Nākamā 'Uzņēmēji Mieram' iniciatīva
Rekord-ātrumā savākti paraksti un Saeimai iesniegta izskatīšanai UM ideja par 90% UIN visiem maksājumiem uz Krievijas uzņēmumiem. Tagad - par nākamo ideju: ārzemju uzņēmumu beneficiāru reģistru.
Lielbritānijā..
Jau vairāk kā gadu ir spēkā likums, kas paredz, ka visiem ārzemju uzņēmumiem, kam Lielbritānijā pieder nekustamais īpašums, ir tur jāreģistrē šo uzņēmumu patiesā labuma guvējus (PLG). Jūrmalā un Rīgā šāda prakse būtu sevišķi noderīga..
Tas palīdzētu vairākās jomās..
Galvenais - mēs novērstu risku, ka Latvijā nekustamie īpašumi patiesībā pieder sankcionētām personām, kas paslēpti aiz ofšoru plīvura.
Tāpat šī reģistrācija palīdzētu konstatēt uzņēmuma, kam pieder nekustamai īpašums Latvijā, kapitāla daļu īpašnieka maiņu. Par daļu pārdošanu, ja uzņēmuma galvenais aktīvs ir nekustamais Latvijā, būtu jāmaksā ienākuma nodokli, bet kāds stimuls ir to brīvprātīgi maksāt, ja darījums notiek starp diviem nerezidentiem un Latvijā neviens īpašnieka maiņu nemaz neredz?
Nemaz nerunāsim par tiesīb-sargājošo iestāžu problēmām kaut ko pierādīt.
Par ofšoru problemātiku jau rakstīju vairākkārt, piemēram te un te.
Interesants piemērs no prakses
Tax Policy Associates Lielbritānijā turpina sekot notikumu attīstībai par kādu turīgu personu, kas neesot deklarējusi 27 ārzonu uzņēmumu PLG. Interesanti, ka šīs turīgās personas bizness ir.. strukturēt citām turīgām personām ārzonu uzņēmumus un trastus. Stāsts sākās ar attiecīgo Financial Times publikāciju, ka šai personai piederošs uzņēmums iegādājies ēku Londonā pa nepilniem GBP 10 milj. Starp citu, UK ir uzņēmumi, kas pirms PLG reģistrācijas uzņēmumu reģistrā vēl visu pārbauda (verification agent). Tomēr tas netraucēja minētajā gadījumā reģistrēt neeksistējošu uzņēmumu kā PLG. Pēc attiecīgās kļūdas publiskošanas to izlaboja un reģistrēja.. minētās personas uzņēmumu grāmatvedi kā PLG. Minētajā TPA rakstā izsekots vēl virknei nereģistrētu ārzonu uzņēmumu vai to PLG.
Kas man būs, ja nereģistrēšu PLG?
Sistēma nestrādās, ja par pārkāpumu nebūs nopietnas atbildības risks. Lielbritānijā pagaidām nav spējuši izsekot šādiem pārkāpumiem, kaut arī par šādiem pārkāpumiem likumā paredzēta kriminālatbildība. Tādēļ, lai norma strādātu, sekām jābūt saistītām ar attiecīgo nekustamo īpašumu - piemēram, ierobežotām tiesībām nekustamo īpašumu atsavināt, procentus par kavētu PLG reģistrācijas termiņu vai palielinātu nekustamā īpašuma nodokļa likmi. Svarīgi arī, lai būtu identiskas nodokļu un valsts nodevas sekas, ja īpašums pieder Latvijas un ārzemju personām, lai nebūtu lieku kārdinājumu. Tādējādi tā arī nebūs problēma, ka īpašums pieder kādam ārzonu uzņēmumam.
Te, starp citu, ir interesanta interaktīva karte par ārvalstu uzņēmumiem piederošiem UK nekustamiem īpašumiem.