā un efektīvākā veidā. Šai sakarā tā paša TF mājas lapā atrodams raksts par to, ka labākā Igaunijas nodokļu sistēmas daļa pat nav fakts, ka IIN deklarāciju iespējams aizpildīt un iesniegt 5 minūšu laikā. To citā rakstā jau tālajā 2015.g. apstiprināja arī citi ASV apskatnieki. Tomēr labākā Igaunijas sistēmas daļa esot UIN un IIN integrācija - vienotais ienākuma nodokļa likums un UIN atlikšana līdz peļņas izmaksai. Turklāt, Igaunijas 20% likme ir krietni pievilcīgāka par kopējo nodokļu slogu peļņai ASV - 56% (UIN + IIN), kas iet komplektā ar visu reālo biznesa izdevumu pamatlīdzekļos tūlītēju atskaitīšanu.
Šajā ziņojumā ir analizētas Igaunijas ienākuma nodokļa sistēmas galvenās iezīmes — vienkāršs, vienots iedzīvotāju IIN apvienojumā ar sadalītās peļņas nodokli — un tā iespējamā ietekme, ja to ieviestu ASV.
Šie ekonomisti nonākuši pie sekojošiem priekšlikumiem par to, ko vajadzētu ieviest ASV nodokļu sistēmā un kas neradītu negatīvu efektu uz valsts budžetu, bet palielinātu IKP par 2,5%.
20% IIN likme jebkuriem ienākumiem; respektīvi - atteikties no progresivitātes. Vienlaikus piedāvāts atteikties no visiem atbrīvojumiem no IIN, izņemot maznodrošinātām ģimenēm un atlaidi par bērniem. Ekonomisti apgalvo, ka progresivitātes atcelšana veicinās turīgo cilvēku naudas ieguldīšanu ekonomikā.
20% UIN peļņas izmaksas brīdī.
Atteikšanās no mantojuma nodokļa tā administratīvo izmaksu dēļ.
Bet ko tad mēs paši - vai savu 2.vietu nereklamēsim?
Jācer uz jauno valsts prezidentu, jauno LIAA vadītāju, bet vēl vairāk - uz mums visiem, ka būsim lepni arī par Latvijas sistēmu un tās pozitīvajām pusēm. Pats apņemos par to stāstīt visās iespējamās sanāksmēs un uzstāšanās reizēs, gan oktobrī Meksikā lielākajā ikgada nodokļu konsultantu kongresā, gan novembrī Singapūrā WTS nodokļu tīkla globālajā saietā, gan, protams, Tax Stories podkāstu sarunās ar ārzemju viesiem. Novēlu mums visiem kaut 1/2 no igauņu marketinga uzņēmības un lepnuma! Daudz kas ir pa spēkam katram no mums. Tad nāks vairāk investīciju un dzīvosim labāk.